PRAHA. Odvolací Vrchný súd v Prahe prekvapivo vyhovel žalobe skupiny predstaviteľov českej justície, ktorí súdnou cestou protestovali proti výroku bývalej najvyššej štátnej zástupkyne Marie Benešovej.
Tá ich za zásahy do niekdajšej korupčnej kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka označila v decembri 2007 sa "justičnú mafiu". Vrchný súd rozhodol, že Benešová sa za svoj výrok musí ospravedlniť a zaplatiť náklady súdneho konania.
Verdikt vrchného súdu je takmer presným opakom rozhodnutia Mestského súdu v Prahe z júna 2008 a júna 2010. Sudca Vojtěch Cepl vtedy žalobu na Benešovú zamietol.
Vo zdôvodnení verdiktu sudca výrok Benešovej označil za nadnesený a nepresný, ale založený na reálnom skutkovom základe v podobe neštandardných postupov a podozrivých schôdzok jednotlivých aktérov.
Medzi tými, koho bývalá hlavná prokurátorka Benešová považovala za justičných mafiánov, je vtedajšia šéfka prokurátorov Renata Vesecká, bývalý minister spravodlivosti Pavel Němec, bývalý podpredseda Najvyššieho súdu ČR Pavel Kučera, námestník pražského vrchného štátneho zástupcu Libor Grygárek, predseda juhomoravských štátnych zástupcov Petr Coufal a žalobca Arif Salichov.
Grygárkovi sa Benešová po rozhodnutí Mestského súdu v Prahe ospravedlnila. Salichov a Coufal svoje žaloby neskôr stiahli.
Vleklá súdna kauza Marie Benešovej súvisí s korupčnými obvineniami bývalého vicepremiéra a bývalého predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, ktorá sa nikdy nedostala pred súd.
Čunkov prípad zaznamenal sériu neštandardných a neobvyklých zásahov od nátlaku na justičné orgány až po výmenu žalobcu, ktorý stíhanie Čunka označil za bezdôvodné a zastavil ho.
Medzi opozičnými českými politikmi a komentátormi panuje presvedčenie, že zásahy do prípadu bývalého vicepremiéra súviseli s politickým tlakom na udržanie vládnucej koalície. Vtedajšej vláde Mirka Topolánka by totiž v prípade súdneho procesu s Čunkom hrozil rozpad.