ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Ešte v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán tvrdil, že „s jeho vládou nebudú zametať ako s jeho predchodcami“ a útok na Maďarsko cez mediálny zákon odrazil. „Žiadna krajina nám nebude hovoriť, čo máme robiť,“ rečnil Orbán v maďarskom parlamente.
V stredu už hovorca vlády prisľúbil, že do dvoch týždňov zákon upravia podľa pripomienok Európskej komisie.
Tá v stredu prísľub uvítala s tým, že bude sledovať, či sa zmeny aj naozaj uplatnia. Viacerí europoslanci chcú napriek tomu prijať rezolúciu, ktorá maďarský prístup k slobode tlače odsúdi. V stredu o zákone rokovali.
Népszabadság: Nestačí to „Tieto zmeny nestačia. Zákon sa nedá zlepšiť, treba pripraviť nový spolu s expertmi,“ povedal pre SME šéfredaktor maďarského denníka Népszabadság Károly Vörös.
Čo sľúbila Budapešť médiá so sídlom v zahraničí už nebudú môcť dostať podľa tohto zákona pokutu, blogeri sa nebudú musieť registrovať, požiadavka vyváženosti sa má obmedziť na rozhlas a TV.
Podľa neho stále nemožno písať články kritické k vláde a mediálna rada, v ktorej sú ľudia blízki vládnej strane Fidesz, má priveľkú moc. „Únia vie, že je to problém, ale nemôže nič spraviť,“ hovorí.
Socialisti sú medzi štyrmi frakciami, ktoré predložili rezolúciu s tvrdými formuláciami proti maďarskému mediálnemu zákonu, o ktorej sa má dnes hlasovať na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
„Možno zákon formálne zmenia, ale ktovie, ako to bude v praxi,“ hovorí Monika Flašíková Beňová zo Smeru
Najväčšia frakcia v europarlamente, ľudovci, chystá vlastnú zmierlivú rezolúciu. Europoslankyňa Anna Záborská za KDH v tejto frakcii si myslí, že akákoľvek rezolúcia je zbytočná, keďže Orbán sľúbil, že zákon upraví. „Je to vykopávanie otvorených dverí,“ hovorí.
Zahraniční majú pokoj Európska komisia vytkla zákonu, že sa vzťahuje aj na médiá, ktoré majú sídlo mimo Maďarska, ako aj to, že povinnosť vyváženého spravodajstva a registrácie sa vzťahuje napríklad aj na blogerov.
Požiadavka na vyváženosť sa má podľa komisie obmedziť na rozhlas a televíziu. To Maďarsko v stredu sľúbilo zmeniť. Naďalej však mediálna rada môže médiám dávať likvidačné pokuty.
Zákon začal platiť 1. januára, v deň, keď Maďarsko prebralo predsedníctvo únie. Kritizovala ho únia, medzinárodné organizácie aj domáce noviny, ktoré vyšli s bielou titulkou.