Demonštranti v Saná avizovali protestný pochod smerom k sídlu polície a tajnej služby po vzore ľudového povstania v Egypte.
SANÁ.
Znepriatelené tábory v priemyselnom meste Taíz na juhu krajiny po sebe hádzali kamene. Polícia reagovala výstražnou streľbou, čím sa jej však nedarilo dostať pod kontrolu rozvášnený dav.
Demonštranti v Saná na dnes avizovali protestný pochod smerom k sídlu polície a tajnej služby po vzore ľudového povstania v Egypte.
Pred univerzitou v jemenskej metropole sa zhromaždili desiatky demonštrantov, ktorí skandovali výzvy na odstúpenie prezidenta Sáliha.
Polícia kontroluje, aby sa približne 500 protivládnych demonštrantov nedostali do stretu s približne stovkou podporovateľov prezidenta.
Jemenská polícia sa v nedeľu dostala do konfliktu s niekoľko tisíc protestujúcimi, väčšinou vysokoškolských študentmi, ktorí sa snažili dostať na centrálne námestie v hlavnom meste Saná.
Policajti, vybavení obuškami, ich však zahnali späť. Podľa očitých svedkov niekoľko osôb utrpelo zranenia a 23 ľudí polícia zatkla.
Nepokoje v Jemene trvajú už štvrtý deň a nasledujú po podobných protestných akciách v Tunisku a Egypte, kde po 18 dní trvajúcich masových demonštráciách odstúpil doterajší prezident Husní Mubarak.
Vývoj situácie v Jemene v uplynulých dňoch vyvoláva otázky ohľadne dlhodobej stability v tejto blízkovýchodnej krajine i v ďalších krajinách regiónu, ktoré sú spojencami Západu.
Do zložitej situácie sa v súčasnej dobe dostávajú Spojené štáty. Na jednej strane obhajujú demokratické reformy, ale na druhej strane si v Jemene želajú stabilitu, keďže ide o jedného z ich kľúčových spojencov v boji proti islamským militantnom.
Prezident Sálih je pri moci tri desaťročia a pokúša sa otupiť vášne demonštrantov sľubom, že v najbližších voľbách už nebude kandidovať.
Zdroj: AP