AKTUALIZOVANÉ 23:11

Moslimské bratstvo zruší mierovú zmluvu s Izraelom

Egyptské Moslimské bratstvo okamžite po potenciálnom vstupe do novej vlády v Egypte zruší mierovú zmluvu s Izraelom.

(Zdroj: SITA/AP)

Egypt bol prvou arabskou krajinou, ktorá uzavrela mierovú dohodu s Izraelom a zároveň oficiálne uznala židovský štát.

WASHINGTON. Egyptské Moslimské bratstvo okamžite po potenciálnom vstupe do novej vlády zruší mierovú zmluvu s Izraelom, uviedol v rozhovore pre egyptskú televíziu zástupca šéfa strany Rašád a-Bejúmí.

Ten potvrdil, že po očakávanom odstúpení prezidenta Husního Mubaraka v reakcii na prebiehajúce protesty a sformovaní novej vlády za účasti Moslimského bratstva, "vystane potreba zrušenia dohody" z roku 1979, garantom dodržiavania ktorej bol práve Mubarak.

Egypt bol prvou arabskou krajinou, ktorá v roku 1979 uzavrela mierovú dohodu s Izraelom a zároveň oficiálne uznala židovský štát. Mubarak však plánuje odstúpiť, čo vyvoláva nepokojné reakcie na strane židovského štátu.

Novinárov v Egypte zatýkajú a vypočúvajú

V Egypte zatkli ďalších českých novinárov a obrali o všetok materiál. Podľa vyslaných redaktorov Sme sa chystá zavretie ulíc.

Spravodajcu belgického denníka Le Soir Sergea Dumonta a troch novinárov z francúzskej televízie TF1, ktorých zatkli a neskôr prepustili, v piatok znova zatkli.

gal.jpg

Egypt už druhý týždeň žije protestami. Protivládni demonštranti požadujú odstúpenie Mubaraka.

POZRITE SI GALÉRIU >>

Troch francúzskych novinárov, ktorí pokrývali egyptské opozičné demonštrácie pre TF1, predtým zadržiavali na neznámom mieste, a ako informovala šéfka spravodajstva TF1 Catherine Naylová, 15 hodín ich vypočúvali a väčšinu času museli mať zaviazané oči.

Prepustili ich v noci zo štvrtka na piatok, okolnosti a dôvod ich opätovného zatknutia zatiaľ nie sú známe.

Už predtým v Egypte zadržali aj troch novinárov francúzskej medzinárodnej spravodajskej televízie France 24, ktorí tiež pokrývali protivládne demonštrácie. Zamestnancov France 24 zatkli v stredu a prepustili vo štvrtok.

Egyptské bezpečnostné služby vo štvrtok zatkli aj novinárov kanadského denníka The Globe and Mail Soniu Vermovú a Patricka Martina, oboch prepustili v piatok ráno.

Rada múdrych navrhuje presun Mubarakových právomocí na viceprezidenta

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán sa v sobotu stretne so skupinou prominentných nezávislých osobností presadzujúcich riešenie krízy v krajine. Podľa návrhu by mal Sulajmán dočasne prevziať právomoci prezidenta Husního Mubaraka, ktorého odstúpenie žiadajú masové protesty.

Takzvaná Rada múdrych navrhuje riešenie na základe článku ústavy, ktoré umožňuje hlave štátu odovzdať právomoci svojmu zástupcovi. Mubarak by tak do septembrových volieb ostal v symbolickej pozícii najvyššieho predstaviteľa štátu. Pre tlačovú agentúru Reuters to povedal jeden z členov rady.

Premiér Ahmad Šafík dnes označil za nepravdepodobné, že by prezident odovzdal právomoci svojmu zástupcovi. "Potrebujeme prezidenta z legislatívnych dôvodov," citovala šéfa vlády televízia al-Arabíja.

Egyptský nositeľ Nobelovej ceny za mier Muhammad Baradej dnes pripustil, že by mohol kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. "Ak egyptský ľud bude chcieť, aby som pokračoval v procese zmien, nesklamem ho," povedal opozičný predstaviteľ pre televíziu al-Džazíra.

Egyptská prokuratúra vydala dnes zákaz opustenia krajiny pre bývalého ministra obchodu Rašída Muhammada Rašída a zmrazila jeho účty. Ide o súčasť predbežných opatrení voči niektorým popredným predstaviteľom vzhľadom na obvinenia z krádeže verejných financií.

Úrady už vo štvrtok vydali zákaz vycestovania aj pre ďalších ministrov bývalej vlády.

Štátna tlačová agentúra MENA informovala, že za dva týždne masových protestov opustilo krajinu len z káhirského letiska viac ako 160.000 cudzincov.

Dobodali švédskeho reportéra

Reportéra švédskej štátnej televíznej stanice SVT, ktorý pokrýval nepokoje v Egypte, vo štvrtok v Káhire vážne poranili.

Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke televízie Bert Sundström utrpel vážne "bodné poranenia".

Reportér sa podľa televízie momentálne nachádza v jednej z káhirských nemocníc a čoskoro ho budú operovať. Okolnosti okolo jeho zranenia zatiaľ nie sú jasné, predpokladá sa však, že ho pobodali priamo na ulici.

Sundström krátko pred incidentom informoval na živo z okolia nepokojného káhirského námestia Tahrít, keď s ním jeho kolegovia zo Štokholmu stratili kontakt.

Útokov na novinárov pribúda

Po dvoch hodinách im zdvihol telefón niekto, kto im odpovedal arabsky. Ten im oznámil, že reportéra zadržali vojaci a je v rukách egyptskej vlády. Upresnil pre agentúru AFP producent SVT Robert Wiström.

Útoky na zahraničných novinárov a medzinárodných aktivistov za ľudské práva a ich zatýkanie, ktoré sú v nepokojnom Egypte čoraz častejšie, odsúdili vo štvrtok zástupcovia hlavných svetových veľmocí vrátane Európskej únie, Spojených štátov a Organizácie Spojených národov.

Podľa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna sú útoky na novinárov informujúcich o situácii v Egypte "poburujúce a neakceptovateľné a musia okamžite skončiť".

Pan to povedal v Berlíne po schôdzke s nemeckým prezidentom Christianom Wulffom.

Aj arabská televízia al-Džazíra uviedla, že jej káhirskú kanceláriu prepadli a podpálili "skupiny násilníkov." Obľúbená satelitná televízia na Blízkom východe opísala útok ako pokus egyptského režimu alebo jeho stúpencov zabrániť spravodajstvu o ľudovom povstaní.

Televízia tiež oznámila, že jej arabská webová stránka je od začiatku protestov z 25. januára pod neustálymi útokmi hakerov.

Opäť protestovali desaťtisíce ľudí

Desiatky tisíc Egypťanov sa zhromaždili v centre Káhiry v rámci dnešného 11. dňa protestov s výzvou na okamžité ukončenie 30-ročnej vlády prezidenta Husního Mubaraka.

Davy ľudí sa na námestí Tahrír počas tzv. dňa odchodu modlili a kričali protivládne heslá. Demonštranti v povznesenej atmosfére vyjadrili odhodlanie pokračovať v protestoch napriek predchádzajúcim dvom dňom pouličných násilných zrážok s provládnymi stúpencami.

"Ľudia chcú pád režimu. Chceme, aby boli vrahovia súdení," kričal dav. Protestujúci vyzývali na demokratické a ekonomické reformy a zrušenie zákonov o výnimočnom stave, ktoré dávajú polícii široké právomoci.

K davu sa prihovárali moslimskí duchovní cez amplióny, vyzývajúc ľudí, aby boli jednotní a trvali na svojich politických požiadavkách.

Armáda obkolesila námestie obrnenými vozidlami a postavila bariéry s ostnatým drôtom. Pri námestí došlo k menším potýčkam medzi odporcami a stúpencami prezidenta, ktorí na seba hádzali kamene. Stovky tisíc ľudí sa dnes zúčastňujú na protestoch v Alexandrii, Sueze a ďalších mestách krajiny.

Podporovatelia vlády dnes naopak vyhlásili "deň lojality" pre Mubaraka.

Minister obrany si pozrel protesty

Egyptský minister obrany Muhammad Husajn Tantáví, ktorý je tiež vicepremiérom, sa v piatok prišiel pozrieť na protivládne protesty na Námestí oslobodenia.

"Minister obrany skúma situáciu," uviedla štátna televízia a pridala tiež novú výzvu na odchod ľudí z epicentra protestov. Tantáví podľa fotografa agentúry AFP prehovoril k davu obkolesený vojakmi.

"(Prezident Husní Mubarak) vám predsa povedal, že už nebude kandidovať," zdôraznil pred zhromaždenými.

Zopakoval tiež výzvy vlády hlavnému opozičnému zoskupeniu Moslimskému bratstvu, aby začalo dialóg s režimom.

Američania rokujú o odstúpení Mubaraka

Americká administratíva rokuje s predstaviteľmi Egypta o okamžitej rezignácii egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Informoval o tom denník New York Times s odvolaním sa na amerických predstaviteľov a arabských diplomatov.

Podľa návrhu administratívy prezidenta USA Baracka Obamu má Mubarak za podpory armády odovzdať moc dočasnej vláde pod vedením viceprezidenta Umara Sulajmána.

Dočasná vláda by podľa návrhu mala pozostávať zo širokého spektra opozičných skupín, vrátane zakázaného Moslimského bratstva. Jej hlavnou úlohou by bolo uskutočniť volebné reformy a pripraviť slobodné a spravodlivé voľby, ktoré by sa mohli konať v septembri.

