Nemecká kancelárka Merkelová sa snaží dostať Bosnu na cestu integrácie do Európskej únie.
SARAJEVO.
Kancelárka sa snaží dostať Bosnu na cestu integrácie do Európskej únie. Jedným z návrhov bolo, aby ústrednému parlamentu postačovala na schválenie zákona jednoduchá väčšina hlasov.
Dodik vyhlásil, že Srbi nemôžu súhlasiť s tzv. klauzulou EÚ, ktorá by dvom regionálnym celkom Bosny a Hercegoviny, Republike Srbskej (RS) a moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny, zobrala právo vetovať akúkoľvek legislatívu týkajúcu sa integrácie do EÚ.
Dodik odmietol aj viac právomocí pre ústrednú vládu
Odmietol aj návrh Merkelovej, aby bosnianska ústredná vláda dostala právomoci na úkor oboch prakticky autonómnych regionálnych celkov. K návrhu sa vyjadril v Banja Luke, administratívnom centre RS, po návrate zo stretnutia so spolkovou kancelárkou v Berlíne.
Merkelová a jej najbližší spolupracovníci absolvovali v uplynulých týždňoch za zatvorenými dverami bilaterálne stretnutia s každým z vedúcich politikov Bosny v rámci snahy ukončiť blokádu Bosny, vyvolanú rokmi sporov medzi jej moslimským, srbským a chorvátskym obyvateľstvom.
Ústava je prekážkou
Bosnianska ústava, ktorá bola súčasťou daytonských mierových dohôd o ukončení vojny v Bosne v roku 1995, sa ukázala byť prekážkou hospodárskeho a politického rozvoja krajiny.
Pravidlo, že každá etnická skupina môže vetovať akúkoľvek legislatívu, takmer znemožňuje vládnutie v Bosne. Etnické hádky maria nevyhnutné politické reformy a zabránili Bosne nadviazať užšie vzťahy s EÚ a NATO.
Srbi tvoria jednu tretinu zo štyroch miliónov občanov Bosny, Moslimovia necelú polovinu a Chorváti 17 percent.
Informovala agentúra DPA.