DŽUBA, BRATISLAVA. Je to potvrdené. Ľudia z juhu Sudánu si v referende zvolili nezávislosť a sever ju odobril. Deviateho júla vznikne nový štát, pravdepodobne s názvom Južný Sudán. „Tým, že budeme mať vlastný štát, bude všetko lepšie,“ povedal jeden z miestnych pre Economist.
Od roku 1994 vznikli na svete štyri nové štáty. Ich príbeh nie vždy ukazuje, že samostatnosť všetko zmení k lepšiemu, ako veria južní Sudánci vo svoj budúci 193. štát OSN.
1. Kosovský pološtát (2008)
Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008. Bez súhlasu Srbska, a preto ho zatiaľ uznáva iba menšina štátov sveta (75). Za tri roky sa toho veľa k lepšiemu nezmenilo: stále je tu najvyššia nezamestnanosť v Európe (40 percent). Navyše, naposledy sa Kosovo spomínalo v súvislosti so zmanipulovanými voľbami a obvinením, že vládni politici sú prepojení na mafiu.
2. Vrúcna Čierna Hora (2006)
Aj prímorský čiernohorský štát vznikol oddelením od Srbska, v roku 2006. Pred krízou krajina rástla, v roku 2008 do nej prišlo najviac investícií na hlavu v Európe. Lákajú stredomorské letoviská aj kvalitné červené víno. V poslednom čase sa o Čiernej Hore hovorí tiež ako o štáte, ktorý za investície poskytuje útočisko pochybným zahraničných politikom. Občianstvo tam dostal stíhaný thajský expremiér Taksin Šinavatra.
3. Východný Timor (2002)
Ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii si na svojej ceste k nezávislosti dosť vytrpel. Za štvrťstoročie indonézskej nadvlády zahynulo najmenej stotisíc ľudí. Indonézia sa nakoniec aj po tlaku medzinárodného spoločenstva stiahla, východný Timor získal v roku 2002 nezávislosť. Zo začiatku tam úspešne pomáhali udržiavať poriadok jednotky OSN. Krajina je jednou z najchudobnejších v Ázii, závislá od pomoci, no má zásoby ropy, ktoré podľa BBC chce využívať v spolupráci s Austráliou.
4. Palau a Guantánamo (1994)
Tichomorské ostrovy Palau sa stali štátom v roku 1994, dovtedy územie OSN spravovali Američania. Tí malému štátiku pomáhajú aj v súčasnosti. Na oplátku Palau napríklad prijalo prepustených väzňov z Guantánama.
Južný Sudán má čo robiť
Krajina patrí medzi najzaostalejšie na svete. Zmeniť sa to bude snažiť vláda, ktorá nie je vždy demokratická.
DŽUBA, BRATISLAVA. Aspoň pri hymne majú v Južnom Sudáne jasno. Text národnej piesne nového štátu napísalo 49 básnikov, melódiu podľa BBC vyberali v súťaži podobnej Superstar.
Okrem toho však krajinu po získaní nezávislosti čaká ťažká práca. Južný Sudán patrí k najzaostalejším častiam planéty. V krajine veľkej ako Francúzsko je asi sto kilometrov asfaltiek, tretina ľudí nemá prístup k zdravotnej starostlivosti. Základnú školu ukončí menej ako päť percent detí.
To všetko bude riešiť vláda, ktorú v súčasnosti tvorí hnutie bojovníkov za nezávislosť. A zatiaľ sa, mierne povedané, demokracii len učí, čo podľa Reuters ukázali aj minuloročné voľby. Tak ako iné oslobodzovacie hnutia v Afrike, ťažko toleruje disidentov, píše Economist. Obavy majú aj novinári – navrhovaný zákon im mal napríklad zabrániť vyšetrovať korupciu vlády.
(vas)