BRATISLAVA. Netrvalo dlho a obeťou egyptských rabovačiek sa stalo aj Egyptské národné múzeum na námestí Tahrír v Káhire.
Už minulý týždeň sa pokúsili do múzea vtrhnúť, vtedy ich zastavila polícia. V nedeľu večer sa to však asi piatim desiatkam ľudí podarilo. A zjavne sa im podarilo ukradnúť aj niekoľko vzácnych exponátov.
Rabovači však podľa agentúry Reuters zničili niekoľko sklených vitrín, zničili dve múmie a asi 75 malých artefaktov.
Niektoré z ukradnutých vecí polícia objavila - stihla totiž zlodejov chytiť skôr, než sa im podarilo ujsť.
Rabovačky boli podľa Reuters aj v múzeu Qantara v Izmajili pri Suezskom kanále, kde sú artefakty najmä z byzantského a rímskeho obdobia.
Aj archeológovia na Abusírskych poliach a v Sakkare potvrdili, že aj náleziská vtrhli miestni ľudia.
V pondelok Mubarak ustanovil novú vládu, v ktorej sa ministrom pre starožitnosti (nové ministerstvo - historické pamiatky doteraz spadali pod ministerstvo kultúry) stal asi najpopulárnejší egyptský archeológ Záhí Hawás.
Ten bol doteraz generálnym tajomníkom egyptskej Najvyššej rady pre historické pamiatky a veľmi nekompromisne sa staval k vývozu pamiatok z Egypta aj ku kontrolám archeologických vykopávok po celej krajine.
FOTO - TASR/AP
Babylon a Bagdad
Rovnaká situácia však bola aj v Iraku po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna v roku 2003.
Ozbrojené tlupy vtrhli do Národného múzea, kde boli pamiatky z čias starovekej Mezopotámie, tabuľky so sumerským písmom, sochy, zlaté predmety. Množstvo exponátov ukradli a zničili, išlo o artefakty nepredstaviteľnej hodnoty.
Národné múzeum načas otvorili pred dvoma rokmi, mnohé vzácne originály sa dali vidieť len na fotografiách, tie navždy stratené tiež.
Rovnako zle dopadol aj Babylon - ten však zničili nielen vykrádači, ale aj americké vojská, ktoré si tu urobili základňu. Plienenie miesta neuveriteľnej historickej hodnoty skončilo aj spálením vzácnych správ, štúdií a analýz. Vojská zase zničili starovekú tehlovú cestu, otrasy posunuli zvyšky stavieb.