Je pravým opakom svojej predchodkyne. Na rozdiel od Tymošenkovej rozpráva po rusky, a nie po ukrajinsky, bol vždy lojálny prezidentovi Janukovyčovi a emócie prejavuje len minimálne. Aj keď vtipkoval, že najbližšie majstrovstvá Európy vo futbale budú úspešné len vtedy, keď ich vyhrá Ukrajina, takmer sa neusmial. Pred zajtrajšou návštevou Slovenska poskytol SME rozhovor ukrajinský premiér MYKOLA AZAROV.
Ukrajina je najväčší slovenský sused, ale vzťahy medzi nami sú najmenej intenzívne. Prečo?
„Nepovedal by som to. Nedávno sme prijímali slovenského prezidenta. Pred pár dňami bol na Slovensku náš podpredseda vlády a minister sociálnych vecí. Zajtra sa v Bratislave stretnem s vašou premiérkou a zrejme ju na jeseň pozvem na Ukrajinu. V lete k vám príde prezident Viktor Janukovyč. Taká úroveň kontaktov je dosť solídna. Samozrejme, kríza mala vplyv na náš vzájomný obchod. Celkovo však môžeme povedať, že vzťahy medzi nami sú na veľmi dobrej úrovni. A rozvíjajú sa. Zoberme napríklad taký veľký investičný projekt ako výstavba širokorozchodnej železnice, ktorá pôjde do Viedne cez Slovensko a Ukrajinu.“
Je to hotová vec? Radičovej vláda s tým váhala.
„Myslím si, že je to hotová vec a teraz už ide o realizáciu projektu. Nedávno sa u nás konalo zasadnutie medzivládnej komisie pre ekonomickú spoluprácu a pripravuje sa ďalšie. Krajín, s ktorými máme také intenzívne vzťahy ako so Slovenskom, je možno tak desať. Najdôležitejšie je, že medzi nami nie sú žiadne konflikty.“
Na Slovensku sa väčšinou Ukrajina spomínala pre pašovanie cigariet či plynovú krízu.
„Možno niečo aj bolo v minulosti, ale teraz také javy nie sú a dúfam, že nikdy nebudú. Čo sa týka plynovej krízy, teraz je u nás politická stabilita. A čo bolo príčinou plynovej krízy? Predovšetkým konflikt medzi prezidentom Juščenkom a Tymošenkovej vládou. Preto zastavenie dodávok pocítilo aj Slovensko.“
Nebol problém v tom, že Gazprom vypol plyn?
„Vec nie je v Gazprome, ale v tom, že Ukrajina nemala jednotný postoj na rokovaniach s ním. Išla cestou ultimát a donútila Gazprom použiť opatrenia, ktoré považujem za necivilizované a neadekvátne. Taká situácia teraz nie je. Všetky sporné otázky s Gazpromom, a ony medzi nami sú, riešime rokovaním. Nevynášame ich na verejnosť.“
K novinárom sa zle nestaviame
Dostali ste pôžičku od MMF, urobili nejaké reformy. Je Ukrajina z krízy von?
„Nie. Stále prekonávame krízu. V roku 2009 krajina stratila 15 percent HDP a v roku 2010 sme ho zvýšili o štyri percentá. Následky krízy budeme pociťovať najmenej jeden a pol až dva roky. Pôžička MMF nie je až taká dôležitá, keďže pri celkovom HDP to nie sú také veľké peniaze. Dôležité je, že vedieme rozumnú rozpočtovú politiku vo veci zníženia deficitu.“
O vašej vláde sa hovorí, že na rozdiel od Tymošenkovej rozumie ekonomike. Lenže máte pokazený imidž medzi ľudskoprávnymi organizáciami. Tie vás kritizujú za vzťah k novinárom a mimovládnym organizáciám.
„Sú to iba všeobecné slová. Chcel by som vedieť konkrétne príklady. Kde sa zle staviame k novinárom?“
Zmizol jeden novinár, niektorých zbili, iných zastrašovali.
„Áno, zmizol jeden človek. Ale aký vzťah má k tomu vláda?“
Vláda je zodpovedná za atmosféru v krajine a keď sa novinári necítia v bezpečí, tak za to nesie vinu.
„Pozrite, o koho išlo? Novinára z Charkovských novín. Kritizoval vládu? Nie. My sme ho nepoznali. Žiaľ. Je nám ľúto, že sme zatiaľ nedokázali dosiahnuť stav, pri ktorom v krajine ľudia nemiznú a nestrácajú sa. Napríklad, teraz celá Európa sleduje zmiznutie dvoch dievčat. Je to tragédia pre rodinu a krajinu. Znamená to, že francúzska vláda nezabezpečila, aby sa nestrácali deti? Ani my nemôžeme zabezpečiť situáciu, aby ľudia netrpeli zločinnosťou. Ten človek nezmizol, pretože sa niekto z vlády rozhodol takto sa s ním vyrovnať. Nemožno preto hovoriť, že v krajine prenasledujú novinárov.“
Tymošenková je v médiách častejšie ako ja
Niečo asi robíte zle, keď aj Freedom House zaradil Ukrajinu z kategórie slobodná do čiastočne slobodná?
„Niekto zaradil našu krajinu do takej kategórie. Ja som zvyknutý pracovať s faktami. Nemá naša opozícia možnosť zverejňovať svoj názor v médiách? Líder opozície sa oveľa častejšie objavuje v televízii ako predseda vlády. Dá sa to ľahko overiť, robíme ratingy. Tymošenková sa objavuje na obrazovke asi päťkrát častejšie než ja. Je to fakt. Mohol by som obviniť našich žurnalistov, že cenzurujú premiéra.“
Nerozpráva sa o nej toľko preto, že je stíhaná? USA a Európska únia znepokojuje rozsiahle vyšetrovanie expremiérky a jej ministrov. Podľa nich to vyzerá ako cielená kampaň proti opozícii.
