Poľský minister zahraničných vecí prirovnal Bielorusko, ktoré potlačilo protesty v decembri, k nepokojom v Egypte a Tunisku.
VARŠAVA. Brusel štvornásobne zvýši pomoc opozícii bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý stojí na čele krajiny od roku 1994.
"Ako vyjadrenie našej jednoznačnej podpory bieloruskej občianskej spoločnosti v tomto ťažkom čase zvýšime podporu ľuďom Bieloruska z doterajších 4 miliónov na 15,6 milióna eur," povedal eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle na konferencii darcov v hlavnom meste Poľska Varšave.
Podľa eurokomisára sa týmto spôsobom únia snaží zabrániť izolácii obyvateľov Bieloruska.
Pomoc je väčšinou určená mimovládnym organizáciám, nezávislým médiám a študentom vystaveným represiám, povedal Füle a zdôraznil, že 1,7 milióna eur uvoľní únia okamžite na pomoc rodinám uväznených Lukašenkových odporcov.
Sikorski: Ľudia prinútia Lukašenka k úteku
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa drží pri moci proti vôli svojho národa rovnako ako niektorí arabskí vodcovia, ale aj on bude napokon prinútený k úteku, povedal poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.
Hovoril na medzinárodnej darcovskej konferencii v Poľsku, zvolanej s cieľom získať financie pre prodemokratické skupiny v Bielorusku.
Sikorski prirovnal Bielorusko, ktoré potlačilo protesty v decembri, k nepokojom v Egypte a Tunisku.
"Prezident Lukašenko, strácate moc... Skôr či neskôr budete prinútený utiecť zo svojej vlastnej krajiny, prenasledovaný svojimi vlastnými ľuďmi, hľadať azyl v inej krajine," povedal Sikorski.
"Po vývojoch v Tunisku a Egypte sa to stáva čoraz evidentnejšie. Aj v Minsku budete musieť mať pripravené lietadlo na rýchly odlet v akomkoľvek čase," dodal.
Mohli by sa inšpirovať Solidaritou
V pondelok Európska únia a USA uvalili nové sankcie na Bielorusko v reakcii na Lukašenkov tvrdý zákrok voči demonštrantom v decembri po jeho spornom znovuzvolení do funkcie.
"Prezident Lukašenko tieto voľby nevyhral," uviedol šéf poľskej diplomacie a dodal, že bieloruské opozičné strany by sa mali inšpirovať poľským hnutím Solidarita, ktoré v roku 1989 zvrhlo komunistický režim.
"Moje druhé posolstve je pre ľudí v Bielorusku. Ste v Európe a Európa je s vami. Neprestaneme vás podporovať."
Poľsko, ktoré je členom únie aj NATO, je presvedčené, že má osobitnú zodpovednosť podporovať demokratické zmeny v Bielorusku, s ktorým susedí svojimi východnými hranicami.
Informovala agentúra Reuters.