SME

Egyptské námestie žije vzburou mladých

Na námestí v Káhire, ktoré je centrom odporu, vrcholia protesty. Zabíja sa tu, spí aj bojuje s políciou, píše reportér MF Dnes Pavel Novotný z Káhiry.

Mladí demonštranti sa odvážili s transparentmi vyliezť aj na jeden z tankov v uliciach.Mladí demonštranti sa odvážili s transparentmi vyliezť aj na jeden z tankov v uliciach. (Zdroj: SITA/AP)

Tu sa demonštruje, zápasí s policajtmi, zomiera. Prípadne spí, vyslovuje hanba, či sláva. Káhirské námestie Oslobodenia alebo Tahrír je srdcom tunajších protestov proti autokratickému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Dnes by sa tu malo zísť milión demonštrantov, aspoň podľa priania organizátorov protestu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protesty vedú aj dievčatá

„Preč s Mubarakom,“ počuje zahraničný reportér nespočítaľne veľa ráz za deň od demonštrantov, ktorí po troch desiatkach rokov tuhej Mubarakovej vlády chcú hovoriť nahlas. Sami sa nadšene stavajú pred objektívy kamier, mávajú transparentmi, tí najzarytejší na námestí rovno spia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší sem vozia vodu a potraviny, iní upratujú odpadky a postupne i zvyšky zhorených áut, ostatky nedávnych potýčiek.

Dostavili sa ako vždy pri podobných udalostiach i Egypťania výstrední, či najchudobnejší: blázni, mystici, tuláci a žobráci, aj šikovnosťou známi zlodeji.

V sobotu popoludní sem vyrazili rodiny s deťmi, ktoré z otcových ramien nadšene mávali egyptskými vlajkami. Prechádzali sa medzi ohorenými autami a vedľa tankov obsypaných vojakmi.

Obišli egyptské múzeum plné najvzácnejších starovekých exponátov, aby sa nadýchali dymu z horiacej budovy Mubarakovej (štáto)strany. Mimochodom, dom Národnej demokratickej strany bol natoľko škaredý, že ho podľa všetkého zapálil nejaký estét.

V noci potom na slávne námestie prichádza skandovať mládež, ktorá napríklad zo soboty na nedeľu vyliezla s transparentmi na jeden z tankov.

SkryťVypnúť reklamu

Na protestoch sa zúčastňuje i mnoho dievčat. Niektoré s megafónmi vedú celé skupiny demonštrantov a chlapci ich bez slov počúvajú: také verejné angažovanie žien nie je v moslimských krajinách celkom obvyklé.

Streľba do vzduchu

Tahrír má však i veľmi nevľúdnu tvár. Z piatka na sobotu sa tu dusili ľudia slzným plynom, zomierali guľkami od policajtov, ktorých potom ľudia na odplatu lynčovali.

I včera popoludní znela námestím streľba. Okamžite šla Tahrírom fáma: Bola to provokácia verných prezidenta Mubaraka! Ďalšia hovorila: Vládni ostreľovači zabíjajú demonštrantov z okolitých striech!

Pravda je taká, že sa vojaci rozhodli kohosi - hádam vládneho chránenca - skryť v obrnenom vozidle. S čím nesúhlasili niektorí demonštranti. Vojak mal dojem, že je nutné udržať autoritu, a niekoľkokrát vypálil do vzduchu: posledný výstrel som videl i ja.

SkryťVypnúť reklamu

Na Tahríre už dochádza i k prvým názorovým rozporom, ba náznakom politicky motivovaných bitiek. Pár úderov po tvári si vyslúžil muž v saku, ktorý tu vraj chválil Mubaraka. „Nechceme, aby sa tu bili, ale občas je to ťažké,“ posťažoval sa študent, ktorý ma žiadal, aby som výmenu slov a faciek nefotografoval.

Bez starších nezvíťazia

Egypťania sa napriek ťažkostiam z Tahríru nepohli. Včera večer ich sem opäť prišlo asi desaťtisíc. Námestie vyčistí asi len Mubarakov odchod alebo armádne tanky.

Egypťania aj ich námestie navyše nie sú žiadni začiatočníci – protesty tu prebiehali takmer vždy, keď krajiny povstali. Tie tohtoročné trvajú už týždeň, pričom dnes by mali vyvrcholiť miliónovým pochodom. A hádam aj generálnym štrajkom.

„Chcú, aby sme zabudli na našu chudobu a ich korupciu! Zajtra príde milión Egypťanov, vaši priatelia a známi! Príďte nás podporiť aj vy!“ píše sa (arabským písmom) vo vyhlásení, ktoré mi podal študent na ceste... z Tahríru.

SkryťVypnúť reklamu

Práve mladí Egypťania, ktorým chýba nielen prosperita, ale i perspektíva, by mali tvoriť jadro dnešných demonštrantov.

