MOSKVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok odhalil sochu svojho predchodcu Borisa Jeľcina. Desať metrov vysoká socha prvého prezidenta Ruskej federácie vyrástla v jeho rodnom meste Jekaterinburg a odhalili ju v deň 80. výročia jeho narodenia. Jeľcin zomrel v apríli 2007 vo veku 76 rokov.
Rusi majú k Jeľcinovi rozporuplný postoj. Historici mu priznávajú kľúčovú rolu pri demokratizácii krajiny a zavádzaní občianskych slobôd po rokoch totalitného režimu, bežní obyvatelia mu však skôr majú za zlé, že dopustil rozpad Sovietskeho zväzu a zo svetovej mocnosti urobil ekonomicky aj politicky upadajúcu krajinu, čo musel naprávať jeho nástupca Vladimir Putin.
Práve Putin sa nikdy netajil negatívnym názorom na Jeľcina a na obdobie jeho vlády, súčasný prezident Medvedev má však k prvému ruskému prezidentovi pozitívnejší postoj. Ako povedal v utorok pri odhaľovaní jeho sochy, Rusi musia byť Jeľcinovi vďační za to, "že sa neodvrátil z cesty zmien počas najťažšieho obdobia v dejinách našej vlasti".
Putin Jeľcina sklamal
Ruský exprezident Boris Jeľcin bol na konci života sklamaný svojím nástupcom Vladimirom Putinom. V utorok to pre noviny Moskovskij komsomolec povedal bývalý náčelník ruskej armády a Jeľcinov zať Valentin Jumašev.
"Nepochybne tu máme tendencie, ktoré by znepokojili Borisa Nikolajeviča a ktoré znepokojujú aj nás," dodal Jumašev, manžel Jeľcinovej dcéry Taťjany. Rusku sa s jeho vtedajšími zdrojmi, možnosťami a priaznivými ekonomickými podmienkami mohlo podľa neho dariť oveľa lepšie. Jeľcin rezignoval na post prezidenta 31. decembra 1999 po výraznom poklese politických preferencií a zdravotných problémoch.
Podľa ruskej ústavy sa stal novým prezidentom vtedajší predseda vlády, ktorým bol Vladimir Putin a ktorého do tejto funkcie presadil Jeľcin. Exprezident zomrel 23. apríla 2007 na zlyhanie srdca vo veku 76 rokov. Putin v rokoch 2000 až 2008 vo funkcii prezidenta upevnil kontrolu štátu nad spoločnosťou a zhoršil vzťahy Moskvy so Západom.
Počas svojho života Jeľcin Putina nikdy nekritizoval, no Putin sa nikdy netajil negatívnym názorom na svojho predchodcu. Podľa Jumaševa Jeľcin "nemohol kritizovať svojho politického syna, svoj projekt".