Bieloruský prezident znovu nemôže cestovať do krajín Európskej únie.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Alexander Lukašenko a predstavitelia jeho represívnych zložiek sa v pondelok vrátili na zoznam neželaných osôb v Európskej únii. Dohodli sa na tom včera európski ministri zahraničia v Bruseli.
Po dvoch rokoch mierneho oteplenia medzi Bieloruskom a úniou sa európska diplomacia vracia k politike sankcií.
Tie sú reakciou na zmanipulované decembrové voľby a najmä na zatýkanie oponentov Lukašenkovho režimu, ktorých je vo väzení stále okolo tridsať. Súčasťou sankcií je aj zmrazenie účtov bieloruských lídrov.
Naopak, ekonomické sankcie, ktoré navrhovali najväčší kritici Lukašenka, vrátane Slovenska, neprešli.
Zákaz víz ho neohrozí „Budeme však intenzívne monitorovať vývoj v Bielorusku a ekonomické sancie ostávajú v zálohe,“ povedal SME minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Samotný zákaz cestovania pre Lukašenka podľa neho nijako neohrozí jeho režim a má skôr symbolickú hodnotu.
Za dôležitejšie ako samotné sankcie považuje podporu bieloruskému obyvateľstvu, na ktorej sa dohodli. „Napríklad kupovanie počítačov pre mimovládky, ktoré im kradne režim,“ povedal Dzurinda.
Súčasťou nových opatrení únie je aj voľnejší vízový režim pre určité skupiny ľudí, ako sú študenti či politickí aktivisti.
SANKCIE EÚ Trest pre Minsk
Únia zaradila Alexandra Lukašenka a ďalších vyše 150 predstaviteľov na zoznam neželaných osôb. Podobné sankcie zaviedla únia už v roku 2006 po zmanipulovaných voľbách. O dva roky po prepustení politických väzňov ich zrušila.
Agenti KGB v obývačke Deň pred očakávaným prijatím sankcií proti Minsku bieloruský režim prepustil do domáceho väzenia dvoch politických väzňov.
Prezidentského kandidáta Uladzimira Ňakľajeva a novinárku Irenu Chalipovú, ktorej manžel a tiež bývalý kandidát Andrej Sannikov zostáva vo väzení.
Ako napísala agentúra AFP, obom do bytu nasadili dvoch agentov KGB, ktorí sledujú každý ich krok. „Nemôže čítať noviny, ísť na internet ani telefonovať,“ povedala AFP Olga Ňakľajevová o svojom manželovi.
USA sa pripájajú k sankciám Spojené štáty dnes oznámili nové finančné a cestovné sankcie proti bieloruským predstaviteľom. Ide o reakciu na násilný zásah proti opozícii zo strany režimu prezidenta Alexandra Lukašenka po decembrových sporných voľbách hlavy štátu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí.
Nové sankcie nasledovali po podobnom kroku Európskej únie a rozširujú počet bieloruských predstaviteľov, na ktorých sa vzťahujú cestovné a finančné obmedzenia. Spojené štáty zároveň rušia dočasné povolenie pre podnikanie s dvoma dcérskymi spoločnosťami firmy Belneftechim, ktorá je najväčším štátnym ropným a chemickým konzorciom.
Americká diplomacia vyzvala vládu prezidenta Lukašenka na prepustenie politických aktivistov uväznených počas demonštrácií po voľbách z 19. decembra.
Lukašenko chystá odvetu Bielorusko prijme "adekvátne" opatrenia v odpovedi na najnovší krok Európskej únie, ktorá v reakcii na potlačenie opozičných demonštrácií po nedávnych prezidentských voľbách uvalila na režim prezidenta Alexandra Lukašenka nové sankcie.
"Nie je našou voľbou, aby sme mali napätie s Európskou úniou. Rozhodnutie EÚ však Bielorusko núti k prijatiu adekvátnych a proporčných opatrení... s cieľom posilniť bieloruskú suverenitu a zachovať stabilitu krajiny," uviedlo bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom stanovisku.