Študenti sú si však vedomí, že bez účasti ďalších generácií - tak ako médií - nezvíťazia. I preto sa ospravedlnili, keď nám včera prehliadali pri vstupe na Tahrír batoh: „Musíme to urobiť, nehnevajte sa. A príďte i zajtra!“

Egypťanov dráždia nerozhodné Spojené štáty

Spojené štáty sa vyhýbajú konfliktu s Mubarakom, protestujúcich to hnevá.

KÁHIRA. Stál pred tým nápisom a vyzeral ako typický Američan. Napokon, priznal, že je Američan.

A včera na káhirskom Námestí oslobodenia čítal jeden nápis: „Americká vláda, budeme demonštrovať podľa vlastnej vôle! Len si ďalej hrajte partiu s tyranom!“

„Čo na to hovoríte?“ spýtal som sa ho. „Myslím, že autor má v podstate pravdu,“ povedal ten mladík úprimne a zmizol mi v dave.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom zo strešných (ale lacných) káhirských barov, kde sa ponevierajú výstrední západní návštevníci a stále beží nahlas televízia, počúvali arabskí čašníci ministerku zahraničia Hillary Clintonovú s trpkým úsmevom.

Šéfka diplomatka vysvetľovala, že je za občiansku slobodu, ale zároveň za stabilitu. Akokoľvek novinári žiadajú jasné odpovede, napríklad o podpore Mubarakovi, nikdy sa ich nedočkajú.

Ten v úvode zmienený nápis je jedným z prvých, ktoré kritizujú vládu Spojených štátov. Prečo nás nechce Amerika podporiť, keď nám ide o slobodu a demokraciu? pýtajú sa mladí Egypťania.

Snažím sa zistiť, či káhirskí demonštranti chápu, že Západ - a hlavne Izrael - má obavy z nástupu miestnych islamistov.

Komentátori vidia Moslimské bratstvo, kedysi mocnú organizáciu, ako pokojnú skupinu, ktorá si ako pramatka islamského radikalizmu užíva v moslimskom svete prestíž.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, že by v Egypte neboli teroristi, ale tí patria k iným. Bratia si bomby k telu nepripevňujú.

Prezident Mubarak im však činnosť zakázal a po celé roky ich bil brutálnym spôsobom. „Moslimskí bratia? Prečo nie, nech existujú. Ale ja ich voliť nebudem, chce to niekoho mladšieho,“ hovorí na to všetko fúzatý mládenec, ktorého som si vyhliadol ako potenciálneho islamistu.

Pavel Novotný, MF Dnes

Google pomáha obísť blokovanie webu

Spoločnosť Google spustila špeciálnu službu, ktorá umožňuje obyvateľom Egypta poslať správy na internetovú sociálnu sieť Twitter vytočením telefónneho čísla a zanechaním hlasového odkazu. Fungovanie internetu je totiž v krajine, kde prebiehajú mohutné protivládne protesty, už niekoľko dní prerušené.

"Tak ako mnoho iných ľudí aj my dychtivo sledujeme vývoj udalostí v Egypte a celý čas sme rozmýšľali, ako by sme mohli tamojším obyvateľom pomôcť," uviedla spoločnosť Google v pondelok na svojom oficiálnom blogu.

SkryťVypnúť reklamu

Služba, ktorú Google podľa svojich vyjadrení vyvinula s technikmi zo sociálnej siete Twitter, umožňuje ľuďom vytočiť telefónne číslo a nechať hlasový odkaz. Ten sa automaticky pretransformuje na textovú správu, ktorá je zaslaná na Twitter s použitím identifikačného označenia #egypt.

Spoločnosť Google uviedla na svojom blogu, že cieľom jej služby je "umožniť, aby bolo počuť ešte viac Egypťanov". Na využívanie služby nie je potrebné internetové pripojenie. Google uviedla tri telefónne čísla určené ľuďom, ktorí chcú službu využiť.

Internetové sociálne siete ako Twitter a Facebook sa stali dôležitými prostriedkami komunikácie protivládnych demonštrantov v Egypte.

tasr

Autor: Z Káhiry od reportéra MF Dnes Pavla Novotného

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bezpečnostné zložky v oblasti mesta Sahnájá neďaleko Damasku.

Izraelské letectvo uskutočnilo nálet na ozbrojenú skupinu v Sýrii.


TASR
Požiare vypukli v blízkosti Jeruzalema.

Požiar spôsobil ľahké zranenia a vynútil si evakuáciu niekoľkých komunít.


TASR
Ilustračné foto.

Krajina zvedie bezletovú zónu nad mestom.


TASR
Ilustračná snímka.

Obvinený je aj z členstva v teroristickej organizácii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu