Na súde v Londýne sa začalo rozhodovať, či šéfa WikiLeaks vydajú do Švédska. Podľa jeho obhajcov by proces v tejto krajine nemusel byť fér.
LONDÝN, BRATISLAVA. Minulý týždeň ho mohla potešiť Mierová nadácia v Sydney. Za jeho aktivity mu udelila zlatú medailu za významný prínos pre mier a spravodlivosť. Za štrnásť rokov ju dostali len štyria ľudia, medzi nimi držitelia Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela a dalajláma.
Proces by vraj bol nefér
V súčasných problémoch však pocta z rodnej Austrálie Julianovi Assangeovi sotva pomôže. Šéf stránky WikiLeaks, ktorá zverejňuje tajné materiály a k zlosti Američanov uverejňuje ich diplomatické depeše, sa v pondelok objavil pred súdom v Londýne. Ten rozhodne, či ho vydajú do Švédska, kde ho chcú vypočúvať zo sexuálnych prečinov. Dve ženy ho vinia zo sexuálneho obťažovania, nátlaku a tiež z „mierneho znásilnenia“. Assangea polícia ešte neobvinila, činy odmieta.
Obhajcovia Assangea včera pred súdom argumentovali proti vydaniu tým, že proces vo Švédsku by nemusel byť spravodlivý. Prípady sexuálneho obťažovania sa často riešia za zatvorenými dverami. Férový proces by mohol ohroziť aj mediálny tlak.
Assangeho tím dlhodobo hovorí, že šéfa WikiLeaks by Švédi mohli následne vydať do Spojených štátov, ktoré najviac kritizujú zverejňovanie tajných dokumentov z vojny v Iraku, Afganistane či z prostredia diplomacie. Hovoria, že by ho držali v Guantáname a vraj by mu hrozil až trest smrti.
Chce hovoriť na diaľku
Vydanie Assangea zo Švédska do Spojených štátov je však podľa zástupkyne prokuratúry len „hypotéza, čo sa nezakladá na reálnom riziku“. Nesúhlasí ani s ďalšími argumentmi obhajoby proti vydaniu – že tieto zločiny v Británii neplatia, či nie je dôvod na európsky zatykač. Obhajoba zasa povedala, že Assange je ochotný zúčastniť sa na vypočúvaní švédskej polície na diaľku, nie je teda dôvod poslať ho do Švédska.
Súd v Londýne by mal pokračovať dnes. Jeden z Assangeových priateľov sa podľa New York Times vyjadril, že v prípade nepriaznivého verdiktu je ochotný sa odvolať a obrátiť aj na európske súdy.
Čo sa stalo v Štokholme
Dve ženy obviňujú Assangea zo sexuálnych zločinov, ktorých sa mal dopustiť počas desiatich dní vo Švédsku.
1. Nátlak na slečnu A.?
Po prílete do krajiny v auguste 2010 sa Assange ubytoval u slečny A., s ktorou mal sex. Podľa obvinenia slečny A. (31) chcel nechránený styk, ktorý ona odmietala. Napokon súhlasil s kondómom, no ten sa pretrhol. Slečna A. si myslí, že s ním Assange niečo urobil, on to odmieta.
2. Znásilnenie slečny W.?
Assange spoznal aj slečnu W. (25), s ktorou tiež mal sex. Jedno ráno s ňou mal styk, kým ona bola „v polospánku“. Styk bol nechránený, no neprerušila ho, po ňom s Assangeom žartovala. Na druhý deň išla na test na pohlavné choroby. Slečna W. ho obvinila z „mierneho znásilnenia“.
3. Čo urobila polícia?
Obe ženy, predtým podporovateľky WikiLeaks, sa na políciu obrátili po pár dňoch. Polícia prípad najskôr zhodila zo stola, neskôr ho znova otvorila.
(vas)