SANÁ, TEL AVIV. V Jemene mali včera Deň hnevu. Požadovali pád prezidenta Saleha, ktorý sa inšpiroval egyptským lídrom Husním Mubarakom a vyhlásil, že už nebude kandidovať na prezidenta.
Jordánsky kráľ Abdalláh tiež určite sledoval káhirské demonštrácie, keď rozpustil vládu a vymenoval nový kabinet. Alžírsky prezident včera sľúbil, že čoskoro zruší v krajine núdzový stav, ktorý trvá už 19 rokov. Dnes pochod hnevu plánujú v Sýrii.
Strach z udalostí v Egypte aj z toho, že Američania, aj keď možno nie dosť tvrdo, ale predsa Mubarakovi povedali, že už s ním nepočítajú, musel padnúť aj na ďalšie honosné sídla v regióne.
Lebo tak ako v Egypte nestačí, že Mubarak nebude kandidovať za prezidenta, tak inde neohromia plané sľuby a kozmetické zmeny vo vláde, či debaty o politických reformách.
Koniec klanov
Arabská ulica ukazuje, že už nechce vládcov, ktorí sa siloumocou držia pri moci a pripravujú potomkov na prevzatie funkcie.
Chce hlbšie zmeny, napríklad, že šancu na účasť vo voľbách dostanú aj tí, čo sú mimo hry pre svoj reálny aj údajný islamizmus.
Protesty v arabských krajinách nie sú len o zlej sociálnej situácii a malých šanciach na dobrý život, sú aj o túžbe po demokracii.
Akú chcú demokraciu?
Otázkou je, ako si v arabských krajinách demokraciu predstavujú.
Americký komentátor Fareed Zakaria v časopise Time napísal, že podľa prieskumov 82 percent Egypťanov podporuje kameňovanie za cudzoložstvo a 84 percent je za trest smrti pre tých, čo opustia moslimskú vieru. Rovnaký počet ľudí však žiada aj slobodu prejavu.
Vlnu arabskej túžby po zmene už asi nič nezastaví. Nevie sa, ako sa na potenciálnych revolučných hnutiach podpíše to, čo sa odohráva v Egypte.
Protestujúci v Saná, Ammáne a predtým v Tunise a Káhire však často opakujú, že nemajú čo stratiť. Na rozdiel od svojich lídrov.
Západ chce Mubarakov odchod
Päť najväčších európskych krajín vyzvalo egyptského prezidenta, aby povolil zmeny v krajine. Pridal sa aj šéf OSN.
BRUSEL, BRATISLAVA. „Prechod sa musí začať okamžite. Iba rýchla a usporiadaná zmena k širšie reprezentovanej vláde dovolí Egyptu, aby prekonal nástrahy, ktorým čelí.“
Takéto vyhlásenie k súčasnej situácii v Egypte vydalo včera podľa Reuters päť najväčších krajín Európskej únie. Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko a Taliansko tak v spoločnom stanovisku vyzvali prezidenta Mubaraka, aby ustúpil ulici.
Podobné odporúčanie dala egyptskému prezidentovi šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová. Pridal sa aj generálny tajomník OSN Pan Kimun, ktorý žiada okamžité reformy.
Západné krajiny tiež odsúdili strojcov násilia v egyptských uliciach. Za neprijateľné označili útoky priaznivcov prezidenta Mubaraka na západných novinárov.
Na odovzdanie moci a zmeny predtým vyzvali prezidenta aj Spojené štáty. Tie pritom boli v minulosti veľkým spojencom Mubaraka. Epypt brali ako krajinu, ktorá udržuje stabilný región a báli sa, že namiesto neho by Egypt ovládli islamisti.
Tomáš Vasilko, čtk