Po vypuknutí protestov v Egypte z ulíc fakticky zmizli policajti. Mnoho Egypťanov sa domnieva, že išlo o úmyselnú snahu vytvoriť anarchiu.
KÁHIRA. Informoval o tom v utorok večer viceprezident Umar Sulajmán.
K utečencom patria príslušníci "džihádistických organizácií", ktorí sa nezriekli svojej ideológie ani násilia, uviedol Sulajmán na stretnutí s egyptskými novinármi.
Egyptská tajná služba, ktorú Sulajmán viedol dlhé roky, podľa neho vynaložila množstvo úsilia o vydanie militantov spojených najmä s al-Káidou zo zahraničia do Egypta.
Zo severoafrickej krajiny pochádza mnoho militantných islamistov ako zástupca šéfa al-Káidy Ajmán az-Zawahrí či Muhammad Atta, vodca skupiny, ktorá spáchala teroristické útoky v USA z 11. septembra 2001, konštatovala tlačová agentúra Reuters.
Sulajmán okrem toho prisľúbil vyšetrenie toho, že niekoľko dní po vypuknutí protestov v Egypte sa z ulíc fakticky zmizli policajti, čo vytvorilo vákuum zaplnené rabovaním a občianskou sebaobranou. Mnoho Egypťanov sa domnieva, že išlo o úmyselnú snahu vytvoriť anarchiu.
Nemôžeme dovoliť dlhé protesty, tvrdí viceprezident
Egyptský viceprezident Umar Sulajmán v utorok večer varoval, že vláda nemôže dovoliť, aby protesty na káhirskom námestí Tahrír pokračovali dlho. Kríza v krajine musí byť podľa neho ukončená čo najskôr.
Ostré vyjadrenia Sulajmána na stretnutí so zástupcami egyptských médií sú známkou rastúcej netrpezlivosti vlády po 16 dňoch veľkých demonštrácií proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi.
Sulajmán vyhlásil, že nedôjde k "žiadnemu koncu režimu" a že Mubarak neodíde z funkcie okamžite, ako to žiadajú protestujúci. Vláda si podľa viceprezidenta želá dialóg o riešení požiadaviek demonštrantov na demokratické reformy, informovala egyptská štátna tlačová agentúra MENA.
"Nechceme zaobchádzať s egyptskou spoločnosťou policajnými nástrojmi," povedal Sulajmán. "Prítomnosť protestujúcich na námestí Tahrír a urážanie a znevažovanie Egypta niektorými satelitnými televíziami spôsobuje, že občania váhajú, či majú ísť do práce," dodal s varovaním, že výzvy niektorých protestujúcich na kampaň občianskej neposlušnosti sú "veľmi nebezpečné pre spoločnosť a my ich nemôžeme vôbec tolerovať".
Americký viceprezident Joe Biden predtým v telefonáte so Sulajmánom apeloval na pokojnú zmenu moci v Egypte, ktorá bude "včasná, zmysluplná a legitímna". Zopakoval tiež postoj USA v tom, že Egypt by mal okamžite zrušiť dlhoročný výnimočný stav a že o budúcej egyptskej vláde by "mali rozhodnúť Egypťania", informoval Biely dom.
Opozíciu rozhnevalo varovanie viceprezidenta
Egyptské opozičné skupiny rozhnevalo neurčité ultimátum viceprezidenta Umara Sulajmána, že demonštranti majú dve možnosti - "dialóg" alebo "puč".
Ajman Núr a ďalší egyptskí opoziční lídri dnes vyhlásili, že takéto vyjadrenia sú nebezpečnými hrozbami. Tisíce protestujúcich ľudí, žiadajúcich odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka, zaplnili dnes už 16. deň káhirské námestie Tahrír.
Novú silu im dodal mladý riadiaci pracovník spoločnosti Google Wáil Ghoním, ktorý sa objavil na scéne ako inšpirujúci hlas, sľubujúci: "My sa nevzdáme". Tento egyptský internetový aktivista a počítačový odborník bol počas protestov 11 dní väznený úradmi a po prepustení sa stal hrdinom demonštrantov.