SME

Ťahaj domov, kričal na mňa stúpenec Mubaraka

Do ulíc Káhiry vyšli aj stúpenci Mubaraka. S odporcami režimu po sebe hádzali kamene. Z Káhiry píše redaktor MF Dnes Pavel Novotný.

Stúpenci revolúcie a podporovatelia prezidenta po sebe v stredu hádzali kamene či fľaše. Pri zrážkach sa zranilo 400 ľudí, jeden človek zahynul.Stúpenci revolúcie a podporovatelia prezidenta po sebe v stredu hádzali kamene či fľaše. Pri zrážkach sa zranilo 400 ľudí, jeden človek zahynul. (Zdroj: SITA / AP)

Do ulíc Káhiry vyšli aj stúpenci Mubaraka. S odporcami režimu po sebe hádzali kamene.

Kričal mi do tváre hádam z desiatich centimetrov. „Čo tu chceš!? Ťahaj domov! Husní Mubarak je môj prezident!“ Nebol z egyptskej metropoly a bol skutočne nahnevaný.

Na káhirskom Námestí oslobodenia alebo Tahríre, sa v stredu zišli stúpenci autokratického prezidenta, ktorého médiá šíria informácie, že nepokoje pomáhajú šíriť cudzinci. Predovšetkým vraj novinári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadávali na Američanov

A nezostalo pri kriku. Onedlho sa do seba pustili oba tábory, ktoré rozdeľuje hodnotenie súčasného egyptského prezidenta. Na uliciach modernej Káhiry prepukol nevídaný chaos, keď právo stálo na strane muža ozbrojeného ťažšou tyčou. Desaťtisíce Egypťanov zo znepriatelených táborov po sebe hádzali kamene. Demonštranti oboch strán sa chránili často len kartónmi, ktoré držali miesto štítu.

Ulicami sa sústavne valili prúdy promubarakovských bitkárov s transparentmi svojho vodcu, ktorí výhražne pokrikovali na okoloidúcich. Podľa oficiálnych zdrojov sa zranilo viac ako 600 ľudí. Podľa informácií miestnych médií zahynuli traja ľudia.

Zatiaľ čo opoziční demonštranti zahraničných reportérov vítali, stúpenci Husního Mubaraka – inak veľkého obľúbenca demokratického Západu – ich bili. Fotografov vraj policajti v civile nakladali do nákladných áut a kamsi odvážali.

Úrady v stredu opäť povolili spustiť internet a armáda posunula zákaz vychádzania. Zrejme preto, aby sa uľahčil príchod a odchod mimokáhirských Mubarakových stúpencov. Tí dokonca vykrikovali hanba Spojeným štátom, krajine, ktorá je dlhoročným Mubarakovým spojencom. „USA podporujú Muhammada Baradeja, je to ich sluha,“ vysvetľoval mi Abdulláh, ktorý prišiel podporiť prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Občianska bitka

Niektorí vojaci, ktorí hliadkovali pri bankách a vládnych budovách, mali na hlavách kukly. Armáda zostala neutrálna aj v situáciách, keď sa pred ich zrakmi do seba pustili egyptskí občania. Áno, v stredu na Tahríre a v jeho okolí prebiehala ak nie občianska vojna, tak bitka.

Kto vlastne podporuje Husního Mubaraka a prečo? Motívy sú rôzne. „S ním je Egypt stabilnou, bezpečnou krajinou, ktorá sa snaží chrániť všetkých,“ hovorí Butrus. Stojíme spolu v jednom z takzvaných Miest mŕtvych, teda cintorínoch, kde ľudia žijú prakticky vedľa hrobov, respektíve nad nimi. „Som kresťan,“ ukazuje hrdo vytetovaný krížik, ktorým sa v Egypte pýšia hádam všetci Ježišovi nasledovníci.

Nielen Butrus sa obáva zmien, ktoré môžu vyústiť v zriadenie islamistického štátu, nepriateľského voči iným vieram. Pritom aj v terajšom režime dochádza k útokom na kresťanov a kostoly.

