KÁHIRA. Egyptský prezident v televíznom prejave nerezignoval na svoju funkciu. Po skončení prejavu dav demonštrantov prejavil svoju nespokojnosť skandovaním a mávaním topánkami.
Mubarak previedol viacero právomocí na viceprezidenta Umara Sulajmána. O plynulý prechod moci sa má postarať armáda.
Americká spravodajská televízia NBC News s odvolaním sa na dva nezávislé zdroje priamo uviedla, že Mubarak odstúpi.
Podľa zdroja tlačovej agentúry Reuters s "najväčšou pravdepodobnosťou" podá demisiu, pričom rozhodnutie sa očakáva v najbližších hodinách. O "vysokej pravdepodobnosti" rezignácie Mubaraka hovorila aj americká spravodajská služba CIA.
Egyptský premiér Ahmad Šafík predtým pre BBC povedal, že Mubarak by mohol odstúpiť a že situácia sa objasní čoskoro. Štátna televízia neskôr oznámila, že prezident dnes večer vystúpi s prejavom zo svojho paláca v Káhire.
Podľa ministra informácií Anása Fakkího sa však Mubarak určite nechystá odstúpiť. Uviedol to dnes minister informácií Anás Fakkí. Toto vyhlásenie prišlo krátko pred chystaným prejavom Mubaraka k národu.
Pozerajte aktuálne dianie v Egypte naživo.
Mubarak počas prejavu. FOTO: TASR
Obama: V Egypte sa píšu dejiny
Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že v Egypte sa píšu dejiny. Zároveň vyjadril podporu usporiadanému prechodu k demokracii v krajine.
"Je absolútne jasné, že sme svedkami historického vývoja. To čo sa deje, je okamihom transformácie, pretože egyptský ľud volá po zmene," uviedol šéf Bieleho domu.
Obama krátkymi vyjadreniami o Egypte začal svoje vystúpenie na zhromaždení na univerzite v meste Marquette, štát Michigan. Jeho celkový prejav sa však problematiky v Egypte netýkal.
Šéf Bieleho domu nekomentoval veľmi rozšírené správy o tom, že egyptský prezident Husní Mubarak tejto noci odstúpi. Namiesto toho ocenil mladých Egypťanov a všetky prvky egyptskej spoločnosti za výnimočné úsilie o zmenu v krajine.
"Chceme, aby títo mladí ľudia a všetci Egypťania vedeli, že Spojené štáty budú pokračovať v tom, aby pre podporu usporiadaného a ozajstného prechodu k demokracii v Egypte urobili všetko, čo sa dá," povedal Obama.
Mubarak vo svojej kancelárii. FOTO: ČTK/AP
Británia hovorí o riziku pre mierový proces
Na usporiadaný prechod moci v Egypte vyzval britský minister zahraničných vecí William Hague. Povedal, že súčasná situácia v tejto krajine môže predstavovať nebezpečenstvo pre blízkovýchodný mierový proces.
Na tlačovej konferencii v Manáme v Bahrajne šéf britskej diplomacie zdôraznil, že o usporiadanom prechode hovorili od začiatku egyptskej krízy.
Podľa Hagueových slov by to malo zahŕňať aj vládu vytvorenú na širokom základe, pričom sa egyptskému ľudu má dať "reálny, viditeľný a celistvý dôkaz o zmene".
Hague tiež vyzval na akceleráciu rokovaní o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu na báze dvoch štátov, informovala tlačová agentúra Reuters.
Odstúpenie poprel len minister financií
Množiace sa správy o Mubarakovom možnom odstúpení poprel egyptský minister informácií Anás Fakkí ako "chýry".
Premiér Šafík v štátnej televízii neskôr vyhlásil, že Mubarak je stále pri moci a nepadlo žiadne rozhodnutie, ktoré by túto situáciu zmenilo.
Armáda popoludní po zasadnutí najvyššej armádnej rady - bez účasti Mubaraka ako najvyššieho veliteľa - oznámila opatrenia na "ochranu krajiny".
V štátnej televízii tiež protestujúcich ubezpečila, že Mubarak splní ich požiadavky, čo je dosiaľ najzávažnejším náznakom, že 82-ročný prezident prišiel o moc.
"Všetky vaše požiadavky budú splnené dnes," povedal armádny generál tisícom demonštrantov na káhirskom námestí Tahrír. Oznámenie armády opätovne hovorilo tiež o "podpore legitímnych požiadaviek občanov".
Protesty proti režimu egyptského prezidenta Husního Mubaraka pokračovali 17. dňom.
Po neutíchajúcich požiadavkách na jeho odstúpenie sa rozšírili o vyjadrovanie hnevu nad ekonomickými ťažkosťami od inflácie, nezamestnanosti, nízkych miezd po korupciu a priepasť medzi chudobnými a bohatými.
Zapájajú sa odbory
Organizátori sa snažia do protestov tiež zapojiť odbory. Štrajky vypukli tak rýchlo, že demonštranti zasielali pracovníkom železníc odkazy, aby do nich nevstupovali a umožnili tak ľuďom z provincií pricestovať do Káhiry.
Štrajky už vypukli v početných sektoroch. Zapojili sa do nich pracovníci pôšt, energetiky, servisní technici Suezského prieplavu, zamestnanci odevných podnikov, oceliarní i nemocníc.
Dnes štrajk oznámili aj vodiči autobusov a zamestnanci verejnej dopravy, čo vyvolalo obavy o ochromenie egyptskej metropoly.
Aktivisti vyzvali ľudí, aby prišli v piatok na námestie Tahrír znova vo väčšom počte a zopakovali tak nedávnu demonštráciu s približne 250 000 účastníkmi.
V meste Port Said pri Suezskom prieplave medzitým pokračovali nepokoje v súvislosti s nedostatkom bytov.
Rozhnevané davy ľudí podpálili miestne ústredie úradu štátnej bezpečnosti, hlavnú poštu a úrad guvernéra, ktorý už čiastočne vyhorel v stredu. Zdalo sa, že policajti a vojaci proti výtržnostiam nezasahovali, uviedla tlačová agentúra AP.
Prokuratúra vyšetruje troch bývalých ministrov
Egyptský štátny prokurátor začal oficiálne vyšetrovanie obvinení z korupcie voči trom bývalým ministrom a niekdajšiemu lídrovi vládnej strany. Informovala o tom dnes štátna televízia.
Vyšetrovanými sú podľa správy bývalí ministri obchodu Rašíd Muhammad Rašíd, cestovného ruchu Zuhajr Garrana a výstavby Ahmad Maghrabí, ako aj oceliarsky magnát a bývalý vedúci predstaviteľ vládnucej strany Ahmad Izz.
Traja ministri pôsobili v kabinete, ktorý odvolal prezident Husní Mubarak koncom januára po vypuknutí naďalej pokračujúcich protestov proti jeho vláde. Izz, poslanec a blízky dôverník Mubarakovho syna Gamála, vystúpil z Národnej demokratickej strany.
Informovala agentúra AP.