Mali sme šťastie, že si na nás našla čas. Teda presnejšie, že ju práve nevypočúvala prokuratúra. „Bola som tam v piatok, zajtra tam idem znovu,“ hovorí s trpkým úsmevom. Na Ukrajine je pri moci už rok prezident Janukovyč a bývalej premiérke hrozí znovu väzenie. „Nebojím sa, som zvyknutá bojovať,“ hovorí v rozhovore pre SME JULIA TYMOŠENKOVÁ.
Nedávno ste napísali, ako ste s nadšením sledovali revolúcie v Tunise a Egypte. Chcete privolať ďalšiu na Ukrajinu?
„Revolúcia je vždy krajné riešenie, oveľa krajšie by bolo, keby diktátori nebudovali diktatúry a ľudia boli slobodní. Ak však stratíte podporu neslobodných ľudí, revolúcia je nevyhnutná. Čo sa týka Ukrajiny, situácia sa naozaj zhoršuje. Medzinárodné organizácie aj Európska únia napadli priebeh posledných lokálnych volieb. Reportéri bez hraníc znížili náš rating slobody slova o 42 miest. Ak Janukovyč Ukrajincom zoberie možnosť slobodných a férových volieb, bude čeliť egyptskému scenáru, nikto nebude tolerovať jeho stredoveké spôsoby.“
Proti vašej vláde a vám osobne sa vedie rozsiahle vyšetrovanie. Prečo si myslíte, že je za tým Janukovyčova snaha zničiť vás?
„Najskôr chcem odmietnuť všetky obvinenia. Množstvo expertíz ukázalo, že som neporušila žiadny zákon. Jediné, čo táto vláda na mňa za dva roky v úrade premiérky našla, je, že som vraj zneužila peniaze za emisie na výplatu penzií. To, že majú len toto, a to sa tak veľmi snažili a zaúkolovali na to celý svoj štáb, je pre mňa satisfakciou.“
Je pravda, že Ukrajina musí vrátiť peniaze za emisie Japoncom?
„Japonci sem poslali tím, ktorý všetko preveril a napísal v audite, že ich peniaze nikto nezneužil. Ľudia v tejto vláde majú veľmi nízke IQ. Pomýlili si jeden účet z Kjótskeho fondu s vyplácaním penzií. Keď dostali audit, vyžiadali si detaily, lebo tomu nerozumeli. Teraz hľadajú na mňa niečo ďalšie, ale majú s tým problém. Kjótske peniaze nikto nemusí vracať.“
U nás je taká divná situácia, že máme generálneho prokurátora, ktorý verejne povedal, že slúži len prezidentovi Janukovyčovi.
Prečo si myslíte, že Janukovyč po vás ide?
„Je to pokračovanie ich úsilia zabrániť naše politickej sile zúčastniť sa na voľbách. Pokúsili sa o to najskôr tak, že v lokálnych voľbách zákonom zakázali účasť nášmu politickému bloku. Teraz mi chcú zabrániť v účasti na parlamentných a prezidentských voľbách.“
Raz už ste boli pár týždňov vo väzení za autoritárskeho prezidenta Leonida Kučmu, teraz vám hrozí ďalšie. Ktoré z týchto období bolo pre vás horšie?
„Keďže som si vždy myslela, že spravodlivosť je na mojej strane, nikdy som sa nebála. Od Kučmových čias nám vládnu klany, ktoré majú za sebou kriminálne pozadie. Ony ma nikdy neprinútia robiť ich politiku, tieňový kriminálny biznis v politike ani hrať ich hru. Pozrite, napríklad najväčšia televízia Inter patrí miliardárovi Valerimu Choroškovskému, z ktorého mafia urobila hlavu ukrajinskej tajnej služby. Ide pritom o človeka, ktorý je partnerom pochybnej spoločnosti RosUkrEnergo (na ktorú je údajne napojený aj šéf ruského podsvetia Semion Mogilievič, pozn. redakcie.)."
Magnát Choroškovsky na čele ukrajiskej tajnej služby (SBU) je jedna z prvých vecí, ktoré vyčítali novinári Janukovyčovi...
