Pôvodný text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Nemala ani osemnásť, keď ju jej otec sľúbil bojovníkovi Talibanu. Dva roky, napriek svojej vôli, musela mladá Afganka Bibi Aisha žiť u muža, ktorého nenávidela a ktorý sa k nej správal ako k otrokyni.
No jedného dňa, keď dosiahla osemnástku, sa rozhodla utiecť. Únik sa podaril, aspoň to tak chvíľu vyzeralo. Aisha ušla od manžela a vrátila sa do rodičovského domu. Bola to chyba, jednej noci sa Taliban vrátil a rozhodol sa vykonať spravodlivosť. Po svojom.
Žena vraj zneuctila svojho manžela i svoju rodinu, a tak po krátkom súde nasledoval verdikt: manžel s pomocou Aishinho vlastného brata urezal žene nos a uši a muži ju nechali samu v horách, kde mala zomrieť.
Fotogaléria víťazných snímkov World Press Photo 2010.
Spravodlivosť hôr
Dievčina však mala šťastie, našli ju americkí vojaci, poskytli jej prvú pomoc. Armáda ju neskôr previezla do tábora, z ktorého Aisha smerovala na kliniku do Spojených štátov.
Práve v USA sa zohavená tvár dostala na titulnú stranu prestížneho magazínu Time. A táto fotografia teraz zvíťazila aj v asi najprestížnejšej fotožurnalistickej súťaži sveta, World Press Photo (WPP).
Aishin portrét predstavuje, v akých podmienkach musia žiť afganské ženy a čo si pod spravodlivosťou a poriadkom predstavujú bojovníci z hôr. Porota ceny si navyše myslí, že to je jedna z fotografií, akých za život človeka vznikne nanajvýš desať.
„Ak niekto povie, vieš, ten obrázok dievčaťa, vy presne viete, o čom rozpráva," povedal podľa agentúry AP o fotografii David Burnett z Contact Press, predseda poroty.
Krása a odvaha
Podľa autorky fotografie samotná snímka nehovorí iba o utrpení, ale aj kráse afganských žien. „Ona je stále veľmi pekná žena a aj vďaka spolupráci s prekladateľom som chcela dosiahnuť to, aby som jej krásu zachytila," komentovala pre World Press Photo vznik snímky jej autorka Jodi Bieber.
„No skutočná odvaha prišla až vtedy, keď sme začala premýšľať o zverejnení tejto fotografie. Vykonaných bolo niekoľko veľmi ťažkých rozhodnutí.
Ale myslím si, že pre mnoho ľudí bola táto snímka prekvapením. Všetci sme zvyknutí vidieť na titulkách magazínov pekné ženy. A aj keď toto bol spravodajský časopis, ľudia sa čudovali, čo robí takáto fotografia na jeho prvej strane."
Do súťaže sa tento raz prihlásilo rekordných viac než 100-tisíc fotografií od takmer šesťtisíc fotografov. Porota sa rozhodla udeliť aj neobvyklé uznanie amatérskym snímkam čílskych baníkov, ktorí dokumentovali svoj viac než dvojmesačný pobyt sedemsto metrov pod povrchom zeme.
Hlavnú cenu v sekcii Aktualita získal maďarský fotograf Péter Lakatos a jeho fotografia, ktorá zachytáva samovraha.
V sekcii reportáž vyhrala fotografia Taliana Ricarda Venturiho z Haiti.
V sekcii Ľudia, o ktorých sa hovorí zvíťazila fotografia indického reportéra agentúry The Associated Press Altafa Qadriho.
Športovú kategóriu vyhral fotograf agentúry Reuters Mike Hutchings.
Devätnásťčlenná porota udelila ceny v deviatich hlavných kategóriách.