SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Nepokoje v Egypte majú už vyše 150 obetí

Egyptský opozičný líder Muhammad Baradej vystúpil pred tisíckami demonštrantov na hlavnom námestí Tahrír v centre Káhiry.

(Zdroj: TASR/AP)

Najkrvavejším dňom od začiatku protestov bol piatok, keď v egyptských mestách prišlo o život 62 ľudí. Polícia zmizla z ulíc.

KÁHIRA. Egyptský opozičný líder Muhammad Baradej vystúpil pred tisíckami demonštrantov na hlavnom námestí Tahrír v centre Káhiry. Hovoril o historických zmenách v Egypte, ktoré už podľa neho nie je možné zvrátiť.

"Čo sme dnes začali, sa nedá vrátiť späť. Vstupujeme do novej éry," vyhlásil laureát Nobelovej ceny a bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Počas cesty k pódiu si Baradej podával ruky s niektorými demonštrantmi, ktorí skandovali heslá vyzývajúce na zmenu režimu.

Na námestí sa napriek zákazu vychádzania a posilnenej prítomnosti tankov a obrnených vozidiel zhromaždilo okolo 10 000 ľudí. Nad nepokojnou Káhirou v nízkej výške prelietavali bojové lietadlá a vrtuľníky egyptských vzdušných síl.

Baradej je presvedčený, že dostal od organizátorov protestov jasný politický mandát, aby mohol rokovať o zostavení novej vlády národnej jednoty.

Nie všetci demonštranti v uliciach však vnímajú Baradejovu osobnosť pozitívne - podpore sa teší najmä medzi liberálne orientovanými Egypťanmi a stúpencami demokratických a ekonomických reforiem.

Niektorí mu vyčítajú skutočnosť, že ako medzinárodný diplomat strávil dlhé roky v zahraničí, sú však ochotní akceptovať ho ako dočasného lídra. Iní sú presvedčení, že chaotickú situáciu v krajine môže zvládnuť len osobnosť z prostredia armády.

Obete pribúdajú

Najmenej 150 ľudí zahynulo už počas pretrvávajúcich nepokojov v Egypte, ktorému hrozí anarchia, drancovanie, podpaľačstvo a lúpenie. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA.

V noci nadnes pribudli ďalšie obete vo viacerých väzenských zariadeniach mimo hlavného mesta. Väzni tam pri revoltách založili aj požiare; niektorým z nich sa podarilo ujsť, iní zaplatili za to životmi.

V nedeľu o tom informovali zdroje z tamojšieho bezpečnostného a zdravotníckeho sektora, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra AFP.

Počet obetí sa zvýšil najmä v dôsledku násilia v okolí mesta Baní Suvajf ležiaceho asi 110 kilometrov južne od Káhiry, kde v sobotu zahynulo 22 ľudí po tom, ako sa demonštranti pokúsili vypáliť policajnú stanicu.

gal.jpg

Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, ktorí odmietajú režim autoritárskeho prezidenta Husního Mubaraka.

POZRITE SI GALÉRIU >>

Troch mŕtvych hlásili priamo z hlavného mesta, ktoré sa stalo dejiskom masových výtržností a rabovania.

Tri obete v sobotu zaznamenali aj v meste Rafah na hranici s Pásmom Gazy a ďalších päť v meste Ismáilíja na západnom brehu Suezského prieplavu.

Televízna stanica al-Džazíra informovala, že policajti v Káhire v sobotu zabili najmenej troch ľudí, keď začali strieľať do davu demonštrantov útočiacich na budovu ministerstva vnútra.

Podrobnosti ostatných smrteľných prípadov nie sú známe. Najkrvavejším dňom od začiatku protestov bol piatok, keď v egyptských mestách prišlo o život 62 ľudí.

Obama a Cameron vyzvali na reformy

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron spoločne vyzvali na rozsiahle politické reformy v Egypte a varovali pred násilnými zásahmi voči demonštrantom.

"Premiér Cameron a prezident Obama sa zhodli na tom, že Egypt potrebuje komplexný proces reforiem s pokojnou transformáciou moci pod vedením Egypťanov," uviedol hovorca britského premiéra.

Výsledkom politických zmien v Egypte by podľa oboch lídrov mala byť vláda vnímavá voči požiadavkám obyvateľov.

Šéf Bieleho domu dnes o napätej situácii v Egypte telefonicky diskutoval s Cameronom, ale aj so saudskoarabským kráľom Abdalláhom, tureckým premiérom Tayyipom Erdoganom a šéfom izraelského kabinetu Benjaminom Netanjahuom.

Veľvyslanectvo USA v Káhire dnes oznámilo, že od pondelka začne letecky evakuovať z Egypta svojich občanov. Odporučila tiež všetkým Američanom, aby zvážili čo najrýchlejší odchod z krajiny.

Polícia sa stiahla

Kontrolu na bezpečnosťou ulíc Káhiry prevzali tento víkend civilisti ozbrojení nožmi, sekerami a tyčami.

Keďže polícia sa skoro úplne vytratila z egyptských miest, obyvatelia sa rozhodli sami chrániť svoje rodiny, majetok a domovy pred rabovaním a vykrádaním.

Situácia v Egypte sa podľa zahraničných dopisovateľov v čase masívnych protivládnych demonštrácií zmenila na chaos a ani nasadené vojenské jednotky nedokázali zaplniť vákuum zanechané odchodom polície z ulíc.

V sobotu dokonca požiadala armáda občanov o pomoc pri nastolení a zachovaní poriadku. Od nedele hliadkujú na uliciach spoločné hliadky vojakov a civilistov, niekedy so psami.

Al-Baradií má vyjednávať

Opozičného vodcu a bývalého šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhammada al-Baradiího požiadali opozičné strany, aby viedol rokovania s vládou prezidenta Husního Mubaraka o riešení situácie.

Vyjednávaním poverila al-Baradiího Národná koalícia za zmenu, ktorá pozostáva z viacerých opozičných zoskupení vrátane zakázaného Moslimského bratstva.

Cieľom vyjednávaní má byť vytvorenie vlády národnej jednoty. Laureát Nobelovej ceny mieru vyhlásil, že na rokovanie s Mubarakom má verejný aj politický mandát.

"Od ľudí, ktorí organizovali tieto demonštrácie, a od ďalších strán som dostal mandát na rokovanie o vláde národnej jednoty," vyhlásil al-Baradií. Zároveň vyjadril nádej, že Mubarak okamžite odstúpi a umožní tak vznik nového kabinetu.

"Musí odísť hneď dnes. Nasledovať bude hladký prechod k vláde národnej jednoty, ktorá prijme všetky opatrenia na konanie slobodných a spravodlivých volieb," povedal pre CNN. Dodal, že novú vládu je pripravený viesť, pokiaľ si to bude národ želať.

Zrušili vysielanie al-Džazíry

Egyptské ministerstvo informácií zrušilo v nedeľu vysielanie arabskej satelitnej televíznej stanice al-Džazíra. Prevádzkovateľ družice NilSat prerušil jej signál, ktorý sa následne prestal šíriť aj vo viacerých blízkovýchodných krajinách.

Al-Džazíra, ktorá má sídlo v Katare, rozhodnutie egyptskej vlády odsúdila ako útok na slobodu slova a cenzúru. Al-Džazíru sleduje asi 220 miliónov domácností vo vyše sto krajinách sveta.

Egyptské úrady zakázali TV stanici s okamžitou platnosťou vysielať v Egypte. Ministerstvo informácií zrušilo všetkým zamestnancom káhirskej pobočky novinárske akreditácie a licencie. Následne zastavilo vysielanie stanice cez egyptský satelit NilSat.

"V čase krízy a nepokojov v Egypte je dôležité počuť hlasy zo všetkých strán. Zatvorenie našej pobočky je cenzurovanie a umlčanie hlasov egyptského ľudu," reaguje vo vyhlásení al-Džazíra. Dodáva, že naďalej bude prinášať spravodajstvo z Egypta.

Mubarak sa stretol s veliteľmi

Egyptský prezident Husní Mubarak navštívil sídlo ozbrojených síl a stretol sa s ich najdôležitejšími veliteľmi. Informovali o tom tamojšie štátne médiá.

Na záberoch v štátnej televízii vidno Mubaraka v prítomnosti novovymenovaného viceprezidenta Umara Sulajmána, ministra obrany Muhammada Husajna Tantáwího, náčelníka generálneho štábu Samího Anana a ďalších veliteľov.

Prezident sa tiež rozhodol vymenovať nových guvernérov v niektorých kľúčových regiónoch.

Protesty pokračujú

Viac než 1000 demonštrantov sa dnes zhromaždilo v centre Káhiry a požadovalo odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka.

Vyjadrili tiež nesúhlas s vymenovaním dlhoročného šéfa tajných služieb a Mubarakovho blízkeho spolupracovníka Umara Sulajmána za nového viceprezidenta.

Oboch politikov demonštranti označili za "agentov pracujúcich pre Američanov". "Mubarak, Mubarak, lietadlo už čaká," zvolávali.

Armáda medzitým prevzala kontrolu nad ochranou sídla ministerstva vnútra, na ktorú už protestujúci v ostatných dňoch zaútočili, informovala televízia al-Arabíja.

