Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Týždeň od začiatku búrlivých demonštrácií má Egypt novú vládu, nahnevaných ľudí však v egyptských uliciach neubúda. Práve naopak.
V utorok sa k hlavnému námestiu Tahrír podľa organizátorov protestov chystá až milión ľudí. Silnejúce protesty majú trvať dovtedy, kým neodstúpi sám prezident Husní Mubarak, ktorý vládne v krajine 30 rokov.
Mubarak má čas do piatka
Čas mu podľa britského denníka Guardian dali do piatka, keď sa demonštranti aj za cenu konfliktu s armádou chcú vydať smerom k Prezidentskému palácu v Heliopolise.
Súčasťou plánovaných protestov má byť aj generálny štrajk. V mnohých školách, bankách či v obchodoch akoby už platil niekoľko dní.
V krajine stále vládne chaos a na mnohých miestach sa rabuje. Ako však pripúšťajú svetové agentúry, niektoré veci, ako obnovené fungovanie metra či patrolovanie polície v uliciach, sa vracajú do normálu.
Egyptská armáda považuje požiadavky protivládnych demonštrantov za legitímne. Armáda to uviedla v pondelok vo vyhlásení, pričom zdôraznila, že proti tisícom protestujúcim nepoužije silu. "Ozbrojené zložky nepoužili ani nepoužijú silu proti egyptskému ľudu," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra MENA.
Izrael lobuje za Mubaraka
Zo situácie v susednom Egypte je znepokojený Izrael, ktorý podľa tamojšieho denníka Haarec vyzval Západ, aby podporil Mubaraka. Obáva sa totiž, že pri moci by ho mohlo nahradiť nepriateľsky naladené islamistické Moslimské bratstvo.
Izrael v pondelok podľa americkej agentúry AP prvýkrát od mierovej dohody s Egyptom z roku 1979 súhlasil s rozmiestnením egyptských vojakov pri jeho hraniciach na Sinaji. Káhira tam vyslala stovky vojakov z obáv, že by v turistických letoviskách pri Červenom mori mohli vypuknúť rabovačky.
Blokádu internetu vedia demonštranti obísť
Aktivisti sa dokážu spolu komunikovať online aj napriek zákazu. Vrátili sa k internetu cez dialup.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Vo väčšine Egyptu internet aj v pondelok naďalej nefungoval. Od piatku, kedy vláda rozhodla, že ho jednoducho vypne, funguje iba jeden provider. Ten zabezpečuje prístup na web pre miestnu burzu či dôležité západné spoločnosti.
Podľa expertov, ktorých citovala agentúra AP, je súčasná blokáda internetu, bezprecedentná. Sú krajiny ako Irán či Barma, kde režimy obmedzili prístup na web, no úplne internet doteraz nevypla žiadna krajina.
Nebolo to pritom vôbec zložité. Keďže Egypt je centralizovaná krajina, podľa AP na to stačilo vláde pár telefonátov internetovým providerom, ktorí musia poslúchnuť.
V iných krajinách, kde je prístup na internet rôznorodejší, by to také jednoduché nebolo.
Napriek tomu niektorí demonštranti našli spôsob, ako sa spolu komunikovať. Ako si všimla BBC, na rôznych fórach odporúčajú, že na internet sa dá pripojiť staršou metódou dial-up, čiže cez pevnú linku.
Musia pri tom však vytočiť niektorého zahraničného providera. Je to síce drahé a pomalé, no lepšie ako nič. Okrem toho podľa BBC aktivisti využívajú fax či vysielačky.
Tomáš Vasilko
Rabovali aj v múzeu, múmie prišli o hlavu
Vandali ohrozujú vzácne egyptské pamiatky. Stráži ich armáda.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Ostreľovači na strechách a rozbité exponáty. Slávne Egyptské národné múzeum v Káhire strážia vojaci pred rabovaním.
Včera a v nedeľu zatkli podľa agentúry AP asi päťdesiat ľudí, ktorí sa pokúšali do múzea vniknúť.
Bránila ich živá reťaz
Armáda prišla po tom, čo v piatok vandali vnikli do múzea, rozbili 75 exponátov a odtrhli dvom múmiám hlavy. Pred múzeom sa vtedy ľudia pochytali do živej reťaze, aby ho chránili. Podľa ministra pre staroveké pamiatky Záhího Hawása zlodeji zrejme hľadali zlato.
Pri múzeu, v ktorom je aj vzácna zlatá pohrebná maska Tutanchamóna, ktorá priťahuje milióny turistov ročne, sa odohralo minulý týždeň niekoľko najväčších protestov. Múzeum má tisíce artefaktov z histórie starovekého Egypta.
Vlámali sa aj k českým archeológom
„Ak je múzeum bezpečné, je bezpečný aj Egypt,“ povedal Hawás podľa AP. Všetkých 24 národných egyptských múzeí podľa neho stráži armáda. Poškodené artefakty z múzea sa dajú podľa neho opraviť.
Ohrozené sú podľa archeológov aj pamiatky v turistických destináciách Sakkáre, kde je prvá kamenná pyramída, a v Luxore. „Potenciálne škody sú oveľa väčšie ako v Afganistane alebo Iraku,“ povedal pre denník Washington Post archeológ Fred Hiebert z Národnej geografickej spoločnosti.
Zlodeji sa podľa ČTK dostali aj do archeologických objektov na pohrebisku egyptských faraónov v Abúsíre, kde pracujú českí archeológovia. Problém je podľa Bártu, že väčšina populácie má nízke vzdelanie a je veľmi chudobná. Rozkrádaním pamiatok si vylepšuje rodinný rozpočet v zúfalej situácii.
Ela Rybárová
VIDEO: Armáda stráži Egyptské múzeum pred vykrádačmi