KÁHIRA, BRATISLAVA. Život v Egypte sa pomaly vracia do normálu. Po piatkovom víťazstve revolúcie, keď prezident Husní Mubarak odstúpil z funkcie, sa zákaz vychádzania zúžil len na pár nočných hodín. V stredu sa zasa otvorí miestna burza.
Cez hlavné námestie revolúcie Tahrír v nedeľu opäť čiastočne premávali aj autá. Armáda začali baliť stany demonštrantov, dobrovoľníci zbierali odpadky. V nedeľu na námestí vzdorovalo už len niekoľko stoviek ľudí, ktorí tvrdili, že požiadavky revolúcie sa zatiaľ nenaplnili.
Ústava prejde referendom
Posledných váhajúcich mohlo presvedčiť vyhlásenie velenia armády v nedeľu podvečer. V televízii oznámili rozpustenie parlamentu, ktorý vzišiel z neslobodných minuloročných volieb a tiež pozastavenie ústavy. Novú ústavu by mala vytvoriť na ten účel vytvorená komisia, text by mali ľudia schváliť v referende.
Presne tieto veci požadovali demonštranti, ktorí 18 dní protestovali proti autokratickej vláde Husního Mubaraka. „Je to víťazstvo revolúcie,“ povedal pre Reuters opozičný politik Ajman Núr, ktorý v roku 2005 vyzval vo voľbách prezidenta Mubaraka.
Vieme, kto práve teraz v Egypte vládne, píše Peter Morvay.
Mier s Izraelom
Velenie armády tiež v nedeľu vyhlásilo, že vládnuť bude iba šesť mesiacov, kedy by sa mali uskutočniť slobodné a demokratické voľby. Armáda podľa Reuters má v pondelok varovať pred ďalšími výtržnosťami a vyzvať ľudí aby sa vrátili do práce.
Armáda ešte predtým potvrdila, že nič sa nemení na dobrých vzťahoch s Izraelom a uznáva mierovú zmluvu z roku 1979. Ministri obrany Egypta a Izraela už spolu v sobotu telefonovali.
Sľuby o demokratizácii krajiny vyzdvihli americký prezident Barack Obama, ako aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Egypt, ako najľudnatejšia arabská krajina, je kľúčom k stabilite v regióne.
Mubarak možno skončí v exile
Zvrhnutý egyptský prezident by mohol odísť z Egypta výmenou za imunitu. Aj keď mu zablokovali kontá, stále patrí k najbohatším ľuďom na svete.
KÁHIRA, TEL AVIV. Husní Mubarak, do piatka egyptský prezident, je v týchto dňoch podľa všetkého vo svojom dovolenkovom sídle v Šarm aš-Šajchu. Hoci sám povedal, že chce zomrieť v Egypte, predpokladá sa, že rodina už vyjednáva o exile.
Mubarakovi totiž hrozí, že bude trestne stíhaný za zločiny proti ľudskosti a výmenou za imunitu môže ponúknuť svoj odchod z Egypta.
Už sa hovorí o Dubaji či Saudskej Arábii. Špekuluje sa aj o tom, že Mubarak odíde na liečenie do Nemecka. V Egypte to však popierajú. Mubarakova rodina tiež vlastní niekoľko luxusných sídiel v Spojených štátoch aj v Európe. Či by ich tam prijali, sa nevie.
Hoci im zmrazili kontá vo Švajčiarsku, Mubarakovci stále patria k najbohatším ľuďom planéty. Podľa niektorých zdrojov je Mubarak dokonca bohatší ako Bill Gates.
Prezidenti v arabských krajinách len málokedy prežili spokojný dôchodok. Väčšina z nich zomrela v úrade alebo ich zavraždili.
Jana Shemesh