Nemecko má za sebou prvý proces, v ktorom súdili a odsúdili človeka, hoci pri masakre vo Winnendene nikoho nezastrelil.
STUTTGART, BRATISLAVA. V ten deň vošiel 17-ročný Tim do 10. D na strednej škole vo Winnendene trikrát. Keď vošiel naposledy, cynicky sa spýtal: „Ešte nie ste všetci mŕtvi?“ V škole, kde študoval, zastrelil deväť žiakov a tri učiteľky.
Pri úteku pred políciou zabil na ulici ďalších troch ľudí. Nakoniec sa zastrelil sám. Masakra v marci 2009 ohromila celé Nemecko.
Včera vyriekol stuttgartský súd svoj prvý verdikt v prípade osamelého strelca. Nemecko prežilo niekoľko masakier, zakaždým si však šialenci vzali život. Teraz dostal trest otec 17-ročného Tima.
Za to, že vášnivý športový strelec Jörg K. nemal svoju deväťmilimetrovú berettu uzamknutú, dostal 21 mesiacov podmienečne za viacnásobné zabitie z nedbanlivosti a porušenie zákona o držaní zbrane.
„Pre mňa bola téma zodpovednosti najdôležitejšia. Rodičia Tima ju nechceli prebrať, nestarali sa o neho, ani otec, ani mama,“ povedala po verdikte pre Focus online Gisela Meyerová, ktorá pri streľbe prišla o dcéru.
Podľa nej sa Timov otec správal ako otec len raz, keď sa v súdnej sieni za masakru ospravedlnil. „Cítim sa zodpovedný za svojho syna Tima a za chyby, ktoré som urobil,“ bola jediná veta, ktorú 52-ročný obžalovaný pred súdom povedal.
Podľa odborníkov to bol neobvyklý súd. Na lavici obžalovaných sedel niekto, kto nezabíjal, a proti nemu 19 advokátov a 43 pozostalých.
Rodičia sa nedozvedeli, prečo Tim strieľal, pre otca však žiadali väzenie – na výstrahu. „Bola to karikatúra procesu,“ povedal médiám Stephan Barton, profesor z univerzity v Bielefelde.
Tri mesiace po masakre vo Winnendene nemecký Bundestag sprísnil zákon o zbraniach. Zaviedol náhodné kontroly, prísnejšie tresty za nesprávne uschovanie zbrane a zvýšil vek na 18 rokov pre držiteľov veľkokalibrových zbraní.
Pozostalí obetí z Winnendenu chceli, aby parlament úplne zakázal držanie zbraní v súkromí tak, ako to robil Timov otec.