BRUSEL.
Povedal to Jonathan Todd, hovorca komisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej, ktorej portfólio tvoria aj médiá.
"Nemáme problémy konať v prípadoch, keď sa niečo prieči európskej legislatíve. Zloženie mediálnej rady, ani iné jej vlastnosti však do tejto skupiny nepatria, pretože jej zostavenie podlieha národným zákonom," povedal dnes v Bruseli Todd,
Todd dodal, že charakter zloženia orgánov, bdejúcich nad médiami Európska komisia v jednotlivých členských krajinách podrobne ani nesleduje, aj keď nezávislosť rady a slobodu médií áno.
"Existuje jednoduchá odpoveď na otázku, prečo sa tomu nevenujeme podrobne. Nie je to totiž súčasťou oblasti, ktorú by pokrývalo európske právo," povedal Todd.
Mediálna sloboda a nominácia resp. fungovanie členov mediálnej rady možno súvisia, podľa Todda však v súčasnosti neexistujú jasné parametre na európskej úrovni, podľa ktorých by sa mohla mediálna sloboda v členských krajinách premietnuť do zostavenia takejto rady.
Európsky parlament už inicioval niekoľkokrát, aby EK navrhla minimálne štandardy na ustanovenie mediálnej rady a pravdepodobne to urobí znovu aj na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, kde diskusia o maďarskom mediálnom zákone bude na programe.
Snahu parlamentu však brzdia členské štáty, ktoré detailnejšie vymedzenie článku o mediálnych radách nechcú.
"Rada Európskej únie sa uzniesla, že takáto špecifikácia nie je primeraná," dodal Todd.
Maďarská mediálna rada, zvolená na deväť rokov, je zostavená výhradne z nominantov vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe videla takéto pravidlá zostavenia a fungovania kontrolného mediálneho orgánu ako "mimoriadny problém".