Vozidlo predsedu Smeru Roberta Fica. Platí ho strana, ide o Volkswagen Passat Combi.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Diana Dubovská mala modrý športový Mercedes, jazdila aj na bežnom vype tohto vozidla (na obrázku), aj na terénnom automobile.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Predsedníčka SNS Malíková vlastné stranícke vozidlo nemá, členovia strany si vraj podľa potreby požičiavajú jeden automobil Opel Corsa. Luxusným vozidlom však môže svoju manželku kedykoľvek zviezť Alexander Belousov. Jazdil aj na Chevrolete Porter, ktorého prednú časť zdobí tvár čiernej mačky.
FOTO – TASR
Vladimír Mečiar a jeho Audi s utajeným vlastníkom. Keď bol v Bratislave snem HZDS-ĽS, jeho šéf šoféroval sám.
FOTO SME – RICHARD FILIPKO
Pred vyše rokom zarezonoval na Slovensku škandál s nákupom trojmiliónového vozidla pre krajského prednostu v Prešove. Jozef Polačko si dal vtedy kúpiť za štátne peniaze Audi 8 s nadštandardnou výbavou, tmavomodrou farbou a xenónovými sklami. Hoci mu ho premiér Dzurinda okamžite „zobral“ a hoci vláda schválila nové cenové limity na vozidlá štátnych úradníkov, išlo skôr o výsmech občanom. Limit sa totiž znížil o jeden milión – z troch miliónov na dva.
Jazdy najvyšších – za štátne
Okrem regionálnych štátnych úradníkov, ktorými sú prednostovia či šéfovia VÚC, má právo na služobné vozidlo prezident, šéf Najvyššieho súdu, premiér a členovia vlády, predseda NR SR a jeho podpredsedovia. Vládni činitelia majú k dispozícii limuzíny BMW s nadštandardnou výbavou vrátane vykurovaných sedadiel, na ich potreby sú pripravené aj pancierované vozidlá.
Poslanci majú nárok na bezplatné využívanie akejkoľvek hromadnej dopravy vrátane leteckej, ak im to odsúhlasí predseda NR SR.
Automobily poskytujú svojim najvyššie postaveným členom aj domovské politické strany, ktoré sa zväčša financujú z povolebných príspevkov zo štátneho rozpočtu. Výška sumy závisí od počtu hlasov, ktoré strana získala – HZDS dostalo v roku 1998 vyše stodeväť miliónov korún, SDK viac než stošesť, SDĽ necelých šesťdesiat, SMK vyše tridsaťšesť, SNS a SOP vyše tridsaťdva miliónov.
Individuálny sponzoring – podozrivý zdroj
Politické strany využívajú okrem štátnych peňazí na financovanie aj členské príspevky a sponzoring. Druhý spôsob býva často terčom kritiky vtedy, ak nejaký sponzor požičia, daruje alebo prenajme vozidlo konkrétnemu politikovi. Vtedy existuje podozrenie, že za to bude chcieť konkrétny sponzor láskavosť.
Sponzorské vozidlá využívali Jaroslav Volf – ten mal Škodu Felicia od firmy Hotely Plus, Vladimír Palko – Feliciu od TV COM (išlo o stranícke vozidlo), tmavomodré a neskôr strieborné Audi A6 Rastislava Šeptáka nebolo registrované na jeho meno, ale na meno súkromnej osoby Ingrid Gazdíkovej.
Na firmy najbližších príbuzných sú registrované aj autá, v ktorých jazdí Víťazoslav Moric, vozidlo od sponzorov mal vraj kedysi aj Ľubomír Harach a Gabriel Palacka. Ten využíval čiernu Mazdu Xedos napísanú na košickú akciovku FK Invest, za ktorou stáli podnikatelia Fiľo, Krajňák a Kamaráš.
Na vlastnú firmu má vraj napísaný nový Mercedes aj podpredseda HZDS pre médiá Ján Kovarčík, pričom práve tá firma dlhuje mestu Nitra vyše dvoch miliónov korún.
Vozidlo súkromnej firmy využíva aj jedna z politických dám Diana Dubovská. Tu však nemusí ísť do dôsledkov o nejaký konflikt, pretože ide o automobily spoločnosti jej manžela Majského – Sipox Holdingu.
Vozový park politických strán
Vozový park politických strán nemusí na rozdiel od vlastných vozidiel politikov vždy poukazovať na majetkové pomery konkrétneho subjektu. Ide aj o počet získaných hlasov v posledných voľbách – podľa toho dostávajú spomínaný štátny príspevok, a o potenciálnu preferenčnú silu v budúcnosti alebo dôveryhodnosť strany – podľa toho sa dajú získať sponzori.
Predstavitelia ANO jazdia na Fabiách a Octaviách, z ktorých žiadna nie je zatiaľ straníckym majetkom. „Sú to buď autá na lízing, alebo sponzorské,“ priznáva šéf volebného tímu ANO Heriban.
Predseda SOP Pavol Hamžík jazdí na BMW sedmičkového radu, ktoré má prenajaté, a na potreby strany je k dispozícii Škoda Octavia.
SDĽ má prenajatý jeden väčší Seat a vlastní sedem automobilov v centrále v Bratislave – ide o Volkswagen Passat, tri Golfy, dva Favority, jednu dvanásťročnú Ladu. Osem straníckych vozidiel jazdí v krajoch, spravidla ide o značku Kia Pride.
Dvanásť vozidiel má na obdobie predvolebnej kampane prenajatých aj KDH. Ide o štyri Felicie a osem Citroenov Saxo.
Všetci hovoria, že ide o normálny, legálny prenájom. Ostatné politické strany majú vozidlá na lízing alebo kúpené za stranícke peniaze.
Smer vlastní Volkswagen Passat Combi pre predsedu, prípadne podpredsedov, dve Felicie, jednu Octaviu a dve dodávky Mazda a Fiat. V predvolebnom čase si zrejme ešte zoberie na lízing kvôli lepšej pojazdnosti dve Fabie.
Ústredná kancelária SDKÚ má na lízing štyri Golfy a jeden Passat, jedno vozidlo má aj každá z krajských pobočiek.
SMK má k dispozícii sedem áut, jedno na dlhé trasy – Volvo, tri Octavie, dve Felicie a jeden Seat Toledo, SNS priznáva jedno vozidlo – Opel Corsa a Pravá SNS žiadne.
HZDS svoj vozový park zverejniť odmietlo. Predseda hnutia jazdí na Audi S8, ale nik nevie, či ide o jeho vlastné, sponzorské, alebo prenajaté vozidlo. (rom, dam)