BRUSEL. V národnostne rozdelenej krajine momentálne útočí dĺžka vládnej krízy na svetový rekord, v Belgicku čakajú na vytvorenie novej exekutívy od júna minulého roku, kedy sa konali predčasné voľby.
Tento týždeň zlyhal aj ďalší pokus kráľa Alberta II., ktorého vyjednávač Johan Vande Lanotte podal už druhýkrát demisiu na svoju funkciu a niekoľkomesačný politický pat vyhnal minulý týždeň tisícky nespokojných obyvateľov do ulíc. Ak sa v Belgicku nevytvorí vládna formácia do 30. marca, padne rekordný svetový zápis, najdlhšie - 289 dní - sa tvorila vláda v Iraku.
Šéf vo voľbách druhej najsilnejšej strany Di Rupo využil vo štvrtok večer novoročnú akciu svojej strany na to, aby apeloval na ostatné politické subjekty s cieľom vyriešiť ťahajúci sa problém.
"Táto krajina akútne potrebuje vládu, aby tá mohla riešiť zložitú sociálnu a ekonomickú situáciu. Vláda národnej jednoty by mala byť vytvorená rýchlo a jej súčasťou by mali byť všetky strany okrem krajnej pravice," znie alternatíva Di Rupa, ktorý spomenul ako adeptov do vlády kresťanských demokratov, socialistov, liberálov a zelených, tak z flámskej, ako aj frankofónnej časti krajiny, ku ktorým pridal aj vo voľbách víťazných flámskych nacionalistov Barta De Wevera z Novej flámskej aliancie, čím vylúčil z prípadnej vlády len ultrapravicu z Vlaams Belang. V prvých reakciách na Di Rupove vyjadrenia šéf frankofónnych liberálov Didier Reynders by bol naklonený takémuto scenáru po rozsiahlej diskusii, kým Kris Peeters od flámskych kresťanských demokratov okamžite zahrnul takýto nápad kritickými poznámkami.
Ak by tento model zlyhal, Di Rupo navrhol inovatívnu myšlienku vo forme otvorenia súčasnej "dosluhujúcej" vlády kresťanského demokrata Yvesa Letermea, do ktorej by mohli vstúpiť všetky "demokratické" politické subjekty.
Di Rupo sa vyslovil, nasledujúc ostatných frankofónnych politikov, proti novým parlamentným voľbám, ktoré podľa neho nič nevyriešia, pretože "elektorát už svoj názor vyslovil v júni".