PRAHA. Českí opoziční komunisti a socialisti v Poslaneckej snemovni pri schvaľovaní programu schôdze neuspeli s návrhmi na dodatočné zaradenie bodov, v ktorých chceli debatovať o situácii v českom zdravotníctve, sledovacej kauze agentúry ABL a najnovšej kauze ministra obrany Alaxandra Vondru.
Koaličné strany v dolnej komore uplatnili už niekoľkokrát vyskúšanú taktiku a svojou väčšinou nepripustili zaradenie žiadnych dodatočných bodov februárovej schôdze.
Prípad ministra Vondru siaha do obdobia českého predsedníctva v Rade Európskej únie v roku 2009. Vondra, ktorý mal vo vtedajšej Topolánkovej vláde na starosti európsku agendu a zaisťoval české predsedníctvo, údajne poškodil český štát o stovky miliónov korún, v prepočte možno až 27 miliónov eur.
Vondra totiž bez súťaže vybral spoločnosť ProMoPro na zaistenie ozvučenia a tlmočenia na akciách českého predsedníctva.
Kým pôvodná dohoda znela na 85 miliónov českých korún, súkromná firma za služby formou priamych faktúr a zápočtov zinkasovala postupne 766 miliónov Kč.
Alexander Vondra tvrdí, že o podrobnostiach kontraktu a jeho skutočnom plnení nebol informovaný. Zmluvu navyše nepodpísal minister, ale vtedajší vedúci úradu vlády Jan Novák.
Vondrova interpretácia však má vážne trhliny: jeho vtedajšia námestníčka Jana Hendrichová tvrdí, že minister bol o predraženej zákazke informovaný, a bývalý šéf Úradu na ochranu hospodárskej súťaže Martin Pecina informoval, že Vondra od jeho úradu požadoval vyjadrenie, že príprava zaistenia českého predsedníctva je pod časovým tlakom, a preto nie je možné vypísať štandardnú súťaž.
"Žiadame okamžitú rezignáciu ministra. To, že sa v rámci predsedníctva toľko peňazí utratilo zbytočne, je buď zločin, alebo hlúposť," sformuloval postoj KSČM predseda strany Vojtěch Filip.
Prípad predraženej zákazky vyšetruje polícia na základe trestného oznámenia, ktoré podalo ministerstvo financií.