TUNIS. Informoval o tom dnes novinárov minister cestovného ruchu Mahdí Huás.
Výnimočný stav spolu so zákazom vychádzania a zákazom zhromažďovania na verejnosti zaviedol prezident bin Alí 14. januára - niekoľko hodín predtým, ako ušiel z krajiny.
Úrady odvtedy skrátili obdobie zákazu vychádzania, keďže protesty tuniských obyvateľov zoslabli. "Chceli sme to urobiť postupne, tak, aby bola zaručená úplná bezpečnosť ľudí," vysvetlil minister Huás.
Veľké pouličné protesty v Tunisku v posledných dňoch ustali, keď sa zmenami v dočasnej vláde podarilo zbaviť kabinet väčšiny verných stúpencov autokratického prezidenta bin Alího, ktorý vládol v krajine 23 rokov. Mnoho Tunisanov však vyzvalo, aby boli z vlády vylúčení aj ďalší členovia starej garnitúry.
Tuniský minister vnútra v utorok tento týždeň vyhlásil, že niekoľko príslušníkov bezpečnostných síl chcelo uskutočniť sprisahanie s cieľom rozložiť štát. Sprisahanie malo nasledovať po vlne násilností, vrátane podpálenia synagógy a útoku na samotné ministerstvo.
Tuniské povstanie bolo spúšťacím mechanizmom ľudového povstania v Egypte a protivládnych protestov v ďalších arabských krajinách ako Alžírsko, Jordánsko či Jemen.
Správu priniesla agentúra Reuters.