AKTUALIZOVANÉ 19:38

Odporcovia a prívrženci Mubaraka na seba útočia

Nepokoje medzi prívržencami a odporcami egyptského prezidenta Mubaraka si vyžiadali prvú obeť.

Medzi tábormi lietajú kamene.(Zdroj: SITA/AP)

Nepokoje medzi prívržencami a odporcami Mubaraka sú prvým vážnejším násilím počas vyše týždňových protivládnych protestov.

WASHINGTON. Egyptskí vojaci strieľali do vzduchu varovné výstrely v snahe ukončiť zrážky medzi pro a protivládnymi demonštrantami, ktoré v stredu vypukli v centre Káhiry.

Stovky provládnych demonštrantov napadli prezidentových odporcov na Námestí oslobodenia, kde už deviaty deň demonštrujú tisíce ľudí žiadajúcich odstúpenie egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Zranenia utrpeli stovky ľudí

Pri násilných zrážkach zomrel podľa ministerstva zdravotníctva najmenej jeden človek a vyše 400 utrpelo zranenia.

Bojová línia bola v blízkosti slávneho Egyptského múzea. Prívrženci vlády zo striech susedných budov hádzali na dav na zemi tehly a zápalné bomby. Niektoré dopadli aj do areálu múzea, kde zapálili stromy.

Medzi útočiacimi vládnymi stúpencami, boli aj jazdci na koňoch a ťavách, ktorých demonštranti strhávali na zem a bili do krvi.

Armáda demonštrantov podporila

Armáda má okolo Námestia oslobodenia rozmiestnené tanky a vojakov už od piatku, keď sa z ulíc stiahla polícia, tento raz však po prvýkrát odzneli aj varovné výstrely. Armáda v pondelok vyhlásila, že proti demonštrantom nezasiahne, a ich poziadavky označila za legitímne.

Mubarakovi prívrženci dnes prerazili živú reťaz prezidentových odporcov chrániacu davy demonštrantov na námestí. Medzi skupinkami sa rozpútali pästné bitky, pričom viacerí utrpeli ľahké zranenia.

Medzi podporovateľmi prezidenta boli aj ľudia na koňoch a ťavách. Nepokoje sú prvým vážnejším násilím medzi stúpencami oboch táborov počas vyše týždňových protivládnych protestov.

Útočiť mali aj policajti v civile

Demonštranti tvrdia, že medzi útočníkmi boli policajti v civile, čo ministerstvo vnútra odmietlo.

Vojaci, ktorí obkolesovali námestie, do potýčok priamo nezasiahli. Televízia al-Džazíra informovala, že vojaci vystrelili do vzduchu, armáda to však poprela.

Oponenti prezidenta deklarujú, že námestie neopustia, dokiaľ Mubarak neodstúpi.

Predstaviteľ opozície Muhammad Baradej v reakcii na zrážky v Káhire varoval pred rizikom masakry. Armádu vyzval, aby zasiahla na ochranu Egypťanov s tým, že medzi útočníkmi na námestí Tahrír boli policajti.

Moslimské bratstvo uviedlo, že neexistuje alternatíva k okamžitému ukončeniu vlády prezidenta Husního Mubaraka, čím odmietlo jeho avizovaný odchod v septembri.

"Ľudia odmietajú všetky čiastočné riešenia navrhnuté hlavou režimu (Mubarakom), neprijímajú žiadnu inú alternatívu okrem odchodu režimu," uviedlo zakázané, avšak mocné islamské hnutie.

Armáda vyzvala na ukončenie protestov

Egyptská armáda dnes uviedla, že obyvatelia Egypta odovzdali svoj odkaz, ich požiadavky boli vypočuté a prišiel čas pomôcť krajine vrátiť sa k normálnemu životu.

"Ozbrojené sily vás vyzývajú... Začali ste s tým, že ste vystúpili a vyjadrili svoje požiadavky a ako jediní ste schopní obnoviť normálny život," povedal armádny hovorca vo vysielaní egyptskej štátnej televízie.

Egyptská armáda predtým posielala aj textové správy na mobilné telefónne čísla občanov s výzvou na obranu krajiny a s prísľubom nepoužitia násilia proti civilistom.

"Mladí Egypťania, majte sa na pozore pred fámami, počúvajte rozumne. Egypt je najdôležitejší, chráňte ho," uviedla armáda v jednom z takýchto odkazov.

V krajine sa dnes medzitým po šiestich dňoch výpadku obnovilo pripojenie k internetu, informovali bez ďalších podrobností svetové agentúry.

Európa vyzvala na okamžité zmeny

Proces odovzdania politickej moci v Egypte sa podľa britského premiéra Davida Camerona musí začať teraz.

"Sme toho názoru, že proces musí byť organizovanou zmenou. Proces sa musí začať teraz," povedal dnes novinárom Cameronov hovorca.

Egyptský prezident Husní Mubarak musí okamžite začať s prechodom k demokracii, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

"Včera (v utorok) prezident Mubarak oznámil, že sa nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie - toto otvára cestu pre nový politický začiatok," spresnil a dodal, že "občania chcú demokratickú zmenu a chcú ju teraz".

"Musí to byť zmena smerom k demokracii. Nie zmena, ktorá sa začne niekedy v budúcnosti, ale taká, ktorá sa začne teraz," zdôraznil Westerwelle.

Rozhodnutie Mubaraka neuchádzať sa o ďalšie funkčné obdobie označila Európska únia za krok správnym smerom, dodala však, že jeho nový kabinet nepredstavuje reprezentatívnu vládu.

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová vo vyhlásení uviedla, že únia je pripravená podporovať egyptský ľud v hľadaní lepšej budúcnosti.

Opozícia vyzýva na ďalšie protesty

Egyptská opozícia vyzvala na ďalšie protesty v centre Káhiry po tom, čo armáda vyzvala protivládnych demonštrantov, aby sa stiahli z ulíc.

"Opozičné sily sú pripravené na rokovania s viceprezidentom Umarom Sulajmánom iba v tom prípade, že prezident Mubarak odstúpi," uvádza sa vo vyhlásení opozície, ktorá zároveň vyzvala na pokračovanie demonštrácií v centre Káhiry.

Mubarak predtým poveril Sulajmána začatím rokovaní s opozičnými skupinami.

V rôznych častiach Káhiry medzitým vzrástol počet stúpencov prezidenta Husního Mubaraka. Spravodajská televízia podľa nepotvrdených informácií uviedla, že na miesto provládnych demonštrácií smerovali aj zamestnanci štátnych podnikov.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan medzitým vyzval prezidenta Mubaraka, aby podnikol bezodkladné kroky v záujme demokracie, pretože jeho sankcie boli doposiaľ neúčinné. Uviedla to polooficiálna turecká tlačová agentúra Anatolia.

Erdogan zároveň označil Mubarakov prísľub, že nebude kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, za neadekvátny vzhľadom na požiadavky egyptského ľudu o zmenu.

"Od Mubaraka sa teraz očakáva úplne iný krok; toto je očakávanie ľudu. Súčasná administratíva nevyvoláva dôveru v rýchly prechod k demokracii," povedal Erdogan.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval v Egypte na rýchle a konkrétne zmeny. Zároveň apeloval na egyptské úrady, aby urobili všetko pre to, aby tento kľúčový proces prebehol bez násilností.

Parlament pozastavil činnosť

Egyptský parlament pozastavil svoju činnosť, až kým sa opäť neprepočítajú výsledky sporných volieb z konca roku 2010. V stredu o tom informovala tamojšia tlačová agentúra MENA.

Obe komory parlamentu "sa rozhodli na neurčitý čas pozastaviť svoje rokovania, kým sa neprijmú opatrenia" v súvislosti s voľbami z novembra a decembra minulého roka.

V nich jednoznačne zvíťazila vládna strana prezidenta Husního Mubaraka a v celoštátnom parlamente získala drvivú väčšinu kresiel.

Mubarakovu Národnú demokratickú stranu (NDP) zastupuje v tzv. Deviatom zhromaždení až 419 z celkového počtu 518 poslancov. Opozícia, ktorej sa podarilo získať len 15 poslancov, druhé kolo volieb z veľkej časti bojkotovala.

Do protestu sa zapojili dve hlavné politické hnutia - fundamentalistické Moslimské bratstvo a liberálna Strana novej delegácie (Wafd). Moslimské bratstvo, jediná vážna opozičná sila, v prvom kole nezískalo ani jeden mandát.

El Baradei: Mubarak použil len ďalší trik

Dlhoročný diplomat Mohamed El Baradei, považovaný za spoločného hovorcu zjednotenej egyptskej opozície, pripúšťa, že by mohol kandidovať na post hlavy štátu v Egypte po tom, ako kreslo uvoľní súčasný prezident Husní Mubarak.

El Baradei to povedal v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN v reakcii na posledné udalosti v Egypte, kde už týždeň pretrvávajú nepokoje a protivládne demonštrácie vyzývajúce Mubaraka na odstúpenie.

Podľa vlastných slov je presvedčený, že prezident Mubarak svojím rozhodnutím nekandidovať na post hlavy štátu nevyšiel dostatočne v ústrety želaniu protestujúcich Egypťanov. Ako El Baradei poznamenal, Mubarak len použil ďalší trik za účelom udržania sa pri moci.

Nebudem kandidovať, tvrdí Mubarak

Bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu dodal, že najlepším riešením pre Egypt by bolo, keby prezident po 30 rokoch z úradu okamžite odstúpil a odovzdal moc do rúk dočasnej vláde, ktorá by mala pod kontrolou exekutívu do uskutočnenia prezidentských volieb.

Televízia na margo jeho prípadných ambícií stať sa prezidentom uviedla, že El Baradei má v úmysle túto možnosť zvážiť, no zatiaľ sa na kandidatúru nesústreďuje.

Egyptský prezident Husní Mubarak v utorok v prejave k národu prenášanom televíziou prisľúbil, že sa na septembrových voľbách už nezúčastní. "Nemám v úmysle kandidovať na ďalšie funkčné obdobie," uviedol. Jedným dychom však dodal, že okamžite neodstúpi. Počas posledných mesiacov svojho súčasného mandátu plánuje "prijať potrebné kroky na pokojný transfer moci".

Prisľúbil tiež, že zjednoduší podmienky pre kandidátov uchádzajúcich sa o prezidentský post. Po tom, čo Mubarak oznámil, že vo funkcii ešte ostáva, ho ľudia v uliciach vypískali a začali skandovať Odíď, odíď!.

V Káhire sa demonštruje aj na podporu Mubaraka

Davy demonštrantov sa dnes opäť začali zhromažďovať na centrálnom námestí Tahrír v egyptskom hlavnom meste Káhira počas deviateho dňa protestov za odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka.

Protesty sa nesú v duchu posolstva "My neodídeme, odísť musí on", ktoré skandovali demonštranti. Množstvo protestujúcich sa usiluje presvedčiť širšiu verejnosť v Egypte, aby sa zachoval moment tlaku na Mubaraka.

Na centrálnom káhirskom námestí sa zhromaždilo asi 1500 ľudí. Mnohí sa tam utáborili pod prístreškami alebo stanmi s odhodlaním, že zostanú dovtedy, kým Mubarak neodstúpi.

Tisícky ľudí vyšli dnes v ranných hodinách do ulíc aj na podporu Mubaraka, ktorý niekoľko hodín predtým v prejave prisľúbil, že nebude kandidovať na post prezidenta po uplynutí svojho funkčného obdobia.

Menšie zhromaždenia sú podľa všetkého začiatkom snahy Mubarakovej Národnej demokratickej strany s trojmiliónovou členskou základňou prevziať iniciatívu od protivládnych demonštrantov, ktorí žiadajú koniec jeho 30-ročnej vlády.

Obama pochválil egyptskú armádu

Egyptský prezident Husní Mubarak by mal začať s politickou zmenou, ktorá povedie k novej vláde. V utorok to krátko po telefonickom rozhovore s egyptským lídrom na tlačovej besede vo Washingtone povedal jeho americký kolega Barack Obama. Prezidenti spolu 30 minút hovorili o poslednej situácii v Egypte, ktorý sa v utorok stal dejiskom zatiaľ najväčšieho opozičného protestu za zvrhnutie prezidenta.

Obama zároveň uistil protestujúcich, žiadajúcich odchod ich dlhoročného lídra, že USA počujú ich hlasy. Podľa Obamu musí byť transformácia zmysluplná, pokojná a musí sa začať okamžite. Americký prezident ďalej pochválil egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas krízových momentov.

Barack Obama sa tiež domnieva, že egyptské demonštrácie, ktoré prebiehali relatívne pokojne, môžu byť inšpiráciou pre ľudí na celom svete. "K egyptskému ľudu, predovšetkým k mladým ľuďom, chcem aby vám bolo jasné, že počujeme vaše hlasy," odkázal Obama demonštrantom. Obama zároveň zdôraznil, že výmenu vedenia v africkej krajine Spojené štáty ovplyvňovať nebudú. "Čo je jednoznačné a čo som naznačil aj prezidentovi Mubarakovi je, že verím, že politická zmena musí byť zmysluplná, pokojná a musí sa začať ihneď," konkretizoval Obama obsah telefonického rozhovoru s Mubarakom.

"Chcel by som pochváliť egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas snahy ochraňovať Egypťanov," uviedol Obama na adresu očividnej spolupráce egyptského vojska s demonštrantami. "Vyzývam preto armádu, aby pokračovala v snahe zaistiť, že sa tentokrát zmeny odohrajú pokojne," dodal.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 5. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 6. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 7. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 10. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 934
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 740
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 4 278
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 701
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 310
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 3 211
 7. Kam do tepla v januári? 2 458
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 251
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 107
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 264

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

EKONOMIKA

Predaj Telekomu stále nedokončili, štátu chýba sto miliónov eur

Aj zvyšný 49-percentný balík akcií operátora v roku 2015 kúpil nemecký Deutsche Telekom.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

Neprehliadnite tiež

Desiatky zamestnankýň OSN hlásia sexuálne obťažovanie na pracovisku

Jedna zo žien tvrdí, že ju znásilnil vyššie postavený zamestnanec OSN.

V Číne zadržali ďalšieho právnika, kritizoval komunistov a žiadal reformu

Podľa Amnesty bolo od júla 2015 v Číne zadržaných viac ako 250 právnikov, ktorí sa angažovali v oblasti ľudských práv.

Tisíce Filipíncov sa po erupcii sopky môže vrátiť domov

Viac ako 24-tisíc obyvateľov stále ostáva v evakuačných strediskách na úpätí sopky.

Muž v Rakúsku narazil autom nemocničnej kaviarne, zranil šestnásť ľudí

Vozidlo riadil 69-ročný muž, ktorý uviedol, že mu počas jazdy prišlo nevoľno. Pred nárazom údajne hľadal parkovacie miesto.

Ruský ústavný súd odmietol Navaľného sťažnosť, opozičný líder kandidovať nemôže

V prípade víťazstva zostane Putin prezidentom ďalších šesť rokov, teda až do roku 2024.