Podľa súčasných odhadov sa Mubarakovi synovia Gamál a Alaa môžu tešiť na dedičstvo okolo 70 miliárd USD.
Káhira. Egyptskí protikorupční aktivisti žiadajú od ďalších vlád, aby prijali proti bývalému diktátorovi rovnaké opatrenia.
Výška skutočného Mubarakovho bohatstva zostáva tajomstvom. Podľa súčasných odhadov sa jeho synovia Gamál a Alaa môžu tešiť na dedičstvo okolo 70 miliárd USD (51,76 miliardy eur).
Mubarak by bol tak výrazne bohatší ako zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Chýry o prezidentovom majetku boli jedným z faktorov, ktoré živili kampaň za jeho odstúpenie. Demonštranti v egyptských mestách skandovali: "Mubarak, kde máš svojich 70 miliárd USD?!"
Korupcia v Mubarakovom Egypte, v ktorom 40 % z 80 miliónov obyvateľov žije denne z dvoch a menej USD, prekvitala.
Protikorupčné skupiny teraz žiadajú generálneho prokurátora, aby začal trestné stíhanie Mubarakovcov a niektorých jeho bohatých stúpencov.
Mnoho vládnych činiteľov už dostalo zákaz vycestovať z krajiny. Sú medzi nimi aj štyria bývalí ministri. Ich kontá sú už doma zmrazené.
Oficiálny príjem 800 dolárov
Mubarakovci nikdy verejne nehovorili o svojom majetku. Oficiálny príjem prezidenta v rokoch 2007 a 2008 bol mesačne, vrátane príplatkov, 4750 egyptských libier (808 USD).
Avšak správy o veľkom Mubarakovom bohatstve vyplývali z jeho úzkych vzťahov s egyptskou podnikateľskou elitou. Predaj štátnych podnikov a verejných pozemkov za nízke ceny, ktorý sa začal po roku 1990, bol hlavným zdrojom jeho obohacovania a jeho obchodných partnerov.
Ahmed Elsayed Elnaggar, vydavateľ egyptskej Economic Report uviedol, že "privatizácia... bola najväčším korupčným procesom počas celej egyptskej histórie od obdobia faraónov až doteraz".
Podľa pozorovateľov hĺbka skúmania a postihu korupcie z minulého obdobia otestuje postoj súčasných vojenských vládcov k náprave chýb.
Iní však varujú, že prenasledovanie egyptských boháčov by mohlo sťažiť vymanenie sa krajiny z hlbokej politickej krízy.
Egypt požiadal o zmrazenie majetku bývalých predstaviteľov
Egypt požiadal Britániu a ďalšie krajiny o zmrazenie majetku bývalých egyptských predstaviteľov, oznámil dnes britský minister zahraničných vecí William Hague. Ako ďalej uviedol, egyptský premiér ho tiež informoval, že predstavitelia opozície budú súčasťou vlády po jej zmenách na budúci týždeň.
Hague však poslancom v Dolnej Snemovni britského parlamentu nepovedal, či medzi osobami so zmrazenými aktívami má byť aj egyptský exprezident Husní Mubarak.
Podľa šéfa britskej diplomacie sa bude požiadavka nových predstaviteľov Egypta prerokúvať v neskorších hodinách a v utorok na stretnutí ministrov financií EÚ v Bruseli.
Na zmrazenie majetku odchádzajúceho lídra potrebuje EÚ podporu všetkých 27 členských štátov a tieto aktivity zvyčajne koordinuje s prichádzajúcou vládou danej krajiny.
Minulý týždeň EÚ oznámila zmrazenie majetku 48 bývalých predstaviteľov Tuniska, vrátane bývalého prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího a jeho manželky.