BERLÍN. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol autorský článok ministra zahraničných vecí SR Mikuláša Dzurindu, v ktorom pod titulkom Histórii sa musíme pozrieť do očí hodnotí vzájomné vzťahy medzi 82-miliónovým Nemeckom a päťmiliónovým Slovenskom.
V úvode pripomína, že presne pred 20 rokmi prijala Slovenská národná rada vyhlásenie voči karpatským Nemcom, "v ktorom odsúdila princíp kolektívnej viny a v mene slovenského ľudu vyjadrila poľutovanie nad stratou nemeckých spoluobčanov.
Bol to - v dôsledku 40 rokov neslobody - oneskorený, ale o to autentickejší slovenský príspevok k spracovaniu dejín 20. storočia".
Podľa Dzurindu to boli "investície a transfer know-how z územia dnešného Nemecka (napríklad rodu Fuggerovcov z Augsburgu), ktoré umožnili, aby sa v stredoveku dnešné Slovensko stalo priemyselným centrom európskeho významu a jedným z hlavných stredísk baníctva a razby mincí...
Slovenský stred Európy v roku 1361 ako prví osídlili nemeckí prisťahovalci a dali mu meno Johannisberg, ktorý dnes Slováci poznajú pod názvom Kremnické Bane..." Priemyselný a kultúrny rozvoj Slovenska dramaticky prerušila 2. svetová vojna.
"Milióny utečencov a vysídlencov v Európe čelili výčitke kolektívnej viny a boli prinútení opustiť svoje domovy," napísal šéf slovenskej diplomacie s tým, že "histórii sa treba pozrieť do očí a priznať vlastné chyby."
Minister v článku konštatuje, že národnostné menšiny sú obohatením Európy, čo osobitne platí pre strednú Európu a Slovensko. K svojim nemeckým koreňom sa hlásil aj prvý priamo zvolený prezident SR Rudolf Schuster.
Dzurinda ďalej píše, že karpatskí Nemci dnes vytvárajú prirodzený, "ľudský most" medzi SR a Nemeckom, hoci našli nový domov v Nemecku, pomáhajú pri reštaurovaní stavieb a umeleckých diel na Slovensku.
"Nemecké investície a inovačný know-how opäť zásadným spôsobom prispievajú k modernizácii Slovenska. Aj vďaka najväčšiemu nemeckému výrobcovi automobilov je dnes Slovensko označované ako "Detroit Európy", uzatvára minister svoju 20-ročnú inventúru slovensko-nemeckých vzťahov s tým, že sú vynikajúce aj na štátnej úrovni.