Obetí podľa vedcov mohlo byť aj viac, ale obľúbené miesta žralokov navštívilo vlani zrejme z dôvodu hospodárskej krízy menej ľudí.
MIAMI.
Zvýšil sa tiež počet útokov týchto predátorov v globálnom meradle. V roku 2010 ich bolo 79, čo je najviac od roku 2000, kedy žraloky napadli 80 ľudí. Útoky žralokov vlani neprežilo šesť ľudí, čo je tiež nadpriemerný počet.
Situácia mohla byť podľa tvrdenia vedcov ešte horšia, ale obľúbené miesta žralokov, ako sú pobrežné vody Floridy, navštívilo vlani zrejme z dôvodu hospodárskej krízy menej ľudí.
"Florida má najnižší počet útokov od roku 2004, keď ich bolo 12," uviedol ichtyológ George Burgess v tlačovej správe.
Napriek tomu Florida vedie s 13 útokmi v roku 2010 rebríček v USA. Za ňou nasledujú štáty Severná Karolína (päť útokov), Havaj a Južná Karolína (po štyri útoky) a Georgia, Maine, Oregon, Texas, Virgínia a Washington, kde zaznamenali po jednom útoku.
Mimo USA žraloky zaútočili vlani 14-krát pri pobreží Austrálie, osemkrát pri brehoch Juhoafrickej republiky a šesťkrát vo vodách Egypta.
Egypt je pozoruhodný tým, že päť zo šiestich útokov, z ktorých bol jeden smrteľný, sa stalo v Červenom mori začiatkom decembra v priebehu piatich dní a všetky boli pripísané len dvom žralokom.
George Burgess sa domnieva, že k útokom Červenom mori prispela kombinácia prírodných a ľudských faktorov.
Patrí medzi ne vyššia priemerná teplota vody spôsobená nezvyčajne horúcim letom, obchodníci s hospodárskymi zvieratami, ktorí sa ich v dôsledku cenového dampingu zbavujú hádzaním do vody, ako aj potápači kŕmiaci pri útesoch ryby a žraloky.