„To by sa nemohlo stať v nijakej demokratickej krajine. Tu však určujú verejnú mienku oligarchovia a ich televízne kanály. Väčšina z nich patrí rodine bývalého prezidenta Leonida Kučmu či najbohatšiemu Ukrajincovi z Janukovyčovej Strany regiónov Rinatovi Achmetovovi. Ukrajinskí oligarchovia sa ma snažia zdiskreditovať už desať rokov. Keď som bola premiérkou v čase krízy, zablokovali všetky moje aktivity v parlamente, bankách či regionálnych štruktúrach.“
Ako často vás za posledné dva mesiace vypočúvali?
„Viac ako dvadsaťkrát. Na prokuratúre som takmer každý deň, naposledy minulý piatok, zajtra tam idem zase.“
Pred Silvestrom vás prokuratúra spovedala jedenásť hodín. O čom sa s vami toľko rozprávajú?
„Janukovyč dal generálnej prokuratúre príkaz odovzdať prípad na súd do nového roku. Za jeden deň urobili zo mňa zločinca. U nás je taká divná situácia, že máme generálneho prokurátora, ktorý verejne povedal, že slúži len prezidentovi Janukovyčovi. Navyše svojho brata presadil na vyšší odvolací súd, čo je posledná inštancia, kde sa budem môcť odvolať. Jeho syn je zasa politikom v Janukovyčovej Strane regiónov. Prezident Janukovyč na mňa nasadil celú svoju kriminálnu rodinu.“
Máte medzi výsluchmi čas na opozičnú politiku?
„Je to problematické. Keďže nemôžem ani vycestovať z Kyjeva, nevidím iné regióny, nemôžem byť v teréne.“
To, že nemôžete z hlavného mesta, znamená, že vás sleduje tajná služba?
„Sledujú ma celý čas. Okolo desať áut v rôznych častiach Kyjeva, máme fotky aj videá. Robia to veľmi jasne, neskrývajú sa, ukazujú svoju moc.“
Koľko členov vašej vlády vyšetrujú?
„Prakticky všetkých ministrov vypočúvali, sedem ľudí je vo väzení a 15 ľudí je vyšetrovaných.“
Vášho exministra vnútra Jurija Lucenka zatkli špeciálne jednotky pri jeho dome na prechádzke so psom. Prečo?
„Tvrdia, že jeho osobný šofér nemal uvedený správny vek pre penziu. To predsa nezaručuje ministerstvo vnútra. Niekoľko desaťtisíc hrivien malo byť použitých neoprávnene. Podľa mňa ho zatkli, pretože je lídrom politickej strany Národná sebaobrana, ktorá ma verejne podporovala.“
Premiér Azarov nám povedal, že by ste im mali byť vďačná za vyšetrovanie, že je to pre vás výborné PR.
„To je veľký cynizmus. Keby také PR ponúkli jemu, nepochybne by ho odmietol. Pamätám si, ako v roku 2004 Azarov nosil oranžový šál na Majdane. Je to choré myslenie, že kriminalizovanie niekoho môže byť dobré PR.“
Tiež vás obvinil, že za vašej vlády zmizol cukor či mäso pre väznice.
„Všetko je v ich rukách. Prokuratúra, súdy, polícia, parlament. Nemám nijakú imunitu. Ak majú také obvinenia, nech ich postúpia ďalej oficiálne. Lenže po roku zbierania kompromitujúcich materiálov nemajú nič.“
Vášmu ministrovi Danylyšynovi dali Česi azyl. Vy by ste oň nemali záujem?
„To, že mu dali azyl, ukazuje, že je nevinný a je len obeťou politického prenasledovania. Je to verdikt proti ukrajinskej vláde. Ja však nikdy neutečiem z mojej krajiny. Máme príliš veľa výziev. Nikdy nedám mafii taký darček, nech urobí čokoľvek. U nás je stále veľká šanca raz a navždy sa zbaviť systému oligarchov.“
Veľa Ukrajincov je nahnevaných, že vám to po oranžovej revolúcii s prezidentom Juščenkom nevyšlo. Prečo?
