Paríž 16. júna (TASR) - Francúzi, ktorí sa nezúčastnili na parlamentných voľbách, predstavujú najväčšiu francúzsku politickú stranu. Takto ironicky komentovala tlačová agentúra AFP dnešné druhé kolo volieb, na ktorom sa nezúčastnilo do 40 percent voličov. Znepokojujúci je hlavne fakt, že voliť neprišli najmä mladí ľudia. Pätnásť miliónov voličov zostalo doma už v prvom kole parlamentných volieb 9. júna, čo znamenalo neúčasť 35,6 percenta. Ak sa potvrdí údaj o 39-percentnej neúčasti v druhom kole volieb, bude to najväčšia neúčasť, aká bola kedy zaznamenaná v parlamentných voľbách vo Francúzsku.
Podobne vysokú neúčasť v parlamentných voľbách registrovali v roku 1988, keď sa nedostavilo 34,3 percenta voličov, čo je údaj za všetky volebné kolá. V druhom kole parlamentných volieb v roku 1993 neprišlo do volebných miestností 32,4 percenta oprávnených voličov.
Francúzi nevypočuli výzvy na mobilizáciu, ktorých pred druhým kolo zaznelo dostatočne - z tábora pravice aj ľavice. Výrazná občianska mobilizácia po prvom kole prezidentských volieb, keď sa na druhé miesto dostal kandidát Národného frontu Jean-Marie Le Pen, čím z boja vyradil vtedajšieho premiéra Lionela Jospina, opadla veľmi rýchlo, a to hneď v prvom kole parlamentných volieb 9. júna. Druhé kolo parlamentných volieb doplatilo na výsledky hlasovania z 9. júna, z ktorého pravica vyšla ako pomerne jasný víťaz.
Ústavy na prieskum verejnej mienky a analytici celý tento týždeň neustále opakovali, že pravica bude "veľkým víťazom" druhého kola. Ľavica len nesmelo vyzývala obyvateľstvo na účasť v druhom kole volieb - aj pre to, aby zisk pravice nebol taký veľký.
V tomto kontexte udalostí sa kampaň medzi dvoma kolami prakticky ani nekonala a pravica s ľavicou v skutočnosti neviedli politické diskusie.
Niektorí voliči neprišli voliť a neodovzdali hlas ľavici zámerne pre to, aby zabránili zopakovaniu spolužitia pravicového prezidenta a ľavicového kabinetu. Na škodlivosti tohto mocenského systému sa zhodla pravica i ľavica. Ľavica bola navyše dezorganizovaná po odstúpení expremiéra Lionela Jospina po druhom kole prezidentských volieb. Aj to pravdepodobne spôsobilo, že voliči ľavice sa dnes radšej vyhli volebným miestnostiam.