SkryťVypnúť reklamu

Kto stojí za Mubarakom

Túžba po pokoji, hoci aj vynútenom autoritárskym režimom, je najčastejším, ale nie jediným dôvodom, prečo časť Egypťanov stojí za Mubarakom. Mnohí sú úprimne presvedčení, že ich prezident priniesol krajine prosperitu. „Bez neho by sme nemali cesty, domy. On je prezident-budovateľ,“ vyratúva Mahmúd, ktorý sa živí turistikou.

Mubaraka podporujú najmä jednoduchí remeselníci, často dedinčania, ktorí v terajšom prezidentovi vidia záruku poriadku. A tiež tí Egypťania, ktorí mu vďačia za kariérny vzostup, úradníci, väčšina uniforiem a skôr nacio〜nalisticky zmýšľajúci obyvatelia krajiny.

Letisko v Káhire: chaos a úplatky

Asi 18­tisíc vyčerpaných cudzincov sa snaží dostať z krajiny. Odchádzajú aj Slováci.

KÁHIRA, BRATISLAVA. Podobný chaos ako v uliciach Káhiry vládne aj na letisku, odkiaľ sa snažia tisíce vystrašených cudzincov dostať domov. Zamestnancov letiska takmer nevidieť, mnohí sa pre zákaz vychádzania a chaos v doprave nevedia dostať do práce. Tí, ktorí na letisku sú, pracujú už niekoľko dní a sú vyčerpaní. V stredu piatich napadol dav ľudí. Nikto nebol zranený.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti chcú peniaze

Takmer 18­tisíc cudzincov čaká na zbalených kufroch v hale letiska. Nemajú dosť jedla, vody ani informácie, kedy budú môcť odletieť. Rodičia držia hodiny na pleciach plačúce deti, aby ich nikto neušliapal.

Odlet nemajú istí ani tí, ktorí sa s letenkou dostanú až ku vchodu do lietadla. Policajti chcú úplatok. „Letisko je plné ľudí v panike. Zamestnanci letiska zmizli a pri vchode do lietadla sme všetci dali dohromady 2000 dolárov pre policajta... bez platenia by nás nepustil ďalej,“ hovorí pre AP kanadský turista Tristin Hutton, ktorému sa podarilo odletieť do Nemecka.

Slováci sa vracajú

Prvých Slovákov chce naša vláda evakuovať vo štvrtok, posiela po nich vládne lietadlo. Sťahovať začínajú turistov aj naše cestovné kancelárie. Kartago Tours privezie turistov z Hurghady domov v sobotu. Asi pre 20 ľudí to znamená, že pôvodne dvojtýždňová dovolenka sa skráti na polovicu.

Podľa vedúcej rezervačného oddelenia Silvie Ladvenicovej dôvodom nie sú nepokoje v krajine, ale varovanie nášho ministerstva zahraničných vecí. „Turisti nechcú ísť domov, ale o týždeň by ich už nemal kto odviezť. Museli sme zrušiť ďalšie lety,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

(mim, mak)

Američania si poistili aj opozíciu

Washington zaplatil disidentovi stáž v New Yorku a hovoril s ním o Mubarakovom páde.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Aj keď Američania podporovali Husního Mubaraka, uistili si vplyv aj medzi egyptskou opozíciou. Jednému jej členovi vybavili študijný pobyt v New Yorku, ktorý mu aj zaplatili.
Ukazujú to depeše, ktoré počas protivládnych protestov zverejnila stránka WikiLeaks.

Po návrate zo Spojených štátov v decembri 2008 disident, ktorého meno tajili pred egyptskými úradmi, americkým diplomatom povedal, že opozičné skupiny už pripravili plán, ako zvrhnúť režim. Demokratický prevrat sa mal uskutočniť ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2011.

Podľa tohto zdroja bol plán taký „citlivý, že ho nemohli ani spísať“. Americká veľvyslankyňa Margaret Scobey v depeši zapochybovala, či takýto „nerealistický“ plán môže vyjsť.

Uniknuté depeše WikiLeaks〜 zohrali úlohu aj pri nedávnej revolúcii v Tunisku. Američania v nich prezidentovu rodinu obvinili z korupcie, čo bolo jedným zo spúšťačov protestov.

SkryťVypnúť reklamu

(mak)

Autor: Pavel Novotný, Mladá Fronta Dnes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu