SME

Orbán: Maďarsko čaká osudový rok

Musíme poraziť svoj štátny dlh, povedal maďarský premiér vo výročnom prejave. Ako to chce spraviť, neprezradil.

Premiér nabádal Maďarov, aby prekonali dlhovú krízu. Konkrétny však nebol.Premiér nabádal Maďarov, aby prekonali dlhovú krízu. Konkrétny však nebol. (Zdroj: SITA / AP)

Agentúrne texty sme o 20:30 nahradili autorským článkom SME.

BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarsko čaká osudová bitka. Aby v nej uspelo, musí sa duchovne aj rozumovo obrodiť, musí sa zaviazať k dobru.

Tieto slová povedal maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom tradičnom prejave o stave krajiny. V pondelok ho predniesol už trinástykrát, začal s nimi v čase svojej prvej vlády a pokračoval v nich aj ako líder opozície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2011 – Rok obnovy

Ako vo všetkých predchádzajúcich, ani vo včerajšej reči nešetril vzletnými a burcujúcimi slovnými spojeniami, citátmi a anekdotami. Predchádzajúce prejavy však prekonal v absencii akýchkoľvek konkrétnych návrhov či riešení. Rok 2010 bol rokom súdržnosti, 2011 bude rokom obnovy, 2012 rokom zmeny a odrazenia sa od dna, 2013 rokom cesty hore a 2014 rokom rozvoja, povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Orbána treba jasne a nezakryte hovoriť o budúcnosti. Celý západný svet ohrozuje obrovská lavína krízy. „Grécko ľahlo, Írsko padlo na kolená, špekulanti sa radujú,“ povedal Orbán. Európania podľa neho môžu krízu poraziť len vtedy, ak pochopia, že zmietla aj ich doterajšie omyly.

Maďarsko musí podľa neho najprv poraziť svoj štátny dlh. K tomu už urobilo prvé kroky, vytvorilo spravodlivejší daňový systém, vymeralo krízové dane a zachránilo svoj penzijný systém, vysvetľoval premiér.

Pre víťazstvo však musí pracovať každý, kto pracovať môže. Čím menej pracujeme, tým horšie sa bude v krajine žiť, varoval Orbán. Maďarský duch je však silný a v ťažkých chvíľach nám pomôžu veľké postavy minulosti, dodal povzbudzujúco.

Konkrétnosti chýbali

Novým dôležitým spojením v Orbánovej rétorike je už niekoľko týždňov „reorganizácia Maďarska“, ktoré premiér používa tam, kde jeho predchodcovia hovorili o úsporách a reformách. Nechýbalo ani vo včerajšom prejave, opäť však nespresnil, čo to znamená.

SkryťVypnúť reklamu

Orbánov prejav neobsahoval prakticky nič konkrétne o tom, ako chce vláda riešiť vážne problémy krajiny, čo bude napríklad obsahom opakovane avizovaného úsporného balíčka, reagoval na premiéra Benedek Jávor, poslanec opozičnej strany Politika môže byť iná. Orbán podľa neho „buď nevie, alebo nechce prezradiť“, čo si s týmito problémami počne.

Zaujímavejší než včerajší prejav o stave krajiny by mala byť Orbánova reč na prvom tohtoročnom zasadaní parlamentu budúci pondelok. Vtedy by podľa očakávaní mal premiér prezradiť nejaké podrobnosti dlho očakávaných opatrení na stabilizáciu rozpočtu, ktoré od jeho vlády netrpezlivo pýta aj zahraničie.

Politológovia: Orbánov prejav bol dramatický

Prejav maďarského premiéra Viktora Orbána, v ktorom dnes zhodnotil stav krajiny, označili politológovia pre internetové vydanie maďarského denníka Magyar Nemzet za dramatický.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa politológa Tamása Fricza bol prejav predsedu vlády dramatický, verejnosť oboznámil s tým, že situácia krajiny je vážna; ľavicovo-liberálna vláda po ôsmich rokoch vládnutia zanechala po sebe krajinu v stave, ktorý nesmeruje k prosperite.

"Orbán nevzbudzoval ilúzie ohľadne budúcnosti - to bolo najväčšou hodnotou jeho prejavu," dodal politológ, podľa ktorého sformulovanie strednodobých krokov pre jednotlivé roky do roku 2014 svedčí o tom, že jeho vláda má jasný harmonogram.

V prejave premiéra podľa Fricza neboli žiadne konkrétnosti, tie zrejme predloží na budúci týždeň v úvode jarnej schôdze parlamentu. Vytkol tiež, že premiér sa málo venoval maďarskému predsedníctvu v Európskej únii a nevenoval sa kritike Maďarska zo zahraničia, ale ako poznamenal, to nebolo účelom prejavu o stave krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ Péter Farkas Zárug vyzdvihol z Orbánovho prejavu nutnosť zomknutia a podotkol, že premiér menej hovoril o tom, ako riešiť problémy. "Zdá sa, že to nepovažuje za dôležitý prvok svojho teatrálneho prejavu a skôr považoval za nutné načrtnúť pozitívne plány do budúcnosti, ktoré sa krútili najmä okolo pojmu obnovy," konštatoval.

Zárug pripomenul, že podľa Orbána by tento rok mal byť rokom obnovy: v roku 2012 sa krajina odrazí od dna, o rok neskôr sa začne hospodársky rast a v roku 2014 už zaznamenajú hospodársky rozmach. Premiér takto sumarizoval plán svojej vlády, tvrdí politológ.

Oproti obdobiu ľavicovo-liberálnej vlády Ferenca Gyurcsánya sa objavil v prejave dôležitý moment vo forme nutnosti udržania mladých ľudí v Maďarsku. Doterajšie všetky Orbánove hodnotiace prejavy obsahovali zmienku o vytváraní nových pracovných miest, čo premiér dokonca jednoznačne označil za "zodpovednosť svojej vlády". Vládnuci maďarskí socialisti považovali otázku zamestnanosti za úlohu trhu, povedal Zárug.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ Máté Gyömöre si myslí, že prejav bol v zásade optimistický a vykreslil obraz úspešnej krajiny. Mnoho noviniek však neobsahoval. Orbán hovoril mnoho o celkovej obnove, o zmenách jednotlivých štruktúr však málo. Mierne tvrdšie formulácie prejavu pripísal politológ príprave na zmenu ústavy.

Opozičné strany vytkli prejavu nedostatok detailov. Predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy povedal, že to bol prázdny prejav. Podľa jeho slov v ňom išlo prípravu reštrikčných opatrení, ktoré chce vláda zaviesť vo februári a v marci. Premiér pomenoval problémy a ciele, nenavrhol však žiadne riešenia, konštatoval ľavicový politik.

Nedostatok konkrétnych krokov vytkla aj strana Politika môže byť iná (LMP) a ultrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik dokonca vyhlásilo, že niet čo hodnotiť, pretože nič konkrétne nezaznelo.

SkryťVypnúť reklamu

tasr

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Ako sa Viktor Orbán pripravuje na volebný rok 2026


Márius Dragomír 3
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarská vláda neprijala veľkú väčšinu odporúčaní a verdiktov Únie.


TASR 2
Súvisiace témy: Viktor Orbán
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu