KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptský prezident Husní Mubarak vytvoril výbor pre reformu ústavy, ktorá by mala umožniť kandidovať v prezidentských voľbách čo najväčšiemu počtu záujemcov.
Zvýšil tiež mzdy a dôchodky štátnym zamestnancom a ohlasuje ďalšie ústupky. Na káhirskom námestí Tahrír však stále zostávajú ľudia požadujúci jeho okamžitý odchod.
Vraj odíde do Nemecka
Nemecký týždenník Der Spiegel tvrdí, že Mubarak možno odíde na dlhšiu liečbu do Nemecka, kde ho minulý rok operovali. Pri zákroku mu údajne odstránili zhubný nádor.
Vtedy sa špekulovalo, že Mubarak má rakovinu v rozvinutom štádiu a objavili sa aj názory, že tento rok neprežije.Der Spiegel napísal, že Mubaraka je ochotná prijať luxusná nemocnica pri Baden Badene, v ktorej sa liečilo veľa štátnikov, boháčov a celebrít.
Mubarak pod tlakom občianskych protestov oznámil, že v septembrových prezidentských voľbách už nebude kandidovať.
Vtedy však povedal aj to, že hodlá zomrieť v Egypte, čím vylúčil špekulácie, že by krajinu mohol opustiť ako zosadený tuniský diktátor Ben Alí.
Zmeny potrebujú čas
Napriek tomu sa objavujú názory zvnútra Egypta aj zo zahraničia, že Mubarak by nemal s odchodom z funkcie vyčkávať až do septembra. Egyptská opozícia, s ktorou režim začal prvé rokovania, taktiež požaduje Mubarakov okamžitý odchod.
V hre je stále možnosť, že Mubaraka by vo funkcii nahradil jeho viceprezident Omar Sulejman, ale to by zrejme bolo problematické z ústavného hľadiska.
Navyše, dva mesiace po odstúpení prezidenta by museli byť nové voľby a dovtedy by sa nestihli urobiť plánované zmeny ústavy.