SME

Armáda začala v Káhire odstraňovať barikády

Egypťania oslavovali Mubarakov pád celú noc. Tanky sa stiahli z hlavných prístupových ulíc k Námestiu oslobodenia.

Vojaci odstraňujú barikády na námestí Tahrír v Káhire.Vojaci odstraňujú barikády na námestí Tahrír v Káhire. (Zdroj: TASR)

Egypťania oslavovali Mubarakov pád celú noc.

KÁHIRA. Egyptská armáda začala v sobotu ráno odstraňovať barikády okolo káhirského Námestia oslobodenia, epicentra protestov, ktoré zvrhli prezidenta Husního Mubaraka.

Tanky sa stiahli na bok hlavných prístupových ulíc k námestiu a vojaci za pomoci dobrovoľníkov rozoberali kovové zátarasy, ostnaté drôty a zhorené autá, ktoré tam ostali po 18 dňoch protestov. S odstraňovaním bariér sa začalo aj pri Egyptskom národnom múzeu, ktoré sa počas nepokojov stalo terčom vandalov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Egypťania oslavovali Mubarakov pád celú noc. Ako vo všetkých veľkých mestách krajiny, aj v káhirskom Námestí oslobodenia tancovali tisíce ľudí a mávali egyptskými zástavami až do úsvitu. Zo všetkých kútov sa ozývala zábavná pyrotechnika, oslavné piesne a tradičné "Alah je veľký".

Ľudia ostávajú na námestí

Ľudia skandovali heslá ako Ľud zvrhol režim, Egypt je slobodný či Víťazstvo ľudu. Ráno nastal čas modlitieb a situácia sa čiastočne upokojila, potom však budú oslavy pokračovať. Zatiaľ nie je jasné, koľko ľudia na námestí ešte ostanú.

Ako padol Mubarak (infografika)

Mubarak v piatok po takmer 30 rokoch odstúpil z funkcie prezidenta a svoje právomoci odovzdal armáde. "Berúc do úvahy zložité okolnosti, ktoré krajinu sužujú, prezident Muhammad Husní Mubarak sa rozhodol opustiť post prezidenta republiky," uviedol pre médiá egyptský viceprezident Umar Sulajmán.

SkryťVypnúť reklamu

Osemdesiatdvaročný autokratický vládca ešte krátko predtým opustil Káhiru a zamieril do prímorského strediska Šarm-aš-Šajch. Jeho rezignácia sa pritom očakávala už vo štvrtok, keď však oznámil iba postupný prechod právomocí na viceprezidenta Sulajmána.

Mubarakova piatková rezignácia je preto pre väčšinu obyvateľov obrovským prekvapením. Krajine teraz bude formálne vládnuť najvyššie velenie armády. Ďalší politický osud Egypta je však veľmi neistý, keďže zatiaľ nie je zrejmé, ako sa táto zmena dotkne fungovania iných orgánov moci v krajine, napríklad parlamentu. Nie je jasné ani to, kto a kedy by mal vyhlásiť prípadné nové voľby.

Načítavam video...

Politikom zakázali opúšťať krajinu

Egyptská štátna televízia dnes informovala, že zákaz nočného vychádzania bol zmiernený. Začína sa o polnoci a končí sa šiestou hodinou rannou, čím sa obmedzenie zmiernilo o dve hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa tlačovej agentúry AP je to náznak, že sa život v Egypte postupne vracia do normálu po odstúpení dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. Ten rezignoval na svoju funkciu v piatok po 18 dňoch masových demonštrácií, odcestoval najprv do Šarm aš-Šajchu a následne do mesta al-Ajn v Spojených arabských emirátoch.

Predstavitelia letiska v Káhire dnes oznámili, že na bývalých i súčasných predstaviteľov vlády platí zákaz vycestovania z krajiny bez povolenia štátneho prokurátora alebo armády, ktorá sa prechodne ujala moci.

Pracovníci letiska majú zoznam predstaviteľov bývalého režimu a v odchode z Egypta už zabránili ministrovi informácií Anásovi Fakkímu.

Prodemokratickí aktivisti na egyptskom námestí Tahrír ohlásili, že tam zotrvajú, kým armáda nebude súhlasiť s ich reformnými návrhmi.

SkryťVypnúť reklamu

Štátne médiá už nemajú rady Mubaraka

V Egypte sa po odstúpení prezidenta Husního Mubaraka z funkcie udiali zmeny nielen v politickej ale aj v mediálnej sfére.

Počas 18 dní trvajúcich nepokojov štátne televízne stanice a noviny lojálne Mubarakovi vykresľovali demonštrantov ako "zopár problémových obyvateľov", prakticky okamžite po prezidentovej rezignácii však celkom zmenili tón.

