Ľudia sú skeptickí a prestávajú si dôverovať, opisuje situáciu Slovenka žijúca v Andalúzii.
MADRID, BRATISLAVA. Keď sa v Španielsku pred tromi rokmi začala kríza, domáce noviny El País nazvali svoju krajinu „chorým mužom v Európe“. Ani po dvoch rokoch na tom nie je o nič lepšie.
Práve naopak. Nezamestnanosť aj naďalej láme rekordy. Kým v treťom štvrťroku 2010 sa situácia zlepšila a počet ľudí bez práce klesol, koniec roka priniesol vytriezvenie. Podľa domáceho štatistického úradu bolo vo štvrtom štvrťroku 2010 bez práce 20,33 percenta Španielov. Ide o najvyššie číslo za posledných 13 rokov.
Španielska nezamestnanosť je tak stále najvyššia v Európskej únii. A ani inde vo svete neexistuje rozvinutá krajina, ktorá by na tom bola horšie.
Slovenka: Je to zlé
O hľadaní práce v Španielsku vie svoje aj Slovenka Lucia. Do Andalúzie, ktorá je pre pokles cestovného ruchu jedným z najviac zasiahnutých regiónov, sa vyštudovaná prekladateľka a tlmočníčka vydala pred štyrmi rokmi.
Po návrate z materskej si prácu hľadala rok, teraz pracuje na čiastočný úväzok ako sekretárka v advokátskej kancelárii. Ako dodáva, aj to vďaka tomu, že ovláda jazyky.
Rekordéri bez práce v EÚ
1. Španielsko – 20,6 %
2. Litva – 18,3 %
3. Lotyšsko – 18,2 %
4. Estónsko – 16,2 %
5. Slovensko – 14,5 %
6. Írsko – 13,9 %
7. Grécko – 12,9 %
8. Portugalsko – 11,1 %
9. Maďarsko – 11,0 %
priemer EÚ – 9,6 %
Percento ľudí v produktívnom veku bez práce, septembri 2010, zdroj: Eurostat
„Je to naozaj zlé, človek bez vysokoškolského vzdelania si ťažko hľadá zamestnanie. Úrad práce organizuje rekvalifikačné kurzy , ale zdá sa, že nič nepomáha,“ opisuje situáciu na juhu krajiny Lucia. „Ľudia sú skeptickí, prestávajú si dôverovať. Snažia sa privyrobiť si aspoň načierno, aby mohli platiť hypotéky,“ dodáva.
V roku 2007, krátko pred krízou, bola pritom v krajine nezamestnanosť o polovicu menšia – zhruba na úrovni 10 percent. Taký raketový nárast v krátkom čase má na svedomí najmä kolaps stavebného priemyslu. V tom období sa podľa Euronews postavilo v krajine milión domov ročne. V súčasnosti je to 60tisíc.
Až 70 percent prepustených tvoria práve ľudia pracujúci v stavebníctve či v pridružených odvetviach. Ťažkú pozíciu majú mladí – viac ako 40 percent z neštudujúcej mládeže do 25 rokov je bez práce.
Prasknutá bublina sa odrazila aj na cene realít. Napríklad podľa Guardianu domy v turistických oblastiach predávajú za polovičnú cenu ako pred krízou.
Do penzie v 67 rokoch
Agentúra Bloomberg za opätovným zvýšením nezamestnanosti vidí dôsledok úsporných opatrení, ktoré musela ľavicová vláda prijať, aby nestratila dôveru veriteľov. Včera sa tiež dohodla s odbormi na ďalšom tvrdom kroku – vek odchodu do dôchodku sa zvýši zo 65 na 67 rokov. Španieli tak pôjdu do penzie ako jedni z najstarších v Európe.
Nezamestnanosť v krajine by pritom mala klesať len pomaly. Veľké zmeny sa tento rok nečakajú, len o trochu lepšie sú predpovede na rok 2012. Niektorí ekonómovia hovoria už o stratenom desaťročí, podobnom, ako zažilo Japonsko v 90. rokoch.