Pri najdlhšej občianskej vojne v Afrike zahynuli dva milióny ľudí a štyri milióny ďalších utiekli zo svojich domovov.
KAMPALA. Dva dni trvajúce boje medzi vojakmi juhosudánskej armády a polovojenskými oddielmi blízkymi bývalému generálovi armády si vyžiadali najmenej 140 mŕtvych, prevažne civilistov.
Informoval o tom hovorca Sudánskej ľudovej oslobodzovacej armády (SPLA).
Generál George Athor, ktorý so svojimi oddanými bojovníkmi opustil armádu, podľa SPLA stredajším útokom na mestá Fangak a Dor narušil prímerie uzatvorené minulý mesiac pred voľbami.
Polovojenské jednotky sa v stredu zmocnili mesta Fangak, kde naďalej pokračovali vo štvrtok boje, kým opäť nad ním nezískala vplyv armáda Južného Sudánu.
Hovorca uviedol, že o život v týchto dvoch mestách, kde došlo k bojom, prišlo o život 89 civilistov, 20 vojakov a jeden policajt. Athorovi muži zaznamenali stratu približne 30 mužov.
Prezident Južného Sudánu Salva Kiir ponúkol vlani v septembri Athorovi a ďalším siedmim vzbúrencom amnestiu, ak sa vzdajú ozbrojeného boja.
Athorove jednotky podpísali mierovú dohodu len niekoľko dní pred konaním referenda, v ktorom sa 9. januára takmer 99 percent hlasujúcich vyjadrilo za nezávislosť Južného Sudánu.
Referendum bolo výsledkom mierovej dohody z roku 2005, ktorá ukončila dlhoročný konflikt medzi severom a juhom Sudánu, podnecovaný náboženskými a etnickými rozpormi i nerastným bohatstvom.
Pri najdlhšej občianskej vojne v Afrike zahynuli dva milióny ľudí a štyri milióny ďalších utiekli zo svojich domovov.
Hovorca misie OSN v Južnom Sudáne Kouider Zerrouk dnes vyjadril znepokojenie z obnovených bojov v novovznikajúcej krajine. Vyzval obe strany konfliktu, aby prestali útočiť.
Informovala agentúra AP.