„Chcem vám pripomenúť, že v roku 2005 ma pár mesiacov po oranžovej revolúcii prezident Juščenko odvolal z postu premiérky. Nebolo to z osobných dôvodov, ale pre konflikt hodnôt. Na Majdane zazneli veľké sľuby, žiaľ, nestalo sa nič, klany ostali na svojich miestach, len sa zmenilo meno prezidenta. Preto ma nemohli trpieť ako hlavu vlády. Stratili sme päť rokov a teraz nám hrozí, že stratíme ďalších päť.“
Nemyslíte si, že ste ako premiérka aj chybovali? Americký veľvyslanec v depeši o vás napísal, že ste populistka, čo nerozumie ekonomike.
„To nepovedal americký veľvyslanec, ale nejaký jeho zdroj z opozičného tábora. Ale dám vám jeden príklad. Keď som na konci roku 2009 bola uprostred rokovaní s MMF počas vrcholu krízy, keď sme rátali každú kopejku na ulici a prebiehala prezidentská kampaň. Janukovyč vtedy navrhol zákonom radikálne zvýšiť penzie ľudí. V parlamente hlasoval s frakciou prezidenta Juščenka, ktorý zákon podpísal. Ja ako budúci kandidát na prezidenta som proti tomu verejne vystúpila, hoci všetci chceli vyššie penzie. Taký krok by však Ukrajinu zruinoval. Takže, kto je populista? MMF vtedy veľmi kategoricky odmietol ten zákon.“
Ten vrkoč je môj a pravý
Všetko okolo mňa je pravé. Aj moje vlasy, rozpráva politická star Tymošenková.
KYJEV. Sídlo Bloku Julie Tymošenkovej vyzerá tak trochu ako malá vláda. Viacero kancelárií, vrátnic, hovorcovia pre domáce aj zahraničné médiá, tieňoví ministri. V príjemnej zasadačke je masívny starožitný nábytok a elegantné kožené sedačky.
Tymošenková mala vždy cit pre elegantné a drahé veci. Päťdesiatročnej blonďavej političke sa pre jej obchodovanie s plynom kedysi hovorilo plynová princezná. „Za to môže PR z roku 2000, ktoré proti mne nasadil prezident Kučma,“ rozpráva Tymošenková v decentnom kostýme s účesom, ktorý pozná celý svet.
Určite aj jej atraktívny imidž prispel k tomu, že ju časopis Forbes v roku 2005 označil za tretiu najvplyvnejšiu ženu sveta a časopis Elle jej venoval titulku.
„Desať rokov som bola šéfkou jednej z najúspešnejších korporácií, ktorú som založila. Moja rodina má dosť financií, aby sme žili na istej úrovni,“ rozpráva charizmatická líderka opozície .
Tymošenková nakoniec autoritatívny Kučmov režim, ktorý ju na pár týždňov držal vo väzení, počas revolúcie v roku 2004 porazila. Oranžový spojenec, prezident Viktor Juščenko ju však po pár mesiacoch „zradil“ a zložil vládu s Janukovyčom, ktorému predtým hovoril bandita.
Odvtedy je Tymošenková jediná, kto odmieta paktovať s lídrom Strany regi
ónov z východného Donecka. A ten sa teraz podľa jej slov mstí. Ak Tymošenkovú odsúdia, nebude už môcť kandidovať vo voľbách a Janukovyč už nebude mať súpera, ktorý by ho mohol ohroziť.
Na vyšetrovanie je zvyknutá. „Prešla som stovkami súdov, moji partneri, kolegovia to zažili tiež. Moja rodina dlho trpela. To bola vysoká cena, ktorú som zaplatila za politiku,“ rozpráva Tymošenková s typickým zapleteným vrkočom okolo hlavy.
„Je veľmi praktický, zaberie mi to len desať minút,“ pochvaľuje si ho a na otázku, či sú to jej pravé vlasy, sa neurazí. „Už veľakrát som si pred novinármi rozpletala vlasy, dúfam, že to nechcete. Tak ako moja politika je všetko okolo mňa pravé a originálne,“ smeje sa.
FOTO - OLEKSANDR PROKOPENKO
Mirek Tóda