Egyptská revolúcia nemusí hrať do karát teroristom. Zaobišla sa relatívne bez násilia a bômb.
KÁHIRA, TEL AVIV. Al-Káida prelomila mlčanie a vyjadrila sa k udalostiam v Egypte. Vyzvala Egypťanov, aby viedli proti režimu džihád.
Analytici upozorňujú, že vyhlásenie o svätej vojne v mene islamu nedala centrála hnutia, ale len iracká militantná skupina hlásiaca sa k al-Káide. Hlavný rečník al-Káidy Ajman Zawahíri je pritom Egypťan, ktorý strávil časť života v egyptskom väzení, kde ho poslali za účasť na atentáte na prezidenta Anwara Sadata. Pád Sadatovho nástupcu Mubaraka by teda mal byť aj v jeho osobnom záujme.
Čo bin Ládinovi nesedí
Nie je to celkom pravda. Viacerí odborníci na globálny terorizmus hovoria, že al-Káida musí byť z udalostí v Tunisku a Egypte znepokojená.
Pouličné demonštrácie, ktoré boli na túto časť sveta relatívne málo násilné, pomohli dostať z kresla tuniského prezidenta a prinútili diktátora Mubaraka, aby robil ústupky. To nevyhovuje ideológii bin Ládinovej organizácie, ktorá volá po násilnom zvrhnutí režimov, vytvorení islamského štátu a odmieta účasť islamistov vo voľbách.
„Ak však Tunisania zvrhli prezidenta demonštráciami a prinútili egyptský režim, aby si sadol s oponentmi a sľúbil slobodné voľby, prečo by sa mali mladí Arabi uchyľovať k bombám a zbraniam?“ pýtal sa v úvodníku libanonský denník The Daily Star.
Myslí si to aj expert na islam Dominique Thomas z parížskej Vysokej školy politických štúdií.
Al-Káida nemusí bratstvo
Veci, ktoré požadujú námestia v arabských krajinách, ako demokracia, voľby a transparentnosť, sú al-Káide úplne cudzie. Pre al-Káidu by podľa časti expertov bolo zlou správou, keby sa Moslimskému bratstvu podarilo získať v Egypte silné slovo.
Al-Káida vždy kritizovala snahy bratstva zúčastniť sa na voľbách, považovala to za kolaboráciu s Mubarakovým režimom. Existujú však aj menej optimistické názory, podľa ktorých môže byť Moslimské bratstvo pre demokraciu rovnakou hrozbou ako al-Káida.
Zámery hnutia nie sú dosť čitateľné a skeptici vystríhajú pred jeho vyhláseniami o vzdaní sa násilia.
Nebezpeční väzni
V každom prípade, udalosti v Egypte ovplyvnia teroristické hnutia a boj proti globálnemu terorizmu.
Husní Mubarak bol americkým spojencom v boji proti terorizmu a aj ho zneužíval na vybavovanie si účtov s politickými nepriateľmi.
Niektorí americkí bezpečnostní predstavitelia sa obávajú toho, aká bude spolupráca s novým egyptským režimom. Hlavne po tom, čo chaos v krajine využili uväznení teroristi na to, aby sa dostali z väzenia. Ako priznal aj viceprezident Umar Sulejman, boli medzi nimi aj „džihádisti“.