LAMPEDUSA, BRATISLAVA. Presne pred mesiacom sa zbavili nenávideného prezidenta Ziného Abidína bin Alího. Dúfali, že už bude lepšie. Nie je. Tisíce Tunisanov teraz opúšťajú krajinu.
„Ak už nemajú diktátora, čo od nás chcú,“ pýta sa zástupkyňa starostu na ostrove Lampedusa, kam cez víkend prišlo až štyritisíc Tunisanov.
„Túžime pracovať niekde v Európe. Od Talianov chcem len jedno – pomoc,“ nepriamo jej odkázal Tunisan na Lampeduse, ktorého cituje dennník New York Times.
Pestrá zmes ľudí
V krajine sa vraj nedá žiť, keďže tam panuje bezvládie a narastá kriminalita.
BBC píše, že medzi ľuďmi, ktorí prišli na ostrov na malých preplnených lodiach, sú takí, ktorí sa naozaj boja situácie v krajine, ale aj ľudia, ktorí ju len využívajú. Špekuluje sa, že by medzi nimi mohli byť aj ľudia z okolia zvrhnutého prezidenta.
Lampedusu „nevídaný biblický exodus“, ako o príleve prisťahovalcov hovoril minister obrany Roberto Maroni, prekvapil.
Ostrov, ktorý je bližšie k Afrike ako k talianskej pevnine, síce bol v minulosti častým cieľom Afričanov, no keď v roku 2009 uzavrel Rím s Líbyou dohodu o kontrole pobrežia, prílev prestal a na ostrove mohli zavrieť centrum pre prisťahovalcov.
Cez víkend ho znovu otvorili, no keďže má len 800 miest, mnohí spia vonku.
Taliani už tuniskej vláde navrhli, že pošlú do krajiny svojich policajtov, aby spravili s utečencami poriadok. Tunis to však odmietol ako nepatričné zasahovanie.
Pomôže Brusel?
Rím sa preto obrátil na Európsku úniu. Dúfa, že pomôcť by mu mohla pohraničná agentúra Frontex, ktorá už v minulosti pri Lampeduse hliadkovala, v súčasnosti je nasadená napríklad na grécko–tureckých hraniciach. Jej nasadenie by však mohlo trvať týždne.
Taliansko preto zatiaľ aspoň vyhlásilo na Lampeduse stav humanitárnej pohotovosti a požiadalo Brusel o pomoc.
Únia poskytne Tunisku pomoc 17 miliónov eur
Európska únia poskytne Tunisku do roku 2013 pomoc vo výške 258 miliónov eur, pričom okamžite pre africký štát uvoľní 17 miliónov. Informovala o tom v pondelok šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová.Okamžite uvoľnené peniaze pôjdu na pomoc prechodnej vláde, ktorá krajinu vedie od pádu režimu prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. Veľká finančná injekcia má Tunisku po revolúcii pomôcť zmierniť sociálne a ekonomické problémy.
Ashtonová tiež uviedla, že 27-členný blok pomôže tuniskému premiérovi Muhammadovi al-Gannúšímu s organizáciou medzinárodnej konferencie o politických e ekonomických reformách, ktorá sa uskutoční v marci v Kartágu.
Brusel plánuje s prechodnou vládou začať rokovania o posilnení obchodu a vzájomnej spolupráce, ktoré by mohol nový parlament schváliť o pol roka.
sita