Nemci zo strednej a z východnej Európy sa podľa poslankyne Steinbachovej stali obeťami kolektívneho trestu a ich vyhnanie označila za zločin proti ľudskosti.
BERLÍN. Koaliční poslanci nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) presadili v Berlíne myšlienku vyhlásenia pamätného dňa, pripomínajúceho vyhnaných, ktorým by mal byť každoročne 5. august.
Ide o symbolický dátum, pretože 5. augusta 1950 predstavitelia nemeckých landsmanšaftov a rôznych iných organizácií zastupujúcich krajanov vyhnaných z niekdajších východonemeckých území i krajín strednej a juhovýchodnej Európy prijali Chartu nemeckých vyhnaných.
Konkrétne kroky vo veci musí teraz podniknúť spolková vláda.
Na záver miestami veľmi emotívnej parlamentnej rozpravy poslankyňa Erika Steinbachová, známa ako prezidentka Zväzu vyhnaných, pripomenula, že rozhodnutie vyhnaných vzdať sa pomsty a odvety spred 60 rokov bolo "nadľudským postojom" poškodených.
Nemci zo strednej a z východnej Európy sa podľa jej názoru stali obeťami kolektívneho trestu; ich vyhnanie označila rečníčka za zločin proti ľudskosti.
Poslanec Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Thomas Strobl vyzdvihol, že osudy 14 miliónov Nemcov si jednoducho zaslúžia pamätný deň. Zároveň sa zasadil za pristupovanie k téme bez ideologického podtextu.
Jeho liberálny kolega Patrick Kurth z FDP označil chartu spred 60 rokov za dokument zásadného významu aj pre budúcnosť, vyhnania označil za smutnú realitu.
Za chybnú a prebytočnú označil iniciatívu koaličných strán niekdajší predseda a súčasný podpredseda Spolkového snemu Wolfgang Thierse zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).
Predstaviteľ najsilnejšej opozičnej strany podčiarkol, že vyhnaní sa cítia ako najväčšmi poškodení, ale v ich charte sa nespomína, že vyhnaniam predchádzal holokaust a milióny mŕtvych.
Volker Beck v zastúpení nemeckých zelených poukázal na nevhodnosť kroku voči susedom spolkovej republiky na východe, ale pripustil, že by zelení boli ochotní zvážiť pamätný deň v tejto súvislosti napríklad 20. júna - v Svetový deň utečencov.
Luc Jochimsenová zo strany Ľavica vyzvala dokonca frakcie vládnych strán, aby predmetný návrh stiahli, pretože poškodzuje kredit nemeckého parlamentu. Súčasne pripomenula, že medzi signatárov spomínanej charty patrili svojho času aj niekdajší vysokopostavení predstavitelia síl SS.
Informovala agentúra DPA.