Halifax 15. júna (TASR) - Krajiny eurozóny sú za silné euro, vyhlásil dnes v kanadskom Halifaxe na jednodňovej schôdzke ministrov financií siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7) nemecký spolkový minister Hans Eichel. Dodal, že súčasný pokles dolára je znepokojujúci.
Americký minister financií Paul OďNeill po schôdzke potvrdil, že USA budú pokračovať v politike v prospech silného dolára. "Máme politiku pre silný dolár a nebudeme ju meniť," povedal OďNeill novinárom na spoločnej tlačovej konferencii.
Americká mena klesla v uplynulých mesiacoch oproti euru o šesť percent a v súčasnosti je oproti spoločnej európskej mene na najnižšej úrovni za uplynulých 17 mesiacov. V porovnaní s jenom dolár klesol takmer o tri percentá.
V záverečnom komuniké, uverejnenom po schôdzke v Halifaxe, ministri členských štátov G7: USA, Kanady, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, nie je nijaká zmienka o výmenných kurzoch. Kanadský minister John Manley výslovne povedal: "O výmenných kurzoch sme nediskutovali".
OďNeill vyjadril optimizmus vo veci oživenia americkej ekonomiky, aj keď stále "sú určité riziká". Ekonomický rast v USA by podľa neho mal koncom tohto roku predstavovať tri až 3,5 percenta a mal by zohrať úlohu lokomotívy vo svetovej expanzii.
V komuniké ministri krajín G7 ďalej konštatovali, že ekonomiky priemyselne najvyspelejších štátov sa "stále posilňovali a mali by v tomto trende pokračovať počas celého roka". Budúce perspektívy sú povzbudzujúce, deklarovali ministri financií.
Podobne ako na zasadnutí v apríli, aj teraz v Halifaxe ministri financií G7 konštatovali, že sú "povzbudení výrazným pokrokom", ktorý urobila Argentína pri riešení ekonomickej krízy. Podčiarkli zároveň, že ešte "mnohé treba urobiť".
Ministri G7 sa dohodli, že 18 až 21 percent pomoci pre veľmi chudobné krajiny, distribuovanej Svetovou bankou (SB) prostredníctvom Medzinárodného združenia pre rozvoj, už nebudú pôžičkami, ale darmi.
Toto opatrenie zvýši účinnosť Medzinárodného združenia pre rozvoj v jeho práci pre najchudobnejšie krajiny sveta v boji proti AIDS, pri zabezpečovaní sociálnych sektorov, najmä vzdelania, a na prekonávanie dopadov ničivých konfliktov. Na tieto štáty ťaživo dopadajú aj ich dlhy.
Najbohatšie krajiny sveta ďalej zdôraznili, že budú spolupracovať s medzinárodnými finančnými inštitúciami a ďalšími darcami, aby podnietili všetkých aktérov, čo tak ešte neurobili, zúčastniť sa na iniciatíve v prospech veľmi zadlžených chudobných štátov. Cieľom iniciatívy, ktorú v roku 1999 začal Medzinárodný menový fond (MMF) a SB, je zmierniť krajinám tretieho sveta záťaž ich dlhov a tým im pomôcť v boji proti chudobe.
Na zintenzívnenie úsilia v oblasti ekonomických reforiem a boja proti financovaniu terorizmu vyzvali dnes ministri krajín G7 Ruskú federáciu.
"Povzbudzujeme Rusko, aby zintenzívnilo úsilie na posilnenie finančného sektora, na zlepšenie riadenia podnikov a na zlepšenie investičného prostredia a na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu," uvádza sa v záverečnom komuniké.
Ministri financií štátov G7 znova potvrdili želanie, aby sa Rusko "čo možno najskôr dostalo do Svetovej obchodnej organizácie (WTO)".