Hlava na hlave a všetci sa usmievali. Pokiaľ práve vášnivo nekričali: „Ľud si žiada tvoje odstúpenie, Mubarak!“ Káhirské námestie Oslobodenia alebo Tahrír včera celkom zaplnili tí Egypťania, ktorí majú dosť tridsať rokov trvajúcej vlády autokrata Husního Mubaraka. Išlo o najmasovejšiu demonštráciu v sérii doterajších protestov.
Dopravu zastavili
Davy sa centrom modernej Káhiry valili už od rána. Preto sa tisícky Káhirčanov popoludní na Tahrír už nedostali. Ľudia preto demonštrovali či diskutovali v priľahlých uliciach. Kabinet dosiaľ vládnuceho prezidenta Mubaraka pritom urobil všetko pre to, aby sa mimokáhirskí do metropoly nedostali: nejazdili vlaky a autobusy, osobné autá sa okolo hlavného mesta tiesnili v kolónach.
Internet nefunguje už niekoľko dní. Napriek tomu môžeme počet demonštrantov odhadnúť len v Káhire na viac ako dvestotisíc. V niektorých častiach Tahríru sa v tlačenici protestujúcich takmer nedalo dýchať – študentskí organizátori protestov ľuďom hádzali plastové fľaše s vodou, ktoré im občas pristáli na hlave. Ľudia sa tomu smiali. A tých, ktorí plakali, nepremohla bolesť, ale dojatie či sila davu.
Organizátori protestov, obyčajní mladíci v džínsach, patria podľa niektorých médií k dorastu Moslimského bratstva, najstaršej a najvplyvnejšej islamistickej organizácie v Egypte. „Asi ako kto. My sa však organizujeme sami, bratia nie sme,“ smeje sa Šendzi, študent, ktorý kontroluje doklady a batožinu asi sto metrov od námestia.
Ani sa nepoznáme
„Kamarát zavolal spolužiakovi, ten poslal email bratrancovi. Vlastne sme sa vopred nepoznali,“ hovorí. S policajtmi Šendzi ani jeho kolegovia príliš nevychádzajú, lebo to boli oni, ktorí do demonštrantov v piatok strieľali. S armádou vraj majú najlepšie možné vzťahy.
Po osobnej kontrole sa mi organizátori ospravedlnili a na Tahríre ma privítali s tým, že si cenia záujem cudzincov. Dodali, že kontroly prebiehajú preto, aby demonštranti predišli provokáciám Mubarakových stúpencov.
Na Tahríre i okolo neho sa včera rozpútali nielen vášnivé diskusie, ale i skutočné orgie ľudovej tvorivosti. Recepčný Mahmúd si vyrobil vlastné noviny – použil to vydanie, ktoré oznamuje útek tuniského diktátora Ben Alího z krajiny. Slovo „Tunisko“ prelepil „Egyptom“ a na úteku bol Mubarak. „Nestačí mi, že odstúpi. Chcem, aby odišiel,“ hovorí Mahmúd.
Egypťania včera najrôznejším spôsobom prerábali podobizeň Husního Mubaraka. Niektorí ho namaľovali s vyplazeným jazykom, ako uteká z krajiny. Ďalší mu tvár prosto preškrtli. Iní prezidentovi primaľovali na čelo šesťcípu židovskú hviezdu – lebo nekriticky podporuje Izrael, čo ťažko nesie väčšina Arabov. Egyptských protestantov navyše pohoršila správa, že izraelský kabinet podporil Mubaraka.
Nehovoriac o vystúpení izraelského diplomata, ktorý táral, že Egypt nie je schopný zaviesť demokraciu. A že sme svedkami islamistického prevratu.
Zbabelec, volal dav
„To si nemyslím. Ide o ľudové vzbury. Zatiaľ ani nemajú žiadneho jasného vodcu, ktorý by sa stal ich symbolom,“ hovorí novinár a analytik Šaríf Albert, ktorý pracuje pre francúzsku tlač, ale i egyptskou vládou usmerňovaný denník. Ďalší demonštrant potom nakreslil Mubarakovu karikatúru pred americkou vlajkou a obrázok doplnil nápisom: „Mubrak, zbabelec, sluha Ameriky!“
Len čo som vytiahol fotoaparát, prišli sa mi okoloidúci ihneď ospravedlňovať. „To nie je proti Američanom, ale proti vláde Spojených štátov,“ upokojil ma muž, ktorý sa mylne domnieval, že som do Káhiry dorazil z Nového sveta.
Na ulici sa síce veľmi zriedka, ale predsa môžete stretnúť s prejavmi nelásky k Spojeným štátom. Na vine je vyhýbavá reakcia Washingtonu, ktorý síce uznal právo Egypťanov na pokojný odpor, nezavrhol však Mubaraka, ktorý na aktivistov poslal policajtov s obuškami. Tí sa hneď premenili na strelcov.
Lekárka Maj
Prečo teda včera vyšli státisíce Egypťanov do ulíc? Hádam najlepšie sa s touto otázkou vyrovnala lekárka Maj, ktorá s kolegami vytvorila obrázok s ležiacim šachovým kráľom a nápisom „Šach mat“.
„Egypťania majú veľa dôvodov byť nespokojní s Mubarakom. Málo peňazí dostávajú na zdravotníctvo i školstvo. Nefunguje zdravotné poistenie. Chýbajú politické slobody, je nutné presadiť ústavné vnútorné reformy. Tieto protesty sú výsledkom všetkých týchto problémov,“ vysvetľuje perfektnou angličtinou lekárka Maj.
Len pre stúpencov scenára o islamistickom charaktere egyptských nepokojov: Maj nemá šatku, ale krásne čierne vlasy.
Autor: Pavel Novotný, MF Dnes, Káhira