WASHINGTON. Upozornilo však, že tento africký štát môže byť zo zoznamu vymazaný, len ak splní kritériá dané v rámci amerických zákonov.
Spojené štáty sa rozhodli pre tento krok po tom, ako Chartúm uznal výsledok referenda o samostatnosti Južného Sudánu.
Za vyhlásenie nezávislosti Južného Sudánu sa v januárovom referende vyslovilo 98,83 percenta voličov. Uvádza sa to v záverečnej správe, ktorú dnes zverejnila juhosudánska ústredná volebná komisia.
Konečné výsledky historického plebiscitu otvárajú cestu k rozdeleniu najväčšieho afrického štátu na dve časti, k čomu by malo oficiálne dôjsť 9. júla.
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová ocenila uznanie výsledku referenda zo strany sudánskej vlády. Podobne tak urobil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
K vymazaniu Sudánu z amerického zoznamu podporovateľov terorizmu má dôjsť po tom, ako táto krajina nebude podporovať teroristov najbližších šesť mesiacov a poskytne dostatočné záruky, že tak nebude robiť ani v budúcnosti. Musí tiež plne implementovať mierovú dohodu z roku 2005, ktorá ukončila dve desaťročia zúriacu občiansku vojnu medzi severom a juhom s viac než dvoma miliónmi obetí na životoch.
Sudánsky prezident Umar Bašír potvrdil dnes ochotu akceptovať vôľu juhosudánskych voličov, čo zmiernilo obavy z vypuknutia nového konfliktu o kontrolu zásob ropy v Južnom Sudáne. Obe strany v najbližších piatich mesiacoch čakajú intenzívne rokovania o rozdelení príjmov z predaja ropy, vytýčení hraníc a ďalších nevyriešených otázkach.
Informovali agentúry Reuters a AP.