K situácii v Egypte sa prvýkrát oficiálne vyjadril Izrael. Ako povedal premiér Benjamin Netanjahu na zasadaní svojho kabinetu, jeho krajina sleduje dianie v Egypte s ostražitosťou.

Židovský štát podpísal pred viac než 30 rokmi mierovú dohodu so svojím najväčším arabských spojencom a súčasná neistota a napätie v Egypte vyvolávajú obavy, že v regióne by mohlo dôjsť k výraznému narušeniu stability.

Turisti odchádzajú

Viaceré krajiny vyzvali svojich občanov, aby krajinu opustili, čo môže vážne narušiť turistický sektor, ktorý je pilierom egyptskej ekonomiky. Vlani Egypt navštívilo skoro 15 miliónov turistov.

Spojené štáty v nedeľu ponúkli Američanom leteckú evakuáciu z Egypta do Európy, ktorá by mala prebehnúť v pondelok. Americké veľvyslanectvo v Káhire amerických občanov vyzvalo, aby radšej Egypt opustili a do krajiny cestovali len v nevyhnutných prípadoch.

Turecko posiela do Egypta tri lietadlá, ktoré by mali z Káhiry a Alexandrie odviezť asi 750 tureckých občanov. Japonsko požiadalo egyptské úrady, aby mu pomohli s evakuáciou asi 500 turistov, ktorí uviazli na káhirskom letisku.

Egyptská armáda zosilnila prítomnosť v letovisku Šarm aš-Šajch a v al-Aríši na severe Sinajského polostrova.

Predstaviteľ káhirského letiska uviedol, že na 19 súkromných lietadlách opustili krajinu rodiny bohatých egyptských a arabských podnikateľov.

Informátor dodal, že desiatky rodín opustili krajinu v sobotu. Väčšina lietadiel smerovala do Dubaja.

Medzi cestujúcimi sa nachádzali rodiny boháča Naguiba Sawirisa, ktorý je výkonným šéfom spoločnosti Orascom Telecom a Husejna Saléma, významného hoteliera a dôverného priateľa prezidenta Husního Mubaraka.

Ušli tisíce väzňov

Egyptské opozičné hnutie Moslimské bratstvo informovalo, že 34 jeho členov, vrátane siedmich predstaviteľov vedenia, ušlo z väzenia po tom, ako ich príbuzní premohli dozorcov.

Tisíce väzňov ušli v noci na nedeľu z egyptského väzenského zariadenia severne od Káhiry.

Trestanci premohli stráže a podarilo sa im uniknúť z väzenia Vádí Natrun, v ktorom zadržiavajú mnoho islamských politických väzňov a radikálov.

Útek sa odohral v čase, keď masívne protivládne demonštrácie vstúpili do šiesteho dňa.

Európski lídri odmietli násilie

Lídri viacerých západoeurópskych krajín medzitým adresovali egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi výzvu, aby sa "za každú cenu" vyvaroval násilia voči neozbrojeným civilistom.

"Egypťania sú oprávnene rozhorčení a túžia po spravodlivej a lepšej budúcnosti," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová.

"Naliehavo žiadame prezidenta Mubaraka, aby začal proces transformácie, ktorý by sa mal odraziť v širokospektrálnej vláde a slobodných a spravodlivých voľbách." Na zastavenie násilia v Egypte predtým vyzval aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a prezident Spojených štátov Barack Obama.

Mubarak sľúbil reformy

Egyptská vláda v sobotu po nátlaku Mubaraka podala demisiu, načo prezident vymenoval nového premiéra, ktorým sa stal doterajší minister civilného letectva Ahmad Šafík.

Mubarak zároveň vymenoval doterajšieho šéfa tajnej služby Umara Sulajmána za svojho viceprezidenta.

Dlhoročný prezident občanom sľúbil demokratické reformy, o svojom odstúpení však nehovorí napriek tomu, že ide o hlavnú požiadavku demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Aké typy cukrovky poznáme?
 2. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 3. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 4. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 5. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 6. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 7. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 397
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 937
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 378
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 748
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 037
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 926
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 393
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 197
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin

Vadim Šišimarin je obvinený zo zastrelenia civilistu.


TASR 19m
Gerhard Schröder.

Vláda obmedzí jeho špeciálna práva a výhody bývalého kancelára.


TASR 3 h
Bieloruský diktátor Lukašenko.

Bielorusko je jedinou krajinou v Európe, ktorá stále vykonáva popravy.


TASR 3 h
Ilustračná fotografia.

Americkí vyšetrovatelia sa domnievajú, že pád China Eastern úmyselne spôsobil niekto na palube lietadla.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu