WASHINGTON, TEL AVIV. Americká administratíva vraj vyjednáva s egyptskými predstaviteľmi o tom, aby prezident Husní Mubarak odišiel z úradu skôr, ako prisľúbil.
Jednou z alternatív je podľa denníka New York Times aj to, že Mubarak odovzdá právomoci nedávno vymenovanému viceprezidentovi Omarovi Sulejmanovi. S tým, že celú politickú výmenu odobrí armáda.
Muž zmeny Ešte včera Američania neoficiálne vyhlasovali, že či sa tak udeje, bude závisieť aj od toho, ako dopadnú najnovšie demonštrácie proti Mubarakovi.
V každom prípade o Sulejmanovi sa čoraz častejšie hovorí ako o mužovi, čo by mal Egypt previesť od Mubaraka k novému režimu.To, čo Američania považujú za jeden zo svojich najreálnejších scenárov, však pre Egypt nemusí byť až takou dobrou správou.
Nejde len o to, že viacero právnikov a politikov vyhlásilo, že Američanmi navrhovaná výmena by bola z ústavného hľadiska značne problematická.
Sulejman bol dlhé roky šéfom Mubarakovej tajnej služby a okrem iného sa prizeral, ako mučili politických väzňov.
OMAR SULEJMAN narodil sa v egyptskej provincii Kena, vyštudoval vojenskú akadémiu a politológiu, v roku 1993 sa stal šéfom tajných služieb, od roku 2000 ho vidieť aj na verejnosti po boku prezidenta Mubaraka a na rôznych mierových rokovaniach, za viceprezidenta ho Mubarak vymenoval 29. januára, štyri dni po začiatku protivládnych protestov.
Medzi nimi aj členov Moslimského bratstva, ktorých teraz pozýva na rokovania o reformách. A ľuďom sa ospravedlňuje za násilie na námestí Tahrír.
Sulejman vo štvrtok vystúpil v televízii a videnie sveta, ktoré tam prezentoval, nedáva veľa nádejí, že môže byť mužom zmeny. Hovoril o svojej úplnej oddanosti k Mubarakovi a povedal, že „Mubarak je náš otec“.
Tiež povedal, že nie je v egyptskej povahe zhadzovať prezidentov. „Keď to povedal, ľudia na námestí Tahrír takmer zamdlievali.
Také hlúposti šíriť v roku 2011,“ povedal denníku Christian Science Monitor o Sulejmanových názoroch herec Chalíd Naga, ktorý je jednou z tvárí protestov proti prezidentovi. Nielen on pochybuje, či Sulejman ako prechodná figúra obstojí.
Obviňuje Západ Viacerých analytikov zarazilo, ako Sulejman v televízii hovoril o tom, že sily zo zahraničia rozpútali zrážky na námestí v Káhire.
Aj to ukazuje, že Sulejman je človek minulosti.To všetko v čase, keď stále viac indícií smeruje k tomu, že krvavé boje medzi Egypťanmi a pohon na novinárov a aktivistov organizujú ľudia blízki Mubarakovi.
Schvaľuje to Sulejman? Alebo sa to deje bez jeho vedomia? Tak či tak, diskvalifikuje ho to z pozície človeka, na ktorého by sa mohli Američania spoliehať.