Predstavitelia USA apelujú na Mubaraka

O rôznych alternatívach riešenia krízy v Egypte USA rokujú s vysokopostavenými Mubarakovými spolupracovníkmi, ktorí by ho eventuálne mohli presvedčiť, aby rezignoval.

Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová vyzvala Mubarakovu vládu, aby ihneď začala rozhovory o pokojnej politickej transformácii so zástupcami opozičných skupín a občianskej spoločnosti.

V podobnom zmysle sa vyslovil aj viceprezident USA Joe Biden počas telefonátu so svojim egyptským kolegom Umarom Sulajmánom.

Na rýchle odovzdanie moci vláde so širokým politickým zastúpením, ktorá by mala začať transformáciu Egypta smerom k demokracii, vyzýva Mubaraka aj rezolúcia, ktorú vo štvrtok jednomyseľne schválili americkí senátori.

Nový egyptský premiér Ahmad Šafík vyzval ministra vnútra, aby nebránil pokojným protestným pochodom ohláseným v Káhire. Organizátori dúfajú, že do ulíc vyjde až milión ľudí, aby požadovali odchod Mubaraka.

Európska únia je zdržanilvá

Európska únia sa zatiaľ stavia rezervovane k odchodu egytského prezidenta Husního Mubaraka z funkcie.

Ani jeden z lídrov krajín európskej dvadsaťsedmičky či inštitúcií EÚ pred dnešným summitom únie nevyjadril názor, že odchod dlhoročnej hlavy štáty by znamenal posun k rozriešeniu zložitej situácie v africkej krajine.

"Zaregistrovali sme prechod smerom k demokracii v Tunisku i Egypte a udalosti majú vplyv na región, ako i na nás," odznelo v úvodnej reči stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.

"Nemyslím si, že prijmeme vo výstupoch želanie, aby niekto odstúpil," komentoval rakúsky kancelár Werner Faymann.

Pomerne jednoznačne sa proti štátnym orgánom vyjadril britský premiér David Cameron. "Egypt a jeho režim stratí každý zvyšok dôveryhodnosti v očiach celého sveta, ak štátom podporované násilie a verbovanie zločincov bude z jeho strany využívané na potláčanie demonštrantov. Kroky zo strany Mubaraka sa zatiaľ nestretli s očakávaniami egyptského ľudu," povedal Cameron, ktorý tak relatívne najtvrdšie zaujal postoj voči egyptskému prezidentovi.

Podľa šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej však smeruje vývoj v Egypte k "národnému dialógu", kým najbližšie k podpore Mubaraka mal taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi, ktorý tvrdí, že "by mal do septembrových volieb zostať vo funkcii".

Bratstvo nechce post prezidenta

Zakázané egyptské opozičné hnutie Moslimské bratstvo nemá ambície uchádzať sa o prezidentský post.

Informovala o tom spravodajská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na vysokopostaveného člena hnutia Muhammada al-Beltagího.

Protivládni demonštranti, žiadajúci odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka, dúfajú, že sa dnes na protestoch v Káhire zíde milión ľudí. Dnešné demonštrácie majú motto "Piatok odchodu".

Na svitaní sa v okolí centrálneho káhirského námestia Tahrír ozývalo skandovanie "Zvrhnime Mubaraka".

Českí turisti odletia

Niektorí Česi sa sťažovali na pasivitu českého veľvyslanectva, ktoré na rozdiel od iných európskych ambasád návrat svojich občanov domov neorganizuje.

PRAHA. Šesť charterových letov privezie od piatku do nedele z Egypta späť do Českej republiky stovky českých turistov.

V Egypte, najmä v letovisku Hurghada, je v súčasnej dobe asi 800 českých dovolenkárov. Ročne túto krajinu navštevuje v priemere 170.000 Čechov.

Ako dnes informoval hovorca Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr Tomio Okamura, jeden charterový let vypraví spoločnosť ČSA a päť spojov zaistí spoločnosť Travel Service, ktorá zaisťuje prepravu klientov veľkých českých cestovných kancelárií Čedok, CK Fischer, Exim Tours a Firo.

Do Egypta lieta aj pravidelný spoj ČSA, ktorý však viac ako českí občania využívajú cudzinci.

České ministerstvo zahraničných vecí svojim občanom cestovanie do Egypta neodporúča, ale ani vyslovene nezakazuje.

Niektorí Česi sa po návrate domov sťažovali na pasivitu českého veľvyslanectva, ktoré na rozdiel od iných európskych ambasád návrat svojich občanov domov neorganizuje.

TASR

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 7 172
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 6 170
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 841
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 587
 5. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 079
 6. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 011
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 994
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 597
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 141
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 708

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KULTÚRA

Besson sa chytil do vlastnej pasce. Valerian nič nové nepriniesol

Najviac dostane ten, kto nič nečaká.

TECH

S partnerom nezdieľate iba posteľ, máte rovnaké baktérie

Mikroflóra z vnútra stehien odhalí vaše pohlavie.