PRAHA, BRATISLAVA. Začiatkom januára český minister zdravotníctva vyhlasoval, že kolaps nemocníc nehrozí. „Akútna starostlivosť nebude narušená,“ povedal vtedy pre Lidové noviny Leoš Heger. Koncom januára bol aj premiér Petr Nečas presvedčený, že krízový stav nenastane.
V utorok zasadala Bezpečnostná rada štátu, pretože kríza po odchode 3800 nemocničných lekárov k 1. marcu hrozí, akútna starostlivosť narušená bude a prvýkrát to musela priznať aj česká vláda. Českí lekári podali výpovede na protest proti pracovným podmienkam a nízkym platom v rámci akcie Ďakujeme, odchádzame. Zo 14 krajov je tak zdravotná starostlivosť ohrozená v siedmich.
Nevieme, čo bude „Je to napoly vojnová situácia,“ povedal pre denník MF Dnes riaditeľ pražskej vinohradskej nemocnice Marek Zeman. Hovorí, že nemocnice sú prvýkrát v situácii, keď nevedia, čo ich v najbližších týždňoch čaká. Budúci týždeň začnú prepúšťať pacientov, ktorí sa môžu doliečiť doma a prijímať budú len akútne prípady.
Najväčšie problémy môžu byť s pôrodmi. Výpoveď podal každý štvrtý gynekológ či pôrodník. Na Vysočine, ktorú výpovede lekárov ohrozujú najviac, odchádza 30 zo 46 pôrodníkov, v Karlových Varoch je to dvanásť z devätnástich.
Krízový plán Po 1. marci príde armáda
vláda nasadí armádnych lekárov, techniku a liečiť sa bude aj vo vojenských nemocniciach, zatvoria sa oddelenia i celé nemocnice, ktoré opustí príliš veľa lekárov, presun lekárov do zatvorených nemocníc.
V utorok preto zasadala Bezpečnostná rada štátu, ktorá je pripravená nasadiť od 1. marca armádu. Znamená to, že pacientov bude do nemocíc voziť armádna, policajná alebo hasičská technika. K dispozícii budú aj štyri vojenské nemocnice. Minister obrany Alexandr Vondra včera ponúkol sto sanitiek, 15 vrtuľníkov a päť dopravných lietadiel.
Nepomôže ani armáda Riaditelia nemocníc však upozorňujú, že v niektorých prípadoch nepomôžu ani armádni lekári. Tých je podľa Lidových novín 230 a nie všetci majú požadovanú špecializáciu. Chýbajúcich gynekológov a pôrodníkov nenahradia.
Riaditelia nemocníc a hajtmani jednotlivých krajov hľadajú pomoc, kde sa dá. Pacientom zo Zlínska sú pripravení pomôcť v Skalici. „Ak mal niekto naplánovú operáci bedrového kĺbu, tomu, samozrejme, nevyhovieme, ale ak k nám záchranka dovezie pacienta po autonehode, prijmeme ho,“ povedal MF Dnes riaditeľ skalickej nemocnice Ivan Medlen. Upozornil však, že lôžok navyše nemá ani jeho nemocnica.
Najviac na dohodu tlačia hajtmani jednotlivých krajov. „Každé vyhlásenie krízového stavu bude drahšie ako dohoda vlády s lekármi. To je najbezpečnejší variant pre pacientov,“ povedal predseda Asociácie krajov a juhomoravský hajtman Michal Hašek.