„Odvolávajme sa na fakty. Prevzali sme krajinu so spustošenou štátnou pokladnicou. Samé dlhy. Prečo sa tak stalo? Napríklad sa brali pôžičky v komerčných bankách s 30 percentným úrokom. Nenájdete krajinu, kde by si vláda brala takú pôžičku. Prečo vláda nakupovala cukor a teraz nevieme, kam sa podel, prečo nakúpila mäso pre väznice a to zmizlo. Japonsko nám poskytlo veľké finančné prostriedky, ktoré sa mali použiť na riešenie ekologických problémov. Tieto prostriedky išli na rôzne účely a my sme ich museli vrátiť, keď sme prevzali vládu. Nech Američania alebo Nemci povedia, že netreba niesť zodpovednosť za rozpočet, za disciplínu, a že je možné porušovať zákony. Stačí sa len volať opozícia.“
Je v poriadku, že Tymošenková pre vyšetrovanie nemôže vycestovať z Kyjeva ani na stretnutie s predsedom Európskeho parlamentu do Bruselu?
„Nemôžem komentovať postupy prokuratúry. Bolo by to netaktné, ak budem posudzovať činnosť prokuratúry. Rozhoduje sa v súlade so svojimi kompetenciami.“
Potom to vyzerá, akoby ste jej nedali šancu obhájiť sa v zahraničí.
„Na vlastnú obhajobu ona hovorí veľmi veľa. Ale nič konkrétne. Zabezpečili sme jej také PR, za ktoré by nám mala byť povďačná. Prokuratúra jej vytvorila také PR, za ktoré by jej mala ďakovať. Prečo však nevie povedať, prečo mäso neprišlo do väzníc, kam sa podel cukor, kde sú ekologické peniaze? Odpovediam na tieto otázky sa vyhýba. Tymošenková má všetky možnosti obhájiť sa, ale nie prostredníctvom demagógie a apelovania na europarlament.“
Jej bývalý minister Bohdan Danylyšyn dostal azyl v Česku. Neznamená to, že Praha neverí vašim súdom?
„Asi to znamená, že Praha nedôveruje našim súdom. Prekvapuje ma jednostranné rozhodnutie, že je politicky prenasledovaný. Mali by si vypočuť aj druhú stranu. Osobne si myslím, že pán Danylyšyn nikdy nebol úradníkom, ale vedcom. Išlo o absolútne nepripraveného človeka, ktorý krížomkrážom podpisoval dokumenty. Možno nechápal, čo robí. Keďže zrušil tendre pri štátnych nákupoch a umožnil nákupy od jedného výrobcu, je jasné, že porušoval zákon. Daj bože, aby to robil bez osobného zisku, lebo nechápal, čo robí.“
To tvrdíte vy. Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg sa obáva, že táto kauza môže byť politická.
„Odporúčam všetkým zahraničným diplomatom, aby sa správali podľa diplomatického statusu. Ten vyžaduje predovšetkým nezasahovanie do vnútorných záležitostí. Má pán Schwarzenberg nejaké reálne dôkazy? Ak áno, mal by ich predložiť.“
Ukrajinskí novinári sa sťažujú, že sa nevedia dostať k dokumentom z čias vládnutia Janukovyča. Teraz ste prijali zákon o prístupe k informáciám. Dostanú sa teraz ku všetkému, čo budú chcieť?
„Pravdaže. Ukrajina je otvorená krajina. Keby ste sa zdržali týždeň u nás, videli by ste, že naše médiá kritizujú viac ukrajinskú vládu ako tie vaše slovenskú.“
Stále chceme do Európskej únie
Na rozdiel od Tymošenkovej rozprávate po rusky. Učíte sa po ukrajinsky?
„Ukrajinský jazyk ovládam dostatočne. Vediem v ňom zasadnutia vlády, oficiálne stretnutia. Keď chcem byť zrozumiteľnejší, keď potrebujem úplne voľne komunikovať a nevyhľadávať slová – hovorím rusky. Šetrím čas.“
Je Európska únia pre Kyjev prioritou číslo jeden?
"Bezpodmienečne. My sme európska krajina. Eurointegrácia je pre nás cieľom našej politiky. Chceme sa zhodovať so všetkými štandardmi najvyspelejších štátov.“
Hovorí sa o vás, že ste najproruskejší z vlády. Má Ukrajina bližšie k Európe alebo k Rusku?
„Nedávno som mi v Poľsku dali takmer rovnakú otázku. Povedal som, že pre nás je dôležité mať veľmi dobré priateľské vzťahy aj s Poľskom, aj s Ruskom. Naša politika nie je ani proruská, ani prozapadná. Je ukrajinská. Dobre vieme, v čom spočívajú naše záujmy.“
Z vašej kancelárie máte veľmi dobrý výhľad na štadión Dynama Kyjev. Dlho ste mali problémy s prípravou na majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré hostíte spolu s Poľskom. Dopadnú dobre?
„Pre nás je dôležité, aby ich národné mužstvo Ukrajiny vyhralo, potom budú úspešné. (Úsmev). A keď hovoríme vážne, všetky naplánované objekty k EURO 2012 sú v záverečnom štádiu prípravy. Majstrovstvá budú úspešné, nepochybujem o tom.“