Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 17:01
BERN, BRATISLAVA. Švajčiari sa svojich zbraní nevzdajú. Prekvapujúco jasne o tom rozhodli v nedeľnom hlasovaní, keď 57 percent odmietlo návrh sprísniť jeden z najliberálnejších zákonov o strelných zbraniach na svete.
„Bolo to jasné rozdelenie na mestá, kde boli ľudia za kontrolu zbraní, a vidiek, kde boli jasne proti,“ povedal v švajčiarskej televízii Claude Longchamp, šéf inštitútu gfs.bern.
Symbol krajiny
Zbrane sú symbolom neutrálneho Švajčiarska v miere, akú si v iných európskych krajinách vieme ťažko predstaviť. Od druhej svetovej vojny platí, že po absolvovaní povinnej vojenskej služby si môžu Švajčiari i Švajčiarky zbraň ponechať doma a v prípade nutnosti sa prestrieľať k svojmu oddielu, hoci takúto situáciu ešte krajina nezažila.
Na osem miliónov obyvateľov tak pripadá 2,3 milióna zbraní, z toho viac ako polovica patrí armáde.
„Zbrane stelesňujú našu identitu, náš demokratický systém, našu slobodu. Švajčiarsko odjakživa stálo na systéme domobrany, civilistoch, ktorí slúžili v armáde. Ľudia mali vždy zbrane doma a starali sa o ne,“ povedal Xavier Schwytzgübel z krajne pravicovej Švajčiarskej ľudovej strany.
Práve pravica zmobilizovala odporcov väčšej kontroly zbraní. Ešte posledné prieskumy verejnej mienky pred hlasovaním ukazovali mierny náskok stúpencov iniciatívy na ochranu pred zbraňami, s ktorou prišla ľavica, ženské a cirkevné organizácie.
Žiadali, aby si aktívni vojaci i vojaci v zálohe nechávali zbrane v zbrojniciach a aby sa strelné zbrane povinne registrovali.
Veľa samovrážd
Odborníci tvrdili, že by sa znížil počet samovrážd či útokov šialených strelcov. V nijakej inej európskej krajine nie je toľko samovrážd strelnou zbraňou ako vo Švajčiarsku, kde je číslo obetí trikrát vyššie než v Európe.
Množia sa aj útoky šialených strelcov či násilie v domácnostiach. Každý rok zastrelia vo Švajčiarsku 300 ľudí.