"Ľud zvrhol režim," hlásal na titulnej strane už v sobotu kedysi promubarakovský denník al-Ahram (Pyramídy). Reportér štátnej televízie zase vo svojom víkendovom príspevku spred prezidentského paláca v Káhire vyhlásil, že "v týchto chvíľach už Egypťania dýchajú slobodu".

Oficiálny štátny denník al-Gomuríja (Republika) zase vo svojom sobotnom príhovore vyzval na zníženie korupcie v krajine a jeho autor sa posťažoval, že "žraloky starého režimu vycicali z Egypta život".

SkryťVypnúť reklamu

Z väzenia v Káhire ušli stovky väzňov

Okolo 600 väzňov ušlo v sobotu z káhirskej väznice po tom, čo tam vypukli nepokoje. Informovali o tom bezpečnostní predstavitelia. Na dozorcov pred väzením navyše začali strieľať neznámi útočníci.

Niektorí ľudia zahynuli, iní utrpeli zranenia, bližšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii. Ide pritom už o druhý masový útek z väzenia Marg od začiatku protivládnych protestov koncom januára.

Tisíce trestancov utieklo vtedy z väzníc po celom Egypte vrátane káhirskej väznice Vádí Natrun, v ktorej zadržiavajú mnoho islamských politických väzňov a radikálov. Hromadný útek si vtedy vyžiadal najmenej 14 mŕtvych vrátane dvoch policajtov.

Väzni utiekli aj zo zariadení At Torá a Fajúm a z ďalších menších väzníc. Trestanci buď premohli stráže alebo im k úteku pomohli ozbrojené gangy. Opäť pochytať sa doteraz podarilo asi tisíc z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael privítal záruky egyptskej armády

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu privítal dnes vyhlásenie egyptskej armády, že Káhira bude naďalej rešpektovať všetky svoje medzinárodné záväzky.

"Dlhoročná mierová zmluva medzi Izraelom a Egyptom bola významným prínosom pre obe krajiny a je základným kameňom pre mier a stabilitu na celom Blízkom východe," uviedol Netanjahu vo vyhlásení.

Predstavitelia novej vojenskej vlády Egypta dnes v priamom televíznom prejave oznámili, že súčasná vláda i guvernéri zostanú vo funkcii až do sformovania novej vlády a že krajina bude rešpektovať medzinárodné zmluvy, čo malo uistiť predovšetkým Izrael a USA.

"Egyptská arabská republika rešpektuje všetky svoje regionálne i medzinárodné záväzky a zmluvy," vyhlásil v televízii vysoký predstaviteľ armády. Egyptské zmluvy zahŕňajú predovšetkým mierovú dohodu s Izraelom z roku 1979.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda tiež oznámila, že "sa postará, aby zaručila pokojné odovzdanie moci v rámci slobodného, demokratického systému, ktorý umožní zvolenej, civilnej moci vládnuť v krajine a budovať demokratický, slobodný štát". Neoznámila však termín, dokedy by sa malo toto odovzdanie moci civilnej vláde uskutočniť.

Moslimské bratstvo: Nechceme moc

Moslimské bratstvo, ktoré bolo v Egypte za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka postavené mimo zákona, dnes uviedlo, že sa neusiluje o moc a vyzdvihlo snahu armády odovzdať moc v krajine civilistom.

"Moslimské bratstvo... sa neusiluje o osobné zisky, preto oznamuje, že nebude kandidovať na prezidenta a nebude sa usilovať získať väčšinu v parlamente. Považujeme sa za sluhov slušných ľudí, nie za 'hľadačov moci'. Podporujeme a ceníme si zdravú cestu, na ktorú sa vydala najvyššia vojenská rada, aby pokojne odovzdala moc... vytvorenej civilnej vláde v súlade so želaním národa."

SkryťVypnúť reklamu

Pád Mubaraka označilo toto najväčšie opozičné zoskupenie v krajine za "historické víťazstvo", v ktorom najviac stratili USA a Izrael.

"Víťazstvo, ktoré priniesla táto revolúcia, je v prvom rade namierené proti Spojeným štátom, ktoré doteraz sponzorovali zvrhnutý režim a chceli ho ako silného spojenca, obhajcu sionistického celku, nepriateľa arabského džihádu a hnutí odporu," uviedlo Moslimské bratstvo vo svojej prvej reakcii na vývoj v Egypte.

Bratstvo odporučilo USA a ďalším západným vládam, aby si "zobrali ponaučenie z víťazstva egyptskej revolúcie a zmenili svoju politiku voči tomuto regiónu."

Blízky východ

Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
Biely dom.

Opatrenie Washington prijal počas prebiehajúcich rozhovorov o jadrovom programe.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu