SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:38

Odporcovia a prívrženci Mubaraka na seba útočia

Nepokoje medzi prívržencami a odporcami egyptského prezidenta Mubaraka si vyžiadali prvú obeť.

Medzi tábormi lietajú kamene.Medzi tábormi lietajú kamene. (Zdroj: SITA/AP)

Nepokoje medzi prívržencami a odporcami Mubaraka sú prvým vážnejším násilím počas vyše týždňových protivládnych protestov.

WASHINGTON. Egyptskí vojaci strieľali do vzduchu varovné výstrely v snahe ukončiť zrážky medzi pro a protivládnymi demonštrantami, ktoré v stredu vypukli v centre Káhiry.

Stovky provládnych demonštrantov napadli prezidentových odporcov na Námestí oslobodenia, kde už deviaty deň demonštrujú tisíce ľudí žiadajúcich odstúpenie egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Zranenia utrpeli stovky ľudí

Pri násilných zrážkach zomrel podľa ministerstva zdravotníctva najmenej jeden človek a vyše 400 utrpelo zranenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Bojová línia bola v blízkosti slávneho Egyptského múzea. Prívrženci vlády zo striech susedných budov hádzali na dav na zemi tehly a zápalné bomby. Niektoré dopadli aj do areálu múzea, kde zapálili stromy.

Medzi útočiacimi vládnymi stúpencami, boli aj jazdci na koňoch a ťavách, ktorých demonštranti strhávali na zem a bili do krvi.

Armáda demonštrantov podporila

Armáda má okolo Námestia oslobodenia rozmiestnené tanky a vojakov už od piatku, keď sa z ulíc stiahla polícia, tento raz však po prvýkrát odzneli aj varovné výstrely. Armáda v pondelok vyhlásila, že proti demonštrantom nezasiahne, a ich poziadavky označila za legitímne.

Mubarakovi prívrženci dnes prerazili živú reťaz prezidentových odporcov chrániacu davy demonštrantov na námestí. Medzi skupinkami sa rozpútali pästné bitky, pričom viacerí utrpeli ľahké zranenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi podporovateľmi prezidenta boli aj ľudia na koňoch a ťavách. Nepokoje sú prvým vážnejším násilím medzi stúpencami oboch táborov počas vyše týždňových protivládnych protestov.

Načítavam video...

Útočiť mali aj policajti v civile

Demonštranti tvrdia, že medzi útočníkmi boli policajti v civile, čo ministerstvo vnútra odmietlo.

Vojaci, ktorí obkolesovali námestie, do potýčok priamo nezasiahli. Televízia al-Džazíra informovala, že vojaci vystrelili do vzduchu, armáda to však poprela.

Oponenti prezidenta deklarujú, že námestie neopustia, dokiaľ Mubarak neodstúpi.

Predstaviteľ opozície Muhammad Baradej v reakcii na zrážky v Káhire varoval pred rizikom masakry. Armádu vyzval, aby zasiahla na ochranu Egypťanov s tým, že medzi útočníkmi na námestí Tahrír boli policajti.

Skryť Vypnúť reklamu

Moslimské bratstvo uviedlo, že neexistuje alternatíva k okamžitému ukončeniu vlády prezidenta Husního Mubaraka, čím odmietlo jeho avizovaný odchod v septembri.

"Ľudia odmietajú všetky čiastočné riešenia navrhnuté hlavou režimu (Mubarakom), neprijímajú žiadnu inú alternatívu okrem odchodu režimu," uviedlo zakázané, avšak mocné islamské hnutie.

Načítavam video...

Armáda vyzvala na ukončenie protestov

Egyptská armáda dnes uviedla, že obyvatelia Egypta odovzdali svoj odkaz, ich požiadavky boli vypočuté a prišiel čas pomôcť krajine vrátiť sa k normálnemu životu.

"Ozbrojené sily vás vyzývajú... Začali ste s tým, že ste vystúpili a vyjadrili svoje požiadavky a ako jediní ste schopní obnoviť normálny život," povedal armádny hovorca vo vysielaní egyptskej štátnej televízie.

Skryť Vypnúť reklamu

Egyptská armáda predtým posielala aj textové správy na mobilné telefónne čísla občanov s výzvou na obranu krajiny a s prísľubom nepoužitia násilia proti civilistom.

"Mladí Egypťania, majte sa na pozore pred fámami, počúvajte rozumne. Egypt je najdôležitejší, chráňte ho," uviedla armáda v jednom z takýchto odkazov.

V krajine sa dnes medzitým po šiestich dňoch výpadku obnovilo pripojenie k internetu, informovali bez ďalších podrobností svetové agentúry.

Európa vyzvala na okamžité zmeny

Proces odovzdania politickej moci v Egypte sa podľa britského premiéra Davida Camerona musí začať teraz.

"Sme toho názoru, že proces musí byť organizovanou zmenou. Proces sa musí začať teraz," povedal dnes novinárom Cameronov hovorca.

Skryť Vypnúť reklamu

Egyptský prezident Husní Mubarak musí okamžite začať s prechodom k demokracii, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

"Včera (v utorok) prezident Mubarak oznámil, že sa nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie - toto otvára cestu pre nový politický začiatok," spresnil a dodal, že "občania chcú demokratickú zmenu a chcú ju teraz".

"Musí to byť zmena smerom k demokracii. Nie zmena, ktorá sa začne niekedy v budúcnosti, ale taká, ktorá sa začne teraz," zdôraznil Westerwelle.

Rozhodnutie Mubaraka neuchádzať sa o ďalšie funkčné obdobie označila Európska únia za krok správnym smerom, dodala však, že jeho nový kabinet nepredstavuje reprezentatívnu vládu.

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová vo vyhlásení uviedla, že únia je pripravená podporovať egyptský ľud v hľadaní lepšej budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozícia vyzýva na ďalšie protesty

Egyptská opozícia vyzvala na ďalšie protesty v centre Káhiry po tom, čo armáda vyzvala protivládnych demonštrantov, aby sa stiahli z ulíc.

"Opozičné sily sú pripravené na rokovania s viceprezidentom Umarom Sulajmánom iba v tom prípade, že prezident Mubarak odstúpi," uvádza sa vo vyhlásení opozície, ktorá zároveň vyzvala na pokračovanie demonštrácií v centre Káhiry.

Mubarak predtým poveril Sulajmána začatím rokovaní s opozičnými skupinami.

V rôznych častiach Káhiry medzitým vzrástol počet stúpencov prezidenta Husního Mubaraka. Spravodajská televízia podľa nepotvrdených informácií uviedla, že na miesto provládnych demonštrácií smerovali aj zamestnanci štátnych podnikov.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan medzitým vyzval prezidenta Mubaraka, aby podnikol bezodkladné kroky v záujme demokracie, pretože jeho sankcie boli doposiaľ neúčinné. Uviedla to polooficiálna turecká tlačová agentúra Anatolia.

Skryť Vypnúť reklamu

Erdogan zároveň označil Mubarakov prísľub, že nebude kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, za neadekvátny vzhľadom na požiadavky egyptského ľudu o zmenu.

"Od Mubaraka sa teraz očakáva úplne iný krok; toto je očakávanie ľudu. Súčasná administratíva nevyvoláva dôveru v rýchly prechod k demokracii," povedal Erdogan.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval v Egypte na rýchle a konkrétne zmeny. Zároveň apeloval na egyptské úrady, aby urobili všetko pre to, aby tento kľúčový proces prebehol bez násilností.

Parlament pozastavil činnosť

Egyptský parlament pozastavil svoju činnosť, až kým sa opäť neprepočítajú výsledky sporných volieb z konca roku 2010. V stredu o tom informovala tamojšia tlačová agentúra MENA.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe komory parlamentu "sa rozhodli na neurčitý čas pozastaviť svoje rokovania, kým sa neprijmú opatrenia" v súvislosti s voľbami z novembra a decembra minulého roka.

V nich jednoznačne zvíťazila vládna strana prezidenta Husního Mubaraka a v celoštátnom parlamente získala drvivú väčšinu kresiel.

Mubarakovu Národnú demokratickú stranu (NDP) zastupuje v tzv. Deviatom zhromaždení až 419 z celkového počtu 518 poslancov. Opozícia, ktorej sa podarilo získať len 15 poslancov, druhé kolo volieb z veľkej časti bojkotovala.

Do protestu sa zapojili dve hlavné politické hnutia - fundamentalistické Moslimské bratstvo a liberálna Strana novej delegácie (Wafd). Moslimské bratstvo, jediná vážna opozičná sila, v prvom kole nezískalo ani jeden mandát.

Skryť Vypnúť reklamu

El Baradei: Mubarak použil len ďalší trik

Dlhoročný diplomat Mohamed El Baradei, považovaný za spoločného hovorcu zjednotenej egyptskej opozície, pripúšťa, že by mohol kandidovať na post hlavy štátu v Egypte po tom, ako kreslo uvoľní súčasný prezident Husní Mubarak.

El Baradei to povedal v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN v reakcii na posledné udalosti v Egypte, kde už týždeň pretrvávajú nepokoje a protivládne demonštrácie vyzývajúce Mubaraka na odstúpenie.

Podľa vlastných slov je presvedčený, že prezident Mubarak svojím rozhodnutím nekandidovať na post hlavy štátu nevyšiel dostatočne v ústrety želaniu protestujúcich Egypťanov. Ako El Baradei poznamenal, Mubarak len použil ďalší trik za účelom udržania sa pri moci.

Nebudem kandidovať, tvrdí Mubarak

Bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu dodal, že najlepším riešením pre Egypt by bolo, keby prezident po 30 rokoch z úradu okamžite odstúpil a odovzdal moc do rúk dočasnej vláde, ktorá by mala pod kontrolou exekutívu do uskutočnenia prezidentských volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Televízia na margo jeho prípadných ambícií stať sa prezidentom uviedla, že El Baradei má v úmysle túto možnosť zvážiť, no zatiaľ sa na kandidatúru nesústreďuje.

Egyptský prezident Husní Mubarak v utorok v prejave k národu prenášanom televíziou prisľúbil, že sa na septembrových voľbách už nezúčastní. "Nemám v úmysle kandidovať na ďalšie funkčné obdobie," uviedol. Jedným dychom však dodal, že okamžite neodstúpi. Počas posledných mesiacov svojho súčasného mandátu plánuje "prijať potrebné kroky na pokojný transfer moci".

Prisľúbil tiež, že zjednoduší podmienky pre kandidátov uchádzajúcich sa o prezidentský post. Po tom, čo Mubarak oznámil, že vo funkcii ešte ostáva, ho ľudia v uliciach vypískali a začali skandovať Odíď, odíď!.

Skryť Vypnúť reklamu

V Káhire sa demonštruje aj na podporu Mubaraka

Davy demonštrantov sa dnes opäť začali zhromažďovať na centrálnom námestí Tahrír v egyptskom hlavnom meste Káhira počas deviateho dňa protestov za odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka.

Protesty sa nesú v duchu posolstva "My neodídeme, odísť musí on", ktoré skandovali demonštranti. Množstvo protestujúcich sa usiluje presvedčiť širšiu verejnosť v Egypte, aby sa zachoval moment tlaku na Mubaraka.

Na centrálnom káhirskom námestí sa zhromaždilo asi 1500 ľudí. Mnohí sa tam utáborili pod prístreškami alebo stanmi s odhodlaním, že zostanú dovtedy, kým Mubarak neodstúpi.

Tisícky ľudí vyšli dnes v ranných hodinách do ulíc aj na podporu Mubaraka, ktorý niekoľko hodín predtým v prejave prisľúbil, že nebude kandidovať na post prezidenta po uplynutí svojho funkčného obdobia.

Skryť Vypnúť reklamu

Menšie zhromaždenia sú podľa všetkého začiatkom snahy Mubarakovej Národnej demokratickej strany s trojmiliónovou členskou základňou prevziať iniciatívu od protivládnych demonštrantov, ktorí žiadajú koniec jeho 30-ročnej vlády.

Obama pochválil egyptskú armádu

Egyptský prezident Husní Mubarak by mal začať s politickou zmenou, ktorá povedie k novej vláde. V utorok to krátko po telefonickom rozhovore s egyptským lídrom na tlačovej besede vo Washingtone povedal jeho americký kolega Barack Obama. Prezidenti spolu 30 minút hovorili o poslednej situácii v Egypte, ktorý sa v utorok stal dejiskom zatiaľ najväčšieho opozičného protestu za zvrhnutie prezidenta.

Obama zároveň uistil protestujúcich, žiadajúcich odchod ich dlhoročného lídra, že USA počujú ich hlasy. Podľa Obamu musí byť transformácia zmysluplná, pokojná a musí sa začať okamžite. Americký prezident ďalej pochválil egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas krízových momentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Barack Obama sa tiež domnieva, že egyptské demonštrácie, ktoré prebiehali relatívne pokojne, môžu byť inšpiráciou pre ľudí na celom svete. "K egyptskému ľudu, predovšetkým k mladým ľuďom, chcem aby vám bolo jasné, že počujeme vaše hlasy," odkázal Obama demonštrantom. Obama zároveň zdôraznil, že výmenu vedenia v africkej krajine Spojené štáty ovplyvňovať nebudú. "Čo je jednoznačné a čo som naznačil aj prezidentovi Mubarakovi je, že verím, že politická zmena musí byť zmysluplná, pokojná a musí sa začať ihneď," konkretizoval Obama obsah telefonického rozhovoru s Mubarakom.

"Chcel by som pochváliť egyptskú armádu za profesionalitu, ktorú preukázala počas snahy ochraňovať Egypťanov," uviedol Obama na adresu očividnej spolupráce egyptského vojska s demonštrantami. "Vyzývam preto armádu, aby pokračovala v snahe zaistiť, že sa tentokrát zmeny odohrajú pokojne," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Päť chýb pri zateplení strechy
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 284
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 521
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 301
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 545
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 813
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 709
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 631
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 371
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 176
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 166
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska liga (futbal)

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poľsko plánuje najprísnejšie celoplošné koronaopatrenia

Krajina zaznamenala rekordných 10 040 nových prípadov nákazy.

Poľsko zavádza povinné rúška aj na vonkajších priestranstvách.

Francúzsko sa nevzdá karikatúr, prisľúbil Macron na smútočnej rozlúčke

Eiffelova veža sa ponorila do tmy na počesť zavraždeného učiteľa Patyho.

Útok nožom v Drážďanoch vyšetruje prokuratúra ako teroristický čin

Podozrivý je mladý Sýrčan, ktorý žije v Nemecku od roku 2015,

Obeťou útoku zo 4. októbra sa stal 55-ročný muž z okresu Krefeld.