Kedy sa začali útoky na novinárov?
Kým boli v uliciach len odporcovia Mubaraka, bolo to v poriadku. Tí novinárom ďakovali za podporu. Od stredy sa začali v uliciach objavovať prívrženci Mubaraka a tí nás zas obviňujú, že pracujeme pre opozíciu. Boli veľmi agresívni, útočili na nás slovne, niekoľkokrát sme sa museli pred nimi skrývať. Bolo jasné, že majú za úlohu novinárov zastrašiť.
Zaútočili na vás aj fyzicky?
Keď sme v piatok ráno ako skupina odchádzali z centra Káhiry, zastavili nás mladí tínedžeri s pištoľami a mačetami, ktorí si po meste vytvorili vlastné stanovištia. Ukradli nám počítač a pomerne veľké peniaze. Bola pri tom aj armáda. Síce nám pomohla dostať sa odtiaľ so zdravou kožou, no v momente, keď išlo o život, sme museli oželieť, že nás niekto okradol o desiatky tisíc korún.
Ako na riziko spojené s novinármi reagovali v hoteli, kde ste bývali?
Tam boli veľmi milí. Aj keď ostatné hotely už zatvárali, oni nás tam nechali. Všetci zamestnanci odmietli chodiť do práce, ostal s nami len jeden recepčný. A ten si dokonca prichystal kovovú tyč a francúzsky kľúč, aby nás v prípade potreby ubránil. V piatok sme však už museli odísť.
Bojíš sa?
Nehovoril by som o strachu, ale o naozaj veľkej opatrnosti, pretože nie je potrebné robiť so seba zbytočne hrdinu. Podstatné je robiť si svoju prácu a prežiť. Samozrejme, do mesta sa ešte vrátim natáčať.
Ako vyzerá Káhira v noci?
Je veľmi nebezpečná. Aj preto si miestni už viac ako týždeň vytvárajú proti gangom vlastné domobrany. Bránia svoje domy, či obchody pred rabovaním, pretože polícia nikde nie je. Cudzinci vtedy nemajú v uliciach čo robiť, nehovoriac o tom, že platí zákaz vychádzania.
Prečo mladí útočia?
Buď je to klasická kriminalita - niekde nie je polícia a každý, kto má zbraň môže iného prepadnúť pre peniaze. V uliciach sú aj psychopati, ktorí sú jednoducho agresívni. Keď niekto prebodne gréckemu novinárovi nohu šrobovákom, tak to svedčí o tom, že narazil na agresívneho cvoka.A potom, ako som už hovoril, novinári sa dostali do situácie, keď už nesledujú dej, ale sami sa stali jeho súčasťou. Proti ich vôli sa stali jedným z mocenských blokov, stali sa protivníkmi pre niekoho, aj keď o to vôbec nestáli.
Často sa hovorí o tajných policajtoch bez uniforiem. Akú úlohu tu zohrávajú?
Niet pochýb, že polícia alebo tajné služby čiastočne zastrašoval novinárov, aby ich dostali z ulíce, nech neinformujú o tom, čo sa v Káhire deje. Ale sú aj prípady, keď sa na tom podieľajú skupiny agresívnych mladíkov, ktorí s tajnými službami nemajú nič spoločné. Len využili príležitosť.