Podľa najväčšieho maďarského denníka niektoré časti zákona porušujú ústavné právo na slobodu prejavu.
BUDAPEŠŤ. Najväčší maďarský denník Népszabadság dal vo štvrtok podnet na ústavný súd, aby preskúmal, či niektoré časti nového mediálneho zákona nie sú v rozpore s ústavou a inými zákonmi.
"Zamestnanecký zväz Népszabadságu dal tento kontroverzný zákon pred ústavný súd, keďže niektoré jeho ustanovenia sú pre printové médiá zničujúce," píše sa vo vyhlásení na internetovej stránke denníka.
Népszabadság podal sťažnosť na 16 článkov mediálneho zákona. Okrem iných kritizuje napríklad "nejasnú definíciu produktov médií", kompetencie nového úradu na dohľad nad médiami ako aj "nelegálnosť pokút".
"Tieto body môžu viesť k porušeniu ústavného práva na slobodu slova a prejavu," píše Népszabadság.
Hlavné výhrady EÚ sa týkajú vyžadovania vyváženého mediálneho spravodajstva od všetkých maďarských médií. Zákon porušuje normy EÚ aj v tom, že sa vzťahuje aj na subjekty so sídlom v iných členských štátoch Európskej únie.
Mediálny zákon začal platiť 1. januára tohto roku. Na jeho základe vznikne nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Úrad bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá.
Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať "nevyvážené spravodajstvo", čo však v zákone nie je presne definované.
Komisia preskúma novelu
Európska komisia dostala od vlády v Budapešti návrh novely maďarského mediálneho zákona. Informoval o tom dnes Jonathan Todd, hovorca eurokomisárky Neelie Kroesovej, ktorá má na starosti digitálnu agendu.
"Európska komisia momentálne skúma návrh a v čo najkratšom možnom stave vyhodnotí, či je návrh vo všetkých smeroch v súlade s právom EÚ," povedal pre TASR Todd, ktorý nechcel odhadnúť, ako dlho potrvá analýza dokumentov.
"Nedá sa to teraz presne vymedziť. Môže to byť týždeň i viac týždňov."
Todd potvrdil, že Budapešť sa v liste s obsahom návrhu korekcie zákona venuje všetkým trom oblastiam, v ktorých komisárka vidí nesúlad s európskou legislatívou.
Európska komisia vytýkala ešte 21. januára maďarskému mediálnemu zákonu to, že má účinnosť aj pre spoločnosti so sídlom v iných členských krajinách, teda aj nad rámec určený smernicou únie.
Výhrady komisie sa ďalej týkajú rozšírenia požiadavky vyváženého spravodajstva pre väčší okruh médií, pričom v určitých prípadoch poskytuje príliš široký priestor pre jej interpretáciu. Treťou diskutabilnou problematikou je otázka registrácie médií.
Mediálny zákon vyvolal diskusiu aj v Európskom parlamente, ale na program januárovej schôdze Európskeho parlamentu sa nedostal. Budúci týždeň to už však platiť nebude: rozprava na februárovej schôdzi chýbať nebude, europoslanci by mali o ňom diskutovať budúcu stredu.
Okrem liberálov a zelených spoločnú rezolúciu za zmenu textu podporia i socialisti. Ďalšie frakcie sa vyjadria v priebehu nasledujúcich dní, pričom strana s najväčším počtom poslancov v EP, ľudovci, ktorých súčasťou je aj Fidesz, sa za nijakú rezolúciu nepostaví a "ťaženie" proti mediálnemu zákonu vyhodnotila ako "politickú kampaň".