KÁHIRA. Spokojnosť s odstúpením egyptského prezidenta Husního Mubaraka v piatok okrem iných vyjadrila aj susedná Líbya, libanonské hnutie Hizballáh a medzi gratulantmi nechýba ani iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.
Ako sa píše v piatkovom stanovisku Líbye, na čele ktorej už viac ako 40 rokov stojí vodca Muammar Kaddáfí, Tripolis "vyjadruje solidaritu s egyptským ľudom a gratuluje mu k víťazstvu ich revolúcie, ktorá umožní Egyptu opätovne stelesniť svoje (arabské) národné povedomie".
Pocit víťazstva zdieľa s Egypťanmi aj libanonský Hizballáh, ktorého predstavitelia označili piatkové udalosti za "historické a úctyhodné víťazstvo". To priaznivci hnutia oslávili priamo v uliciach hlavného mesta Bejrút, krátko po zverejnení informácii o odchode Mubaraka.
Hizballáh teší ohrozenie zmlúv s Izraelom
"Hizballáh je naplnený pýchou z výsledku egyptskej revolúcie", píše sa v piatkovom stanovisku kontroverzného hnutia, ktoré dlhodobo podporuje Sýria aj Irán. Spokojnosť Hizballáhu z udalostí v Egypte pramení z jeho ostrého odporu k mierovej zmluve s Izraelom, ktorý Egypt so židovským štátom podpísal pred viac ako 30 rokmi.
Práve dobré vzťahy Egypta so židovským štátom sú tŕňom v oku prezidenta Iránu Mahmúda Ahmadínedžáda. Ten preto s radosťou prijal odstúpenie dlhoročného egyptského prezidenta, čo podľa prezidenta islamskej republiky "umožní Egypťanom zbaviť sa amerického vplyvu a zasahovania do vnútorných záležitostí".
Ahmadínedžád v tejto súvislosti avizuje zrod nového Blízkeho východu, ktorý zničí Izrael a zbaví sa vplyvu USA, keďže "arogantné mocnosti nemajú na Blízkom východe miesta".
USA pokarhali Irán za informačnú blokádu o dianí v Egypte
Spojené štáty americké vyčítajú iránskej vláde, že z obáv o prípadné nepokoje vlastného ľudu zaviedla informačnú blokádu o dianí v Egypte.
Ako dnes povedal vo Washingtone hovorca Bieleho domu Robert Gibbs, teheránsky režim zabránil obyvateľom v prístupe k zahraničným médiám a zatkol občanov, aby znemožnil získať Iránčanom informáciu o odstúpení egyptského prezidenta Husního Mubaraka.
Iránska vláda by mala povoliť občanom rovnaké právo na zhromažďovanie a demonštrácie, ako to bolo v prípade Egypta, povedal ďalej Gibbs s odvolaním sa na masové demonštrácie v roku 2009 v Teheráne, ktoré boli krvavo potlačené.
Vysielanie britskej BBC v Iráne bolo rušené po tom, čo rádio podrobne informovalo o nepokojoch v Egypte. Od štvrtkového večera bolo vysielanie perzskej televízie prerušené, uviedlo dnes BBC v Londýne. Satelitní technici jednoznačne potvrdili, že rušenie prichádzalo